Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 5/2005

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníPrototyp řady 755 ČD dokončen

Prototyp řady 755 ČD dokončen

Motorová lokomotiva řady 755 představuje současný vrchol evolučního řetězce modernizací skříňových motorových lokomotiv realizovaných firmou ČMKS holding. Pokud bychom si uvedený vývoj rozdělili na generace, bylo by možno konstatovat,
že tento stroj náleží již ke generaci třetí.

Foto: 755.001 ČD v areálu ČMKS - Lokomotivy v České Třebové 11.5.2005. Dne 17.5.2005 lokomotiva absolvovala TBZ.

Snímek: Jakub Džurný, DiS

Lokomotivy řady 1216 ÖBB

Lokomotivy řady 1216 ÖBB

COP, cup - takovéto dosud neznámé, v češtině až komické pojmy lze použít jako výstižnou charakteristiku elektrických čtyřsystémových lokomotiv, které dle způsobu označování firmy Siemens nesou řadu ES 64 U4 a jejichž prvními zástupci jsou stroje třísystémové verze nesoucí řadu 1216 ÖBB.

Foto: Lokomotiva 1216 001 dne 12. 4. 2005 při pobytu ve zkušebním centru DB München-Freimann, kde byla připravována na nadcházející zkoušky.

Snímek: Siemens TS

Čekání na Pendolino

Čekání na Pendolino

Nejnovější příležitostí k mediální prezentaci postupu zkoušek Pendolina bylo ukončení zkušebních jízd pro verifikaci rychlostního profilu tratě Praha - Děčín - Dolní Žleb st. hr., které probíhaly s jednotkou 680.001 v období od 11.4. do 5.5.2005. Při této příležitosti byly již naznačovány i předpokládané relace, na nichž by jednotky mohly být nasazeny v příštím jízdním řádu.

Foto: Pendolinem, které je od konce prosince 2004 nasazeno do provozu na páru vlaků R 772/777 Praha Mas. n. - Děčín a zpět, se do začátku května 2005 svezlo přibližně 120 tisíc cestujících. Velký zájem stále panuje především o víkendech. Na snímku z 20.3.2005 je jednotka 680.003 zachycena v úseku Praha-Sedlec - Roztoky u Prahy.

Snímek: Ing. Jan Vašíček

Návštěvou v ŽOS Zvolen

Návštěvou v ŽOS Zvolen

Poněkud stranou pozornosti zůstává dění v železničních opravnách ležících v centru Slovenska, ve Zvolenu. Následující reportáž toto malé informační vakuum odstraňuje a představuje aktuální dění v této firmě.
Železniční opravny a strojírny Zvolen mají dlouhodobou tradici a jsou největší firmou na opravy motorových lokomotiv a vozů na Slovensku. Byly založeny v roce 1872 v souvislosti s výstavbou tratě Pest - Salgótarján - Lučenec - Zvolen - Vrútky a opravovala se zde železniční vozidla všeho druhu, jezdící na této trati.

Foto: Snímek z hlavní haly oprav představuje vozy 812.043 před dokončením a 812.045 v podobě rozpracované skříně.

Snímek: Tomáš Kuchta

Optimalizace úseku Zábřeh na Moravě - Krasíkov - Č. Třebová (II)

Optimalizace úseku Zábřeh na Moravě - Krasíkov - Č. Třebová (II)

Vzhledem k rychlému postupu prací na stavbách Optimalizace traťového úseku Zábřeh - Krasíkov a Optimalizace traťového úseku Krasíkov - Česká Třebová (viz ŽM 4/05, str. 15 - 21) se fotoreportáží ze dne 2.5.2005 vracíme na tento úsek, v němž dojde v rámci modernizace našich železničních koridorů dosud k největším změnám v trasování tratě.

Foto: Snímek pochází ze série staveb mezi Zábřehem na Moravě a Krasíkovem. Jde o již známý pohled na přemostění Moravské Sázavy mezi tunelem Hněvkovský II a zastávkou Lupěné. V tomto místě bude trať k portálu tunelu vedena ve stoupání 11,5 promile.

Snímek: Tomáš Kuchta

Řada 84 DR - novinka od Liliputu ve velikosti H0

Řada 84 DR - novinka od Liliputu ve velikosti H0

Parní tendrovky o uspořádání náprav 1'E1', určené k dopravě na sklonově a směrově náročných regionálních tratích, kde byl potřeba co největší výkon ve spojení s dobrými adhezními a chodovými vlastnostmi stroje, zákonitě působily kompaktním, mohutným, impozantním dojmem. Výjimkou mezi nimi nebyla ani německá řada 84, jejíž prototyp letos zpracovala jako svůj model ve velikosti H0 firma Liliput.

Foto: Budka strojvedoucího, vodní vany i samotný kotel jsou vyrobeny kompletně z plastu, přičemž téměř všechny armatury jsou na model dosazovány jako samostatné díly, což zlepšuje jeho vzhledové vlastnosti. Velice dobře působí i takové drobnosti, jako jsou kryty plnicích otvorů vodních nádrží nebo skla budky. Schůdky do budky strojvedoucího jsou z plastu, kdežto schůdky na zadní stěně "tendru" jsou plechové.

Snímek: SIMAK studio

Barikáda na Národní třídě

Barikáda na Národní třídě

Jedním ze zatím posledních "velkých" dioramat firmy SDV je věrný model barikády na Národní třídě v Praze z května roku 1945. Výrobce se touto cestou rozhodl prezentovat jeden ze svých nejnovějších modelů a současně modelářům připomenout květnové události roku 1945 a kulaté výročí, jež si letos v souvislosti s ukončením 2. světové války připomínáme.

Foto: Přestože se rozměry jedná o dílko nevelké, z uvedených fotografií je zřejmé, že je to dílo neobyčejně věrohodné a svým námětem i provedením výjimečné.

Snímek: SIMAK studio


Železniční magazín 5/2005
A mnohem více!