Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 9/2005

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníModernizace vozu řady 053 na řadu 054

Modernizace vozu řady 053 na řadu 054

Firma Krnovské opravny a strojírny uspěla v létě 2004 při veřejné zakázce Českých drah na modernizaci jednoho přípojného vozu řady 053. Po podpisu Smlouvy o dílo a přistavení vozu 053.072 (DKV Česká Třebová PJ Hradec Králové) do Krnova v září loňského roku byla započata vlastní modernizace.

Foto: Modernizovaný vůz 054.240 v depu Krnov dne 8. 9. 2005.

Snímek: Tomáš Kuchta

Moderní řešení řídicích systémů vlakových souprav

Moderní řešení řídicích systémů vlakových souprav

Standardizace je důležitým předpokladem pro rozvoj v mnoha průmyslových odvětvích. Platí to i pro oblast železniční dopravy. Ta má v každém ohledu nadnárodní působnost, a proto jsou již řadu let připravovány a uváděny do praxe standardy, které například zajistí, aby mohly být vlakové soupravy sestaveny z vozů různých výrobců a byly schopny komunikovat se zabezpečovacími a dalšími stacionárními zařízeními v různých státech jednotným způsobem.

Foto: Jednou z aplikací zařízení gateway firmy UniControls jsou i Pendolina pro ČD. Zde 680.001 dne 9. 9. 2004 při zkouškách při průjezdu oblouků s nejmenším poloměrem na trati Březová nad Svitavou - Svitavy mezi zastávkami Dlouhá a Hradec nad Svitavou.

Snímek: Tomáš Kuchta

Elektrifikace v údolí Ohře na postupu

Elektrifikace v údolí Ohře na postupu

Se začátkem platnosti JŘ 2006 by měly být pod napětí uvedeny první úseky nově elektrifikované tratě Kadaň - Karlovy Vary a k 30. 6. 2006 by měla být celá stavba dokončena. Není tedy divu, že zde lze nyní spatřit nejen čilý stavební ruch, ale místy i na první pohled takřka kompletně hotové úseky. Následující fotoreportáž zachycuje situaci ve většině mezilehlých stanic koncem srpna 2005.

Foto: Motorový vůz 843.007 na vlaku Os 7012 z Chomutova do Karlových Varů dol. n. krátce po odjezdu z Ostrova nad Ohří. Nové jsou nejen sloupy trolejového vedení, ale také silniční nadjezd (z loňského roku), který je součástí obchvatu Ostrova.

Snímek: Daniel Špulák

WINPRO v roce 2005

WINPRO v roce 2005

V návaznosti na naši redakční návštěvu z června 2004 (viz ŽM 8/04, str. 35 - 37) jsme po roce opět zavítali do firmy WINPRO, abychom vám mohli představit její aktuální zakázky.

Foto: WINPRO nadále posiluje svoji pozici v oblasti rekonstrukcí a modernizací kolejových vozidel, kde chce být "jedničkou" ve Švýcarsku. Jednou z nových zakázek je pro BLS přestavba dvou vozů typu Einheitswagen III (Ew III) na řídicí typu Bt. Snímek představuje první vůz A 50 63 18-34 006-0 při práci na budoucí kabině strojvedoucího. Dokončen byl v srpnu, další má být hotov v listopadu 2005. Poté bude BLS moci zvýšit počet vratných souprav s těmito vozy ze sedmi na devět.

Snímek: Ing. Jaromír Pernička

Transport Logistic

Transport Logistic

Od 31. 5. do 3. 6. 2005 se v Mnichově odehrál desátý transport logistic, mezinárodní veletrh pro logistiku, telematiku a dopravu. Letos zde své služby, výrobky nebo jiné produkty prezentovalo 1 333 firem z 51 zemí, ze zahraničí jich pocházelo 536, tj. celých 40 %. Zaznamenáno bylo na 40 000 návštěvníků, kteří přišli z celkem 103 zemí. Jak naznačují název a podtitul akce, pokrývá logistiku a přepravu napříč všemi druhy dopravních prostředků a poměrné zastoupení železniční expozice zhruba odpovídalo realitě, jíž dominuje silniční doprava. Nicméně, volná plocha byla zaplněna zejména právě kolejovými vozidly a ta jsou i předmětem reportáže. Z prostorových důvodů je rozdělena na dvě části, s dokončením v příštím čísle.

Foto: Nájemce vozů Transwaggon s centrálou v Hamburgu disponuje 9 100 vozy a na veletrhu vystavoval tři z nich. Na snímku je dvoudílný krytý vůz řady Hirrs 6 (23 80 2941 469) s posuvnými bočnicemi.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Maďarské parní lokomotivy řady 520 (52 DR)

Maďarské parní lokomotivy řady 520 (52 DR)

V období 2. světové války se výroba parních lokomotiv v maďarském závodě MÁVAG soustředila na řadu 424, jíž bylo v letech 1940 - 1944 vyrobeno přes 200 kusů. Od firmy Henschel obdržel MÁVAG také objednávku na stavbu 25 kotlů pro stroje řady 52, jež byly vyrobeny v březnu až prosinci 1944.

Foto: Kromě toho se ale na území Maďarska pohybovalo i velké množství německých lokomotiv této řady, z nichž část měly maďarské dráhy v nájmu jako řadu 520. Po válce se tyto lokomotivy staly z valné části kořistí sovětských vojsk.

Snímek: SIMAK STUDIO

Model Roco Platin ve velikosti H0

Model Roco Platin ve velikosti H0

Jednou z nejzajímavějších novinek, které připravila firma Roco v roce 50. výročí dosažení rychlosti 331 km/h na kolejích, je model stejnosměrné elektrické lokomotivy SNCF BB 9004 ve velikosti H0. Model, zařazený do špičkové kategorie Platin, je přitažlivý nejen pro francouzské modeláře a sběratele, ale pro každého, kdo se zajímá o železnici v širším kontextu, její historii a slavné události. Vždyť rekordní jízda tohoto stroje, uskutečněná dne 29. 3. 1955, se navždy vepsala do dějin techniky.

Foto: Při pohledu z boku na model a na skutečný stroj vyjde najevo jak dokonalé přizpůsobení modelu celkovému dojmu, který vyvolává v pozorovateli lokomotiva BB 9004, tak i ústupek většímu vybočení podvozků modelu v obloucích: chybí všechna mechanická i elektrická propojení podvozku se skříní překážející jeho volnému pohybu.

Snímek: SIMAK STUDIO

Přerovští modeláři představují

Přerovští modeláři představují

Pozvánku na letošní výstavu Klubu železničních modelářů Přerov uvedeme oznámením významné změny. Podobně jako koridorové tratě s nádražími na skutečné železnici prodělávají rozsáhlé modernizace, tak i na našem klubovém kolejišti pracujeme na velké rekonstrukci.

Foto: Pod modelem původní kamenné rozhledny z nejvyšší moravské hory Pradědu se potkaly modernizované lokomotivy řad 752.001 a 749.265.

Snímek: Jan Dostál


Železniční magazín 9/2005
A mnohem více!