Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 3/2005

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníLetošní přívaly sněhu

Letošní přívaly sněhu

Pozdní, ale zato vydatná sněhová nadílka nastala ve střední Evropě v polovině ledna t. r. Nejprve vcelku průměrné sněhové srážky neznamenaly pro železnici větší problémy, jen dlouhodobý mráz a silný vítr způsobovaly v zasněžených oblastech závěje a krátkodobá narušení provozu. Ale o zastavení provozu na desítkách úseků tratí se postarala až kalamita ve dnech 10. - 13. 3., kdy přišly extrémní sněhové přívaly spojené se silným větrem.

Foto: Lokomotiva 751.052 v čele Mn 80833 Jindřichov ve Slezsku - Krnov proráží navátou kolej při odjezdu ze žst. Město Albrechtice dne 2. 3. 2005.

Snímek: Tomáš Orlík

Vzniká prototyp fiady 814 CD

Vzniká prototyp fiady 814 CD

Na podzim 2004 vyhlásily České dráhy veřejnou soutěž na dodávku prototypu motorové soupravy vzniklé modernizací motorového vozu řady 810 a přípojného vozu fiady 010. V soutěži zvítězila nabídka firmy Pars nova. Koncem ledna 2005 byla uzavřena smlouva o dílo a započata vlastní realizace.

Foto: Původní skříň vozu řady 810 je na jednom čele prodloužena a opatřena laminátovou skořepinou dosazenou již u řad 812 a 912. Nad druhým čelníkem je postaveno nové ploché čelo s průchodem uzavřeným křídlovými dveřmi. Do bočnic jsou dosazeny předsuvné dveře se sklopnou stupačkou a polospouštěcí okna s dvojitým zasklením.

Snímek: Pars nova a. s.

iDTGV: diskontní vlaková doprava

iDTGV: diskontní vlaková doprava

V prosinci 2004 SNCF „zašťouraly ve vosím hnízdě“ vztahů francouzských leteckých a železničních dopravních společností nabídkou nové služby: cestovní doklady se speciálními tarify na spoje s označením iDTGV (Intéractif-Détente TGV) lze totiž rezervovat jedině on line, pomocí internetu. Služba tvoří doplněk klasického systému TGV.

Foto: Zvnějšku jsou jednotky systému iDTGV k nerozeznání od běžných vlaků TGV (odlišné je pouze řešení interiéru). Snímek pořízený 9.1.2005 ve čtvrti Maisons Alfort na jihu Paříže poblíž začátku vysokorychlostní trati představuje jednotky Duplex 247 jako vlak iDTGV 7903 a Duplex 235 jako spoj TGV 6113.

Snímek: Gérard Lecleire

Desetiletí privatizace britských železnic, část 3

Desetiletí privatizace britských železnic, část 3

Bezpochyby největší potíže při reformě British Rail se vyskytly u infrastruktury a jejího správce, Railtracku. Nicméně, tyto i další problémy jsou v rámci celkového „vyladění“ systému řešeny a lze konstatovat, že věci se vracejí do normálu a britské železnice navzdory neustávající kritice některých kruhů fungují způsobem, který je v mnohém příkladný a hodný následování.
Publikace National Rail Trends 2003 - 04, ročenky SRA, je možné v kompletním znění stáhnout zde.
(www.railvolution.net/zm/pdf)

Foto: Během loňských Velikonoc se provoz na St. Pancras dočasně přesunul pouze k novým nástupištím, aby kolejiště pod historickou halou ve viktoriánském stylu prošlo po takřka 140 letech zásadní přestavbou. Jako poslední odtud na Velký pátek ve 23.40 h odjel spoj HST frančízy Midland Mainline do Derby.

Snímek: Urban Exposure

56. mezinár. veletrh modelů a hraček v Norimberku

56. mezinár. veletrh modelů a hraček v Norimberku

V únoru (konkrétně od 10. do 15. 2.) se stalo norimberské výstaviště místem konání již 56. ročníku mezinárodního veletrhu hraček, označovaného za největší akci tohoto druhu na světě. Aěkoli většina ze 155 000 m2 výstavních ploch byla věnována různým druhům hraček a zábavních předmětů a nikoli železničním modelům, jeden ze zadních pavilonů byl přece jen vyhrazen i této specializaci. V jeho prostorách se bylo možné seznámit s řadou novinek, jež výrobci připravili pro tento rok.

Foto: Jak je vidět z uvedeného snímku, původním stavebnicím Vero již naštěstí odzvonilo. Trendem dnešní doby je, aby modelové kolejiště pokud možno vypadalo jako ze života. Na fotografii je zachycena část expozice firmy Bauer, specializující se na výrobu nákladů do železničních vozů.

Snímek: Ivan Benetka


Železniční magazín 3/2005
A mnohem více!