Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 11/2005

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníHorečka sobotní noci (10. 12. 2005) se blíží

Horečka sobotní noci (10. 12. 2005) se blíží

Od předchozího článku o řadě 680 v ŽM 10/05 uplynul měsíc, během nějž z hlediska informovanosti doznala největšího pokroku pouze reklamní kampaň ČD na chystané spoje českého rychlovlaku. Zkušební program a schvalování jsou samozřejmě také na postupu, avšak v této oblasti až doposud vládlo na oficiální úrovni stále stejné ticho. Pojednáním uveřejněným na následujících stránkách se tato situace změnila, neboť zde přinášíme polemiku vzniklou v souvislosti s kompenzací ohrožujících proudů u Pendolina; téma natolik závažné, že jsme kvůli němu rozšířili počet stránek v jinak hotovém ŽM, a to i za cenu zpoždění ve vydání časopisu.

Foto: Pouhých 20 minut jízdy z Ostravy hl. n. a jednotka 680.002 zastavuje v Suchdole nad Odrou po cestě, která byla dne 21. 11. 2005 součástí prezentace Pendolina na Ostravsku. Pravidelné spoje mezi Prahou a Ostravou však budou touto stanicí projíždět.

Snímek: Tomáš Kuchta

Optimalizace trati Plzeň - Stříbro

Optimalizace trati Plzeň - Stříbro

III. tranzitní železniční koridor (TŽK) v národním značení je součástí IV. koridoru evropské sítě železničních magistrál (resp. trati C-E 40 sítě AGTC) Lvov - Čop - Čierna nad Tisou - Žilina - Ostrava - Olomouc - Praha - Plzeň - Cheb - Frankfurt - Forbach - Paříž - Le Havre. Na území ČR je z velké části shodný s I. TŽK (v úseku Praha - Česká Třebová) a se II. TŽK (v úseku Přerov - Dětmarovice, respektive s odbočnou větví Česká Třebová - Přerov).

Foto: Na výstavbu III. TŽK byla zpracována a schválena studie proveditelnosti, jež byla podkladem pro usnesení vlády č. 575 ze dne 5. 6. 2002. Tímto vláda vyslovila souhlas s modernizací tratí III. TŽK včetně navržených termínů realizace a modelu financování.

Snímek: Jiří Kalda ml.

Cesta do Evropy složitá (po kolejích), část 2.

Cesta do Evropy složitá (po kolejích), část 2.

V minulém čísle jsme v článku s tímto názvem popsali situaci v provozu na přes-hraničních úsecích zejména z teoretického pohledu a shrnuli jsme legislativní podmínky. Dokončení v tomto vydání je naopak zaměřeno na realitu a poodhaluje některé zajímavé momenty a aktivity provázející vývoj na tomto poli.

Foto: Při přepravě vozů RAG k opravě do Maďarska dne 17. 7. 2005 vjela poprvé na německé území nejen řada 753.7, ale stroj OKD, D vůbec (viz ŽM 7/05, str. 5). Zde je v Bad Schandau zachycen jeden z momentě přepřahu z lokomotivy 223 RAG (pronajatá 482 002 SBB Cargo) na 753.704.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Zkušenosti s jednotkami řady 63-41 MÁV

Zkušenosti s jednotkami řady 63-41 MÁV

V letošním roce se u maďarských železnic blíží do finále realizace kontraktu na 40 dvoudílných motorových jednotek typu RA-V firmy Metrovagonmaš Mytišči, které MÁV zařadily do svého parku v rámci splácení ruského státního dluhu z dob socialistické éry.

Foto: Víkend v depu Szentes: 63-41 018, 003 a 032, srpen 2005.

Snímek: Ákos Grátzer

Pano 2005 - nové panoramatické vozy pro Glacier Express

Pano 2005 - nové panoramatické vozy pro Glacier Express

Začátkem roku 2004 získala firma Stadler zakázku v hodnotě 60 mil. CHF na dodávku 24 nových panoramatických vozů pro Glacier Express. Objednávka zahrnuje vozy řad Api, Ap a WR (po čtyřech kusech) a Bp (dvanáct kusů). Nové vozy umožní sestavení vlaku ve zcela nové, jednotné podobě, dopřejí cestujícím maximální výhled na nádhernou krajinu, kterou vlak projíždí, a současně nabídnou vyšší komfort oproti stávajícím soupravám.

Foto: První vůz Pano 2005 řady Api v depu RhB Landquart na začátku září 2005.

Snímek: Dolores Rupa, RhB

Stavebnice vozu

Stavebnice vozu "Rybák" od firmy Detail ve velikosti TT

Těžko bychom hledali typičtější osobní vůz, charakteristický pro poválečný provoz u ČSD, než jakým je vůz řady Be typu "Rybák". Vzhledem k tomu, že se tyto vozy udržely v provozu až do 80. let minulého století (výjimečně i déle), jsou stále v živé paměti všech milovníků železničního provozu.

Foto: S přesným odstínem zelené barvy si netřeba příliš lámat hlavu. V minulosti se nátěry vozidel prováděly tím, co bylo právě po ruce, a najít někdy v soupravě dva vozy shodného odstínu bylo umění.

Snímek: SIMAK STUDIO

Taurus 182 025 PIKO ve velikosti TT

Taurus 182 025 PIKO ve velikosti TT

Firma PIKO, vyrábějící až dosud výhradně modely velikosti H0, zahajuje svoji zcela novou produktovou řadu v měřítku 1 : 120 modelem elektrické lokomotivy DB řady 182 - Taurus. Výrobce si jím připravil obchodní zbraň velké ráže, protože špičkovému modelu se setrvačníky a kvalitním zpracováním řady detailů stanovil cenu v úrovni pouhých 50 EUR - na českém trhu pod 1 500 Kč.

Foto: Čelo modelu Taurusu od firmy PIKO vyvolává žádoucí modelový dojem. Kromě střechy představuje nejnáročnější část skříně vozidla, která je jinak hladká, ale bylo nutné zaměřit se na vzájemné proporce jednotlivých dílů.

Snímek: SIMAK STUDIO

Kolejiště

Kolejiště "Píšť Works" ve velikosti 0

Na severu Moravy, v blízkosti Hlučína leží obce Píšť a Závada. Železniční trať do nich nevede, přesto jejich jmény nazval britský modelář John Evans stanice na svém nově vybudovaném modelu, zpracovaném v měřítku 1 : 45. Na kolejišti s námětem provozu ČSD se uplatnila řada lokomotiv i vozů ze sortimentu firmy ETS.

Foto: Funkční stavědlo výměn ve stanici Píšť. Hodiny na zanedbané budově jsou rovněž funkční.

Snímek: Continental modeller


Železniční magazín 11/2005
A mnohem více!