Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 6/2005

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníElektrifikace tratě Ostrava - Opava

Elektrifikace tratě Ostrava - Opava

V současnosti probíhají na síti SŽDC dva elektrifikační projekty: kromě úseku Karlovy Vary - Kadaň je elektrifikována také trať z Ostravy-Svinova do Opavy východu.

Foto: Na snímku je ve stanici patrné rameno rýpadla při úpravě zeminy okolí jednoho z rekonstruovaných mostů, na snímku vpravo jsou představeny zemní práce na přípravě železničního spodku v mezistaničním úseku Háj ve Slezsku - Děhylov. Stožáry trakčního vedení se dnes tyčí již od žst. Ostrava-Třebovice po žst. Háj ve Slezsku.

Snímek: Tomáš Kuchta

ŽOS Vrútky píší další kapitolu dějin ŽOS Nymburk

ŽOS Vrútky píší další kapitolu dějin ŽOS Nymburk

Prodej konkurzní podstaty firmy ŽOS Nymburk se zdál být na počátku tohoto roku již velmi blízko (viz ŽM 1/05, str. 16 - 17), nakonec však i vážní zájemci od úmyslu odstoupili, neboť ze strany státních orgánů nebylo vyřešeno financování letité ekologické zátěže. Následovalo několik dalších měsíců jednání
s dalšími zájemci, které vyústilo v nabídkové řízení, jehož pravidla byla určena příslušným dohlížejícím soudem.

Foto: V ŽOS Nymburk momentálně probíhají také revize, resp. kompletní oprava, vstupních dveří vozů řady Bmto z DKV Praha. Do léta t. r. bude opraveno všech 26 vozů Bmto.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Railion Italia

Railion Italia

Tvrzení, že severojižní tranzitní doprava přes Švýcarsko zažívá v posledních letech velmi dynamický rozvoj, není pouhou frází. Se začátkem platnosti JŘ 2005 se o něj přičinili zejména národní dopravci, expandující do okolních zemí: společně s výrazným průnikem SBB Cargo do Německa zahájila svoji činnost také italská dceřiná společnost koncernu Railion.

Foto: Stroj G 2000 29 SF společnosti Railion Italia v italské přechodové stanici Luino za okamžik odstaví své „kolegyně“ řady 185 Railion Deutschland z čela kontejnerového vlaku, s nímž bude pokračovat dále na jih.

Snímek: DB/Thomas Altmann

Jednotky ICT druhé série

Jednotky ICT druhé série

V prosinci 2004 nasadila Deutsche Bahn do provozu prvních šest jednotek ICT druhé, 28kusové série řady 411, které jsou označovány jako ICT 2. Navzdory tomu, že vznikaly pod heslem „Erfahrungsträger anstatt Innovationsträger“ („vozidlo zkušeností namísto vozidlo inovací“), nebyl jejich zrod především z obchodního hlediska příliš jednoduchý.

Foto: Kromě modifikace čelních a bočních skel byly na stanovištích strojvedoucího provedeny některé malé úpravy jako např. instalace duální vysílačky či modernějších displejů na řídicím pultě.

Snímek: Tomáš Kuchta

Univerzální lokomotiva E 42 DR ve velikosti 1:120

Univerzální lokomotiva E 42 DR ve velikosti 1:120

Na objednávku firmy Siggi's TT-Exklusivmodelle vyrobil Tillig sérii modelů známé víceúčelové elektrické lokomotivy někdejších východoněmeckých Deutsche Reichsbahn řady E 42. Model se má stát základem nové produktové řady vozidel DR ve velikosti TT, takže není bez zajímavosti zjistit, jak se liší od dřívějšího modelu, vyráběného dlouhá léta pro firmu Zeuke a později Berliner TT Bahnen firmou Gutzold.

Foto: Nové lokomotivy byly vyrobeny ve dvou verzích, lišících se prakticky jen trvalým převodem: 31:81 u prototypů, 27:72 u sériové řady E 11 a 21:77 u řady E 42 (od června roku 1970 nesly stroje řadová označení 211 a 242).

Snímek: MIBA

Malosériové modely

Malosériové modely

Zdá se, že se modelářů a sběratelům ve velikosti TT začíná blýskat na lepší časy. Po firmě Deltax přichází i firma Classic model s nabídkou malosériových modelů v této velikosti.

Foto: Pokud půjde vše tak, jak bylo zamýšleno, můžeme se ještě letos těšit (kromě zde uvedených modelů) i na soupravu nákladního vlaku – autotransport Škoda a.s. Včele nestandardně zbarvených patrových vozů pro přepravu osobních automobilů možná překvapí nestárnoucí "hektor".

Snímek: SIMAK studio

North Leith Citadel

North Leith Citadel

Železniční stanice North Leith Citadel byla postavena a uvedena do provozu v roce 1846 na trati společnosti Leith & Granton Railway. Po dobách velké slávy - kdy celý areál byl plný života - tu dnes stojí prakticky opuštěné nádraží. Kde jsou ty časy, kdy se na něm tlačili cestující k vlakům, kdy nákladní rampy byly přeplněné auty, zbožím a lidé se pletli jeden přes druhého.

Foto: Autor kolejiště v měřítku 00 se rozhodl pro toto diorama víceméně náhodou. Doplňoval si svou sbírku o další ilustrativní fotografie a omylem byl zavezen na toto nádraží. Pořídil spoustu zajímavých snímků, jež jej tak nadchly, že se rozhodl vytvořit kolejiště, které by navodilo původní rušnou atmosféru nádraží.

Snímek: CN


Železniční magazín 6/2005
A mnohem více!