Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 12/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNové jednotky pro Bayerische Zugspitzbahn

Nové jednotky pro Bayerische Zugspitzbahn

Jako doplněk druhého dílu reportáže z InnoTransu nyní přinášíme samostatný článek o nových vlacích řady DTw firmy Stadler pro Bavorsko. Jejich zástupce byl na veletrhu vystaven nápaditým způsobem, odpovídajícím jejich určení - tedy provozu na ozubnicové železnici, takže návštěvníci si mohli vozidlo prohlédnout na rampě se sklonem 120 promile.

Foto: DTw 12 ve stanici Eibsee dne 21 7. 2006. Vpravo jednotka Tw 2, vyrobená firmami MAN a AEG v 50. letech, s přívěsným vozem.

Snímek: Stefan Milz, Stadler

Posezenie Metrovagonmaša

Posezenie Metrovagonmaša

Podnik Metrovagonmaš o rozloze něco přes 80 hektarů najdeme v obci Mytišči, ležící pouhé čtyři kilometry severovýchodně od Moskvy. Dnes již jako součást koncernu Transmašholding je tento závod největším výrobcem vozů metra v Ruské federaci a jeho hlavním programem pro železnice jsou v posledních letech motorové vozy RA1 a jednotky RA2 pro RŽD.

Foto: V oboru kolejové dopravy jsou nyní nosnou částí výrobního programu firmy Metrovagonmaš motorové vozy a jednotky řady RA1 a RA2 pro RŽD a soupravy metra. Na snímku ze 6. 6. 2006 jsou v jedné ze dvou hlavních montážních hal závodu zachyceny vozy RA1-0082, 0083 a 0084 spolu se skříněmi vozů moskevského metra.

Snímek: Tomáš Kuchta

Ropa a doprava (2)

Ropa a doprava (2)

Lidská společnost se rozvíjí na úkor přírodních zdrojů. Dokládají to i statistické přehledy, ze kterých vyplývá, že doprava, respektive přeprava, a k tomu i spotřeba energií všeho druhu trvale rostou.

Foto: Tempo 300 není pro železnici otázkou pouhé prestiže; v oblasti dálkové dopravy osob se stalo ekonomickou nutností. Touto rychlostí může železnice úspěšně konkurovat dálnicím i letecké dopravě.

Snímek: DB

Čtyřnápravové rychlíkové vozy DRG

Čtyřnápravové rychlíkové vozy DRG

Nové modely čtyřnápravových osobních vozů DRG byly modelářskou veřejností vyhlíženy s velkou netrpělivostí. A to nejen díky určitému zpoždění při jejich realizaci, ale také proto, že obdobné vozy již před lety firma Liliput nabízela a modelářská obec byla tedy nedočkavá, až bude moci tyto modely vzájemně porovnat.

Foto: Pohled do nádražní haly nám umožňuje získat představu o modelovém provedení čela osobního vozu, v tomto případě řady Aa. Detaily na modelu jsou již dosazeny výrobcem.

Snímek: SIMAK STUDIO

Setkání příznivců velikosti

Setkání příznivců velikosti "G"

Přestože tomu skladba modelů v odborných prodejnách nenasvědčuje, najde se i u nás řada příznivců velikosti G, tedy modelů, jejichž provoz lze nejlépe realizovat pod širým nebem. Vyznavači této velikosti si pravidelně vyměňují informace i své zkušenosti. Již druhý rok se konal v Brně i neoficiální sraz "géčkařů". Ti se letos pro velký úspěch sešli již podruhé v tomto roce.

Foto: Elektrická lokomotiva 101 DB s novým modelem osobního vozu od firmy LGB, v jedné ze dvou koncových stanic. Model osobního vozu je ve zkrácené délce.

Snímek: Petr Sedláček

Busch:	realistické jehličnany v TT/H0

Busch: realistické jehličnany v TT/H0

Modelové ztvárnění jehličnatého lesa představovalo až dosud určitý problém a dilema pro modeláře. Buď byly stromy cenově přístupné, ale vypadaly uměle a nemodelově, anebo byly pěkně zpracované, jejich cena však odpovídala malosériové výrobě. Společnost Busch nyní přichází na trh s prvními velkosériově vyráběnými skutečně modelovými smrky a jedlemi.

Foto: Úprava vzhledu smrků a lepení detailů tvoří nezbytnou součást celého postupu. Stromy by měly vykazovat vzájemné odlišnosti; do spodního patra pod ně se hodí dolepit kombinaci několika jiných druhů zeleně.

Snímek: SIMAK STUDIO a MIBA


Železniční magazín 12/2006
A mnohem více!