Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Aktuální vydání Železničního magazínu

Vybrané příspěvky k tomuto vydání


Soupravy Nova 3 pro Trans Pennine Express

Soupravy Nova 3 pro Trans Pennine Express

Již v minulém čísle jsme představili vratné soupravy nazvané Nova 3, které pro dopravce TPE vyrábí firma CAF a z nichž první dokončená přijela na velimskou zkušební základnu. Tamtéž následně dorazily i dvě lokomotivy řady 68, určené k jejich vozbě, což je dobrým důvodem pro navázání na toto téma několika dalšími informacemi.

Foto: Na snímku z 12. 4. 2018 je souprava, sunutá lokomotivou 68021, zachycena na Velkém zkušebním okruhu.

Snímek: Vladimír Fišar

Ocelové pražce Y - vlastnosti a využití konstrukce, realizace v ČR

Ocelové pražce Y - vlastnosti a využití konstrukce, realizace v ČR

V oblasti železničních staveb nabývá ocelový pražec opět na důležitosti. Dlouhá životnost ho odlišuje od betonového a především od dřevěného. Pro budoucnost je ocel důležitá díky své recyklovatelnosti. Vedle již dlouho existujícího ocelového pražce žlabového profilu byl vyvinut ocelový pražec ve tvaru Y. Článek popisuje výhody této konstrukce a je zaměřen i na úseky s ocelovými Y-pražci realizované v České republice.

Foto: Pohled na pražce typu Y na trati Karlovy Vary dolní nádraží - Mariánské Lázně, použité při stavbě na odstranění propadu rychlosti v roce 2017.

Snímek: INPROVIA

Na návštěvě v závodě Stadler València

Na návštěvě v závodě Stadler València

V listopadu 2015 oznámila společnost Vossloh España prodej svého závodu v Albuixech, na severním předměstí Valencie, firmě Stadler. Ten nyní nese název Stadler València a spolu s ním nový majitel získal i portfolio, díky němuž rázem vstoupil mezi velké evropské výrobce dieselelektrických a dvouzdrojových lokomotiv.

Foto: Závod Albuixech také provádí opravy vozidel Renfe po nehodách, jako je vidět na příkladu lokomotivy 333.328.

Snímek: Peider Trippi

Nová etapa nymburských dílen

Nová etapa nymburských dílen

V železničních dílnách v Nymburce nyní začíná po takřka 150 letech existence v zásadě nová éra činnosti. Dřívější opravny, které měly v posledních dvou dekádách poměrně pohnutý osud a zaměřovaly se primárně na lokomotivy, se budou nově orientovat zejména na výrobu nákladních vozů, tedy na hlavní obor jejich současného provozovatele, společnosti Legios Loco. Ta v nymburském areálu právě dokončila první etapu příslušných úprav.

Foto: Snímek nabízí pohled do haly č. 1.

Snímek: Petr Kadeřávek

A mnohem více!