Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 7/2005

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníPrvní reklamní lokomotiva na Slovensku

První reklamní lokomotiva na Slovensku

Lokomotiva 362 015 ZSSK se stala první na Slovensku, která na skříni nese celoplošnou reklamu. Jejím zadavatelem se po dlouhých přípravách a výběru vhodného hnacího vozidla stala firma Coca-Cola Slovakia. V rámci smlouvy uzavřené mezi ZSSK a Slovenskou mediální agenturou má lokomotiva jezdit s reklamou 24 měsíců (plus počet dní, kdy byla odstavena z provozních důvodů). Po vypršení smlouvy pak zůstane stroji 362.015 oranžovočervený lak.

Foto: "Coca Cola Music Train" vedený jako mim. R 32534 Košice - Nové Mesto nad Váhom dne 1. 7. 2005 pod hradem Trenčín.

Snímek: Marián Dujnič

"Lipenka" opět pod napětím

Železniční trať z Rybníku do Lipna vznikla v roce 1911 a po několik následujících desetiletí zde byl používán stejnosměrný napájecí systém 1 280 V. V 50. letech 20. století bylo při rekonstrukci trakčního vedení změněno napájecí napětí na 1 500 V. Jeho éra zde trvala jen o málo déle a v tomto roce zde byl v plné délce zahájen provoz pod střídavou soustavou 25 kV 50 Hz.

Foto: Zahajovací vlak v čele s dvousystémovou lokomotivou 340.062 přijíždí dne 17. 6. 2005 jako první spoj vedený ve střídavé trakci do dopravny Lipno nad Vltavou. Ač to na první pohled možná není tak zřejmé, značně pitoreskní složení vyobrazené soupravy poukazuje na tristní situaci ve vozidlovém parku ČD.

Snímek: Jan Kubeš

Czech Raildays 2005

Czech Raildays 2005

K polovině června již neodmyslitelně patří mezinárodní veletrh drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy, známý pod výše uvedeným názvem. Letošní dějství se v prostorách Komerčního obvodu ostravského hlavního nádraží odehrálo 14. až 16. června.

Foto: Návštěvníci si na veletrhu mohli opětovně prohlédnout Pendolino, v této části republiky stále méně známé, konkrétně 680.003. Na snímku jsou dále zachycena moderní vozidla firmy Siemens TS: EuroRunner ER 20-007 z parku Siemens Dispolok a zejména Taurus 1216 002, což je zástupce verze ES64U4-C, vybavené i pro provoz v České a Slovenské republice.

Snímek: Tomáš Kuchta

Tramvají do Hlučína?

Tramvají do Hlučína?

Tramvaj jezdící z Ostravy do Hlučína je od roku 1982, kdy její trať ustoupila výstavbě státní silnice I/56, jen blednoucí vzpomínkou pamětníků. Silná poptávka po veřejné dopravě v relaci Hlučín - Ostrava však vyžaduje zásadní změnu v kvalitě nabízené dopravy. V souladu s renesancí kolejové veřejné dopravy, k níž v posledních 15 letech dochází ve vyspělých evropských zemích, se z iniciativy Generálního ředitelství Českých drah k myšlence kolejového spojení Hlučína s Ostravou vracíme.

Foto: Ilustrace představuje vizi budoucnosti - potkávání vlakotramvají (vozidel typu "tram-train") s vlaky ČD v Hlučíně po dokončení výstavby první etapy systému popisovaného v článku.

Snímek: archiv DIPRO spol. s r. o.

LGV Est

LGV Est

Ačkoliv Francouzské státní dráhy považují LGV Est (Ligne á Grande Vitesse) za méně lukrativní "podnik", než tomu bylo u jejich předešlých vysokorychlostních tratí, tato nová železnice spojující Paříž se Strasbourgem nabídne značné zkrácení jízdních dob mezi řadou velkých měst jak ve Francii, tak dále na východ, do centra Evropy.

Foto: Napříč volnou přírodou. Villers-en-Argonne. Část D, sekce 24 (září 2004).

Snímek: L. Rothan/CAPA/RFF

120 154 - novinka v Roco Playtime

120 154 - novinka v Roco Playtime

Platin, Professional a Playtime - pro každý z výrobních programů firmy Roco je ještě letos připraveno několik novinek. Kategorii pro nejmenší obohatí atraktivní a cenově dostupná souprava moderních patrových vozů vedená elektrickou lokomotivou. Ačkoli je povrchová úprava modelů velikosti H0 maximálně zjednodušena, uvnitř "hraček" se skrývá nejmodernější technika.

Foto: Jako první model připravený pro prodej v rámci programu Roco Playtime byla zvolena elektrická lokomotiva německých drah řady 120.

Snímek: SIMAK studio

Malodráha Králův Dvůr - Beroun - Koněprusy a její modely ve velikosti H0e

Malodráha Králův Dvůr - Beroun - Koněprusy a její modely ve velikosti H0e

Úzkorozchodné železnice jsou předmětem obdivu jak v reálné, tak v modelové podobě. Vítaným zpestřením nabídky modelů ve velikosti H0e jsou malosériové modely malodrážky K.B.K., jejíž provoz byl ukončen až začátkem 60-tých let minulého století. Tato technicky velmi zajímavá železnice je přímo stvořená pro modelové ztvárnění, a to buď formou malého kolejiště či dioramatu.

Foto: Malé diorama znázorňuje překládku a dopravu kusového vápence. Malé výklopné vozíky pocházejí od firmy Roco, s patinou a nákladem vápence se mají objevit v nabídce firmy Classic model.

Snímek: SIMAK studio

Motorový vůz VT 137 ve velikosti TT

Motorový vůz VT 137 ve velikosti TT

Firma Tillig ze saského Sebnitzu obohatila sortiment průmyslově vyráběněých modelů velikosti TT vozidlem, které má v osobní dopravě téměř univerzální uplatnění na všech kolejištích: čtyřnápravovým motorovým vozem VT 137 DR, doplněným řídicím vozem. Nově zpracovaný model má řadu moderních konstrukčních řešení, aby jeho vlastnosti byly co nejlepší, a navíc představuje atraktivní vozidlo,
jednoho z typických představitelů III. epochy provozu, jehož elegance a styl vždy přitahují pozornost.

Foto: Řady nýtů na střeše jsou rovné a velikostí víceméně odpovídají předloze. Pěkně zpracované jsou i střešní větrače.

Snímek: TT Kurier a MEB


Železniční magazín 7/2005
A mnohem více!