Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 10/2005

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníPendolino: poslední odpočítávání

Pendolino: poslední odpočítávání

Na základě dosavadního průběhu zkoušek s jednotkami řady 680 zahájily České dráhy s koncem prázdnin reklamní kampaň na zavedení Pendolin do provozu od jízdního řádu 2006. Plány jsou smělé. O to více, že 11. prosinec je doslova "za dveřmi" a že stále existuje řada komplikovaných záležitostí souvisejících se schvalováním i přípravami našich naklápěcích jednotek na nasazení do provozu.

Foto: Počátkem října byly zahájeny první ze zkušebních jízd pro verifikaci rychlostního profilu při jízdě s naklápěním na úseku Praha - Brno (vč. dalších zkoušek kompenzátorů). V době 10. - 14. 10. nejprve proběhly jízdy v úseku Pardubice - Zámrsk a v následujícím týdnu pak mezi Chocní a Svitavami. Na snímku z 19. 10. 2005 projíždí 680.001 zastávkou Bezpráví.

Snímek: Tomáš Kuchta

REGIONOVA

REGIONOVA

Společnosti Pars nova a České dráhy v rámci letošního strojírenského veletrhu v Brně oficiálně představily prototyp částečně nízkopodlažní motorové jednotky řady 814. Ta byla na veletrhu pokřtěna názvem REGIONOVA, který vyjadřuje její určení pro zajištění komfortního a ekonomicky optimálního provozu na regionálních tratích. V následujících třech letech plánují české dráhy pořízení až 130 těchto souprav.

Foto: Zkoušky těsnosti skříní jednotky na postřikovacím zařízení v Pars nova.

Snímek: Pars Nova

Cesta do Evropy složitá (po kolejích), část 1.

Cesta do Evropy složitá (po kolejích), část 1.

Vstup České republiky, i dalších sousedních zemí, do Evropské unie byl provázen řadou očekávání, co tento krok přinese. Už z principu samotného, tj. z odbourání vlivu státních hranic, se v oboru (nejen) železniční dopravy předpokládalo mj. zjednodušení mezinárodního provozu.

Foto: Na přechodu Děčín/Bad Schandau se již vlak soukromého dopravce mezi ty státní "vklíní" relativně často. Tak tomu bylo třeba dne 20. 8. 2005, kdy vznikl snímek lokomotivy 742.361 Viamont mezi stroji ČD a DB Regio (371.003 v čele EC 171 Berlin - Budapest a 143 355 sunoucí spoj S-Bahn Schöna - Meissen). Při současném legislativním stavu bylo nejjednodušší cestou, jak toho docílit, vyjít z Pohraničních ujednání a ze zápisu řady 742 ČD pro tento přechod, která jinak na DB Netz není schválená.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Transport Logistic

Transport Logistic

Celkem tři stránky přinášejí dokončení reportáže z tradičního mnichovského mezinárodního veletrhu pro logistiku, telematiku a dopravu. Tato část je věnována zejména kotlovým vozům, které tvořily většinu mezi vystavenými železničními vozidly.

Foto: VTG vystavila vůz Zaens 33 81 783 2 011, určený k p½epravě minerálních olejů i jiných chemických produktů. Nádoba o objemu 72 m3 je vyrobená z karbonové oceli se sklonem 1,5° do středu k vypouštěcím ventilům a konstruovaná pro pracovní přetlak 3 bar.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Nehoda na trati Bílina - Most

Nehoda na trati Bílina - Most

Byla to smutná předehra sobotního jarmarku v obci s pětistovkou obyvatel. Místo veselení mířily desítky lidí ke zdejší zahrádkářské kolonii. V mírném svahu bezprostředně za chatkami byly rozesety části nákladních vozů a zbytky zcela zničené lokomotivy, jejíž strojvedoucí už nikdy nevypoví, co se zde krátce po půlnoci přesně stalo...

Foto: Pohled na místo nehody proti směru jízdy inkriminovaných vlaků názorně přibližuje, jak nákladní vlak Unipetrolu postupně "odhazoval" prázdné vozy Falls.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Model autobusu

Model autobusu "Fishbowl" od firmy Busch

Jako žhavou novinku pro 2. pololetí letošního roku představila firma Busch model známého amerického autobusu GM "Fishbowl". Ten je v měřítku 1:87 (H0) v první fázi nabízen ve třech variantách nátěru; později budou uvedeny na trh i jeho další verze.

Foto: "Fischbowl" v bílém provedení je městským typem autobusu na lince 35 dopravního podniku L. A.

Snímek: SIMAK STUDIO

MODEL-HOBBY-SPIEL

MODEL-HOBBY-SPIEL

Ten, kdo navštívil letošní modelářský veletrh v Lipsku, určitě nelitoval! Rozsáhlé moderní výstaviště nelze nijak srovnávat s nevábným provizoriem letňanského areálu. Hala č. 3 byla modelů plná a dominovaly jí pochopitelně železniční modely. Účast neodmítli nejen přední evropští výrobci, ale ani řada výrobců malosériových a desítky nejrůznějších obchodníků.

Foto: Nabídka zboží byla nepřeberná, ceny modelů výhodné až mírné. Ten, kdo věděl, co chce, určitě neodcházel s prázdnou. Jet do Lipska se jistě vyplatí, železniční modeláři tu mají vždy zelenou.

Snímek: Ivan Benetka

T 478.1186 ČSD z dílny Ing. Pavla Füleho

T 478.1186 ČSD z dílny Ing. Pavla Füleho

Model "zamračené" - motorové lokomotivy T 478.1 ČSD je snad povinným modelem každého železničního modeláře. Sériově se nevyrábí, ale díky nejrůznějším odlitkům prodávaným na modelářských burzách se o tento klasický stroj již pokoušel nejeden modelář. Přestože každý k výrobě použije shodných odlitků, výsledek nebývá vždy stejný. Hodně záleží na zručnosti tvůrce, na povrchové úpravě modelu i na tom, co se skrývá pod kapotou. A v tom je právě autor tohoto modelu mistr. Inu - zlaté slovenské ručičky...

Foto: Téměř každá fotografie nekompromisně odhalí všechny nedostatky původního modelu, jenž posloužil pro výrobu formy. Ne všechny lze odstranit (jako např. nesprávný tvar čelních oken), mnoho je však možné napravit povrchovou úpravou modelu, doplněním detailů a v neposlední řadě také profesionálním pojezdem s možností využití digitálních funkcí.

Snímek: SIMAK STUDIO

Market Harborough - Kolejiště z Leicestershiru ve velikosti N

Market Harborough - Kolejiště z Leicestershiru ve velikosti N

Jako správně namíchaný koktejl zaniklé slávy starých lokomotiv, současnosti a toho, co by mělo alespoň v modelu zůstat zachováno pro budoucnost, působí rozsáhlé britské kolejiště Market Harborough, zpracované kvůli lepší vypovídací hodnotě o celém komplexu této stanice v modelové velikosti N. Ve třech výškových úrovních zachycuje co nejvěrněji detaily skutečného Market Harborough.

Foto: Celkový pohled na jižní část zhlaví - kolejové spojení mezi Midland Line a LNWR bylo postaveno v roce 1924.

Snímek: Railway Modeller

17. Pražský veletrh hraček 2005 a Model hobby

17. Pražský veletrh hraček 2005 a Model hobby

Ve dnech 29. září až 2. října 2005 se na výstavišti v pražských Letňanech uskutečnil další ročník
oblíbených veletrhů. Z pohledu železničního modelářství však nepřinesl nic převratného.
Kdo očekával, že železničních modelů po loňském, poměrně úspěšném ročníku ještě přibude, byl zklamán. Znalci proto využili příležitosti a odcestovali za obdobným podnikem do sousedního Lipska.

Foto: Na malém dioramatu pendloval spolehlivě model motorového osobního vozu řady VT 70 DB, novinka z produkce Tillig H0 Bahn.

Snímek: Ivan Benetka


Železniční magazín 10/2005
A mnohem více!