Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 11/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNové rychlíkové vozy ČD představeny

Nové rychlíkové vozy ČD představeny

Společnost Siemens zahájila dodávky nových rychlíkových vozů pro ČD a první z nich tedy budou se začátkem platnosti JŘ 2007 nasazeny do provozu.

Foto: Na snímku je na přesuvně zachycen vůz č. 12 před přistavením na nivelizovanou kolej k přeměření geometrie rámu, průjezdného profilu apod.

Snímek: Bohuslav Kotál

InnoTrans 2006

InnoTrans 2006

Následující stránky přinášejí pokračování reportáže z veletrhu InnoTrans 2006, tentokrát pokrývající expozice regionálních jednotek a osobních vozů.

Foto: Jednotka X60 z rodiny CORADIA Lirex byla nejdelším exponátem na volné ploše vůbec (se 107 metry o 7 m delší nežli řada 514 SBB). Jednalo se o soupravu 6035, tzn. že výroba dosáhla přesně poloviny z doposud objednaných 71 vozidel.

Snímek: Tomáš Kuchta

Posezenie Tverskogo zavoda

Posezenie Tverskogo zavoda

V současnosti největším výrobcem vozů pro osobní dopravu v Ruské federaci je Tverskoj vagonostrojitělnyj zavod (TVZ), sídlící v Tveru, přibližně 200 km severně od Moskvy. Díky vstřícnosti představitelů Transmašholdingu, který je vlastníkem tohoto závodu, jsme měli dne 7. 6. 2006 příležitost jej navštívit a připravit tak pro vás podrobnou reportáž.

Foto: Vozy pro vlak „Krasnaja strela“ RŽD v areálu Tverské vagónky dne 7. 6. 2006 během posledních prací. Jako první v pořadí stojí lůžkový vůz č. 14540 004, zastupující model 61-4452.

Snímek: Ing. Jaromír Pernička

Pohled do ŽOS Zvolen

Pohled do ŽOS Zvolen

V ŽM 5/05 jsme na stranách 37 - 39 poprvé podrobněji představili firmu ŽOS Zvolen a její aktivity. Letos vás do hal tohoto opravce a výrobce především motorových lokomotiv a vozů zavedeme v krátké reportáži znovu, jelikož se zde odvíjejí zajímavé nové projekty, mezi něž patří motorová jednotka řady 813 pro ZSSK či rekonstrukce „brejlovců“ na řadu 753.7 aj.

Foto: Pohled na jeden z poslední desítky rekonstruovaných vozů - 812.059 - při závěrečných úpravách před předáním zákazníkovi. Vlevo torzo stroje řady 753, z něhož se rodí 753.723, druhá z lokomotiv pro Viamont.

Snímek: Tomáš Kuchta

„Red Tiger“ OHE od firmy Mehano

„Red Tiger“ OHE od firmy Mehano

Před šesti lety představila slovinská firma Mehano svůj vyspělý a zdařilý model impozantní motorové lokomotivy Blue Tiger ve velikosti H0. Ten byl za rozumnou cenu k dispozici v analogové nebo digitální verzi, včetně možnosti zvukového projevu. Zařazení tohoto vozidla do sortimentu se ukázalo jako správný krok, a proto je nyní k dispozici další barevná varianta modelu, tentokrát v provedení společnosti OHE.

Foto: Se svojí délkou téměř 27 cm je model Blue Tigera velmi efektní a nezapře americký vliv.

Snímek: EK

Tramvaje Ringhoffer od firmy Barnet

Tramvaje Ringhoffer od firmy Barnet

Již před časem jsme vás informovali o nových stavebnicích historických tramvají Ringhoffer, které ve velikosti H0 dodává firma Barnet.

Foto: Verze s devíti okny - původní varianta tramvaje s devíti okny v dřevěných rámech. Model je proveden již z období tzv. samoobslužného provozu, charakterizovaného velkým S u předních dveří.

Snímek: SIMAK STUDIO

TT slaví 60 let

TT slaví 60 let

Od zahájení výroby modelů v měřítku 1 : 120, označovaném písmeny TT, uplynulo v tomto roce 60 let. Je to tedy příležitost připomenout si její začátky, postupné rozšiřování této velikosti ze Severní Ameriky do Evropy a podívat se i, jaká ji čeká budoucnost.

Foto: Reklamní kolejiště s nočním provozem firmy Tillig. Jedním z nejpůsobivějších efektů je osvětlení novými druhy LED diod, vytvářejícími dříve nedosažitelnou intenzitu a barevnost světel.

Snímek: TT Kurier / Tillig


Železniční magazín 11/2006
A mnohem více!