Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 12/2005

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníSuperCity Pendolino na scéně

SuperCity Pendolino na scéně

Horečka sobotní noci (10. 12. 2005) již opadla. Kroky nutné pro zahájení provozu řady 680 ČD poprvé v systematické a skutečně expresní dopravě nabraly poslední týdny před zahájením platnosti JŘ 2006 rychlý spád, takže produkt přinášející na české koleje zcela novou úroveň služeb mohl být spuštěn podle plánu.

Foto: Navzdory rozsáhlé celorepublikové reklamní kampani na Pendolina se před zahájením JŘ 2006 neuskutečnila veřejná společná prezentace naší "flotily" rychlovlaků, jako tomu analogicky bývá v takto významných momentech v jiných zemích. Důvodem byl především do poslední chvíle nabitý program Pendolin, takže úspěchem bylo, když se dne 27. 11. 2005 na ONJ v Praze podařilo uskutečnit pózování alespoň pěti jednotek. Zleva doprava jsou zde zachyceny 680.004, 007, 002, 001 a 005.

Snímek: Ing. Michal Šimandl

Regionální železniční doprava na prahu změn

Regionální železniční doprava na prahu změn

Uběhl první rok, v němž byly odpovědnost a financování železniční regionální dopravy plně přeneseny na kraje. Na následujících řádcích přiblížíme vývoj v těch krajích, které této změny výraznějším způsobem využily nebo aspoň cestu ke změně nastartovaly.

Foto: Firma Viamont zajíždí s jednotkami RegioSprinter 1 do Karlových Varů již od 11. 10. 2003, kdy prodloužila o víkendech trasu stávajících spojů Zwickau - Sokolov do Karlových Varů dolního nádraží. Právě v tomto přidaném úseku se zároveň jednalo o vůbec případ, kdy na jedné trati začaly jezdit kromě vlaků ČD i spoje jiné společnosti. Na snímku je dne 4. 1. 2004 na karlovarském dolním nádraží zachycena jednotka VT 39 jako Os 17008 do Zwickau ve společnosti motorových vozů 810.054 (po příjezdu Os 17151 z Nejdku, uprostřed) a 810.289 jako Os 27004 do Merklína.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

"Nova smer" Slovinských železnic

Dvacetikusová série lokomotiv řady 541, tedy zástupce již třetí generace Taurusů, nejen výrazně zmodernizuje vozidlový park SŽ a umožní široké nasazení v mezinárodní dopravě, ale je i jedním z důležitých bodů osmiletého strategického plánu tohoto národního dopravce.

Foto: Lokomotiva 541 101 SŽ týden po zahájení zkušebních jízd na území Slovinska. Zde dne 19. 12. 2005 ve stanici Divača na trati Koper - Ljubljana.

Snímek: Izidor Gruden

Õlektrovoz 2ES5K RZD - Yermak

Õlektrovoz 2ES5K RZD - Yermak

Zastaralý park elektrických lokomotiv Ruských železnic všech výkonových kategorií má být v průběhu nejbližších let postupně doplněn novými stroji. Jednou z nejvýznamnějších přeprav, které RZD zajišťují, je doprava nákladů na dlouhé vzdálenosti a zejména přeprava ropy z míst její těžby do zpracovatelských závodů a přístavů.

Foto: 2ES5K-001 dne 20. 4. 2005 ve Sčerbince.

Snímek: Oleg Kotov

WAGONY ŠWIDNICA - úspěšná investice skupiny Greenbrier v Evropě

WAGONY ŠWIDNICA - úspěšná investice skupiny Greenbrier v Evropě

Při zmínce o vagónce ve Šwidnici (která se nalézá jen cca 40 km severovýchodně od Meziměstí) se nabízí paralela s dřívější českou firmou téhož zaměření ze Studénky. Přes podobné vnější znaky zde však byl v posledních letech vývoj spíše opačně - americký investor vstoupil do upadajícího podniku a společnými silami se jej pak podařilo přeměnit v úspěšného výrobce nákladních vozů, exportujícího do řady evropských, ale i některých mimoevropských zemí.

Foto: Pohled na výrobní linku jednoho ze dvou typů samovýsypných vozů, které se ve Šwidnici na podzim 2005 vyráběly pro Freightliner Heavy Haul.

Snímek: Tomáš Kuchta

Nákladní vůz řady Vtr ve velikosti TT od firmy LOCO

Nákladní vůz řady Vtr ve velikosti TT od firmy LOCO

Není na našem trhu mnoho firem, které se cílevědomě zabývají výrobou modelové železnice. Jedinou, pravidelně investující do nových forem a své modely produkující ve stovkách kusů je firma LOCO ze Dvora Králové nad Labem. Pro své příznivce před Vánocemi připravila krásně a nečekaně dárek - model dvounápravového otevřeného vozu řady Vtr ČSD ve velikosti TT.

Foto: K realistickému vzhledu přispívají i realistický barevný odstín skříně a pečlivě provedené nápisy. Ty jsou na modelu podle daného období buď bílé, nebo žluté.

Snímek: SIMAK STUDIO

Modely z dílny RA Došlý

Modely z dílny RA Došlý

V minulých letech nejezdilo po našich silnicích takové množství automobilů jako dnes. V těchto dobách bylo vlastní auto spíše určitou výsadou. Většina lidí využívala služeb ČSAD a městských dopravců. Ti provozovali velké množství různých vozidel v mnoha provedeních pro přepravu osob i různých nákladů.

Foto: Typický obrázek našich měst sedmdesátých let minulého století. Tramvaj T2 s městským autobusem Karosa ŠM 11 na rušné křižovatce. V pozadí poštovní automobil Československých spojů.

Snímek: SIMAK STUDIO

Čínské depo Čangčun

Čínské depo Čangčun

Kolejiště s námětem čínských železnic nejsou v Evropě příliš početná. Model velkého lokomotivního depa v Čangčunu postavil v měřítku 1 : 87 britský modelář Richard Hobbs jako trvalou připomínku své návštěvy v Číně v roce 1991. Vozidlovému parku kralují modely ze sortimentu firmy Bachmann, které doplňují i modely evropských vozidel: parní tendrové lokomotivy ČSD řady 477.0 "papoušek" a slavné německé 18 201.

Foto: V depu Čangčun se setkávají různé stroje parní trakce s vozidly motorovými, která přednostně zabezpečují osobní dopravu. Na snímku je dobře vidět, jak byla zredukována hloubka rotundy. Na točně právě stojí lokomotiva SL 678 (označení pojezdu "Pacific"). Na paprsku vlevo je stroj JF 2422 sloužící pouze pro posun v depu.

Snímek: CM

Požár muzejního depa DB v Norimberku

Požár muzejního depa DB v Norimberku

Datum 17. 10. 2005 se zapsalo do železniční historie černým písmem. Při nočním požáru rotundy muzejního depa DB Nürnberg-Gostenhof byla těžce poškozena či zničena řada unikátních exponátů - parních, elektrických a motorových lokomotiv a vozů dokumentujících vývoj železniční techniky za víc než jedno století. Intenzita ohně i rychlost jeho šíření byly tak velké, že nedovolily odvézt z hořícího objektu prakticky nic.

Foto: Celkový pohled na spáleniště. Náklady na záchranu alespoň zlomku exponátů budou horentní a jejich zdroje jsou zatím nejisté.

Snímek: ME


Železniční magazín 12/2005
A mnohem více!