Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 2/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníV zajetí sněhu

V zajetí sněhu

Letošní zima více než kdy jindy udeřila v nebývalé síle a nad jejím průběhem v mnoha regionech kroutili hlavami i pamětníci. O neobvyklém objemu sněhu svědčí i smutný symbol této sezóny - střechy hroutící se pod mnohasettunovými vrstvami sněhu. Tento symbol se železnici naštěstí vyhnul, až na několik případů preventivně uzavřených prostor, "radosti" si ale železničáři užili i tak více než dost: následující namátkou vybrané záběry jsou toho ukázkou.

Foto: V pátek 30. 12. 2005 řádila sněhová kalamita i v rovinatém jihozápadním Slovensku. Na snímku je v tento den zachyceno setkání strojů 240.036 (vlevo), který ve sněhové vánici právě přivezl téměř 60 minut zpožděný vlak 5714 od Levic, 750.164 s ještě více zpožděným vlakem 5004 z Prievidze a odstavené lokomotivy 240.028.

Snímek: Bc. Jozef Gulík

Nepříliš vítězný únor

Nepříliš vítězný únor

Poté, co odezněly vážné komplikace v provozu zapříčiněné zimním počasím, došlo během pouhých několika únorových dní na našich kolejích ke dvěma vážným nehodám vlaků osobní dopravy.

Foto: Další vážná nehoda se však udála hned o týden později. V žst. Kropáčova Vrutice (úsek Všetaty - Mladá Boleslav) se 20. 2. 2006 v 8.10 h srazil rychlík 742 Praha - Tanvald s vyrovnávkovým nákladním vlakem Mladá Boleslav město - Bílina (zavedeným jako násled Pn 64439).

Snímek: Drážní inspekce

Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky

Lednové pojednání "seriálu" o řadě 680 jsme zakončili v okamžiku, kdy byl od 13. 1. 2006 pokrýván Pendoliny pouze jednodenní oběh a kdy se výrobce dne 18. 1. 2006 na schůzce na nejvyšší úrovni zavázal vrátit do dvou týdnů, tj. 31. 1. 2006, provoz jednotek do původně plánované podoby.

Foto: Pohled do haly údržby na ONJ na koleje č. 107 a 108, které jsou vyhrazeny řadě 680. Dne 8. 2. 2006 se zde právě připravovala 680.007 na svoji odpolední protokolární předávací jízdu. Zcela vzadu 680.003, která je i na snímku vpravo, a to při kontrole náprav.

Snímek: Ing. Jaromír Pernička

Effishunter pro Srbské železnice

Effishunter pro Srbské železnice

V období od září 2004 do března 2006 realizuje firma ČMKS významnou zakázku dvounápravových motorových lokomotiv pro Srbské železnice. Významnou proto, že původní počet deseti těchto strojů určených pro posunovací a nákladní službu byl nedávno zvýšen o dva kusy a již se připravuje i druhá desetikusová série.

Foto: Lokomotiva 621.105 ve stanici Březová nad Svitavou při TBZ dne 26. 1. 2006.

Snímek: Tomáš Kuchta

Berlin Hauptbahnhof

Berlin Hauptbahnhof

Po pádu berlínské zdi v roce 1989 se Berlínu naskytla jedinečná možnost reorganizace dopravy pro nové milénium; to se stalo možným v momentě, kdy se rozdělené město spojilo v jeden celek. Dne 28. 5. 2006, kdy bude Berlin Hbf. - největší evropská několikaúrovňová železniční stanice - slavnostně po 15 letech plánování a výstavby otevřeno, se hlavní město Německa bude moci poprvé ve své historii pyšnit centrálně umístěným hlavním nádražím. To se stane přestupním bodem mezi východo-západními a severo-jižními relacemi, regionálními i dálkovými spoji, a má napomoci nárůstu kapacity dopravní sítě uvnitř města samotného.

Foto: Pohled z roku 2004 na stanici Lehrter Stadtbahnhof. Právě je dokončováno zastřešení nástupišť v horní úrovni nádraží. Většina prací byla realizována bez přerušení provozu. Šedesátimetrová trojboká věž sloužící k odsávání výfukových plynů ze silničního tunelu pod stanicí je téměř dokončena.

Snímek: DB

Rychlíkové vozy EuroCity ČD ve velikosti H0 pod značkou Roco

Rychlíkové vozy EuroCity ČD ve velikosti H0 pod značkou Roco

Vhodných modelů osobních a rychlíkových vozů v provedení ČSD i ČD nebylo na našem trhu nikdy dost. Domácím výrobcům se příliš nedařilo a jediným řešením, jak tyto modely nabídnout širokému okruhu zájemců, je upravovat stávající modely zahraničních výrobců podle tuzemských předloh.

Foto: Podobně jako ve skutečnosti jsou i na modelech použita tónovaná skla. Interiér jídelního vozu je však poměrně dobře patrný. Vozy jsou velmi snadno rozebíratelné a jejich vnitřní zařízení lze barevně upravit podle individuálních představ. Výrobce dodává výlisek vnitřního zařízení v modré barvě.

Snímek: SIMAK SUDIO

Acela HHP8 jako model Bachmann

Acela HHP8 jako model Bachmann

V modelové velikosti H0 přichází na trh pohledná novinka: elektrická lokomotiva HHP8, určená pro přesně vymezený segment projektu Acela - dopravu vysokými rychlostmi na významných tratích v oblasti Washingtonu až Bostonu. Bachmann svůj nový výrobek koncipoval jako model, jenž za velmi dobrou cenu nabízí výborné jízdní vlastnosti, bezchybnou povrchovou úpravu a širokou aplikaci elektronických prvků.

Foto: Pravé atmosféry Severní Ameriky není s tímto modelem a několika dalšími typickými atributy ani trochu těžké docílit.

Snímek: SIMAK STUDIO a MR

Kolejiště Prochorovsk

Kolejiště Prochorovsk

Nedostupnost informací o někdejších sovětských železnicích, jejich obtížné a zdlouhavé získávání, ale i ohromná rozsáhlost železniční sítě v Rusku a množství zajímavých vozidel všech trakcí, to vše může být pro modeláře velkou výzvou. Spolupráce amerických modelářů s ruskými, lotyšskými a finskými výrobci modelů, špičkovými evropskými a ruskými modeláři a krajany žijícími v USA dala vzniknout modulovému kolejišti Prochorovsk (v originále Prokhorovsk Terminal - PT).

Foto: Celkový pohled na kolejiště. V popředí stojí u nástupišť - zleva: lůžkový rychlík vedený ČS1, motorová jednotka DR1 a rychlík, který přivezla ČS2T.

Snímek: MR

Novinky firmy DK-Model

Novinky firmy DK-Model

Jako každoročně, i v loňském roce rozšířila česká firma DK-Model svoji nabídku
o řadu dalších stavebnic železničních vozidel a jejich doplňků z leptaného plechu. Stejný trend hodlá držet i v roce letošním. Sestavením stavebnic DK-Modelu
získají modeláři profesionálně zpracované skříně modelů tuzemských lokomotiv
a vozů, jež se v nabídce velkých zahraničních výrobců sotva někdy objeví.

Foto: Model dieselelektrické lokomotivy 742.520 společnosti Viamont ve velikosti TT.

Snímek: DK-Model


Železniční magazín 2/2006
A mnohem více!