Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 3/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníBRKS -

BRKS - "kotrmelce" na kolejích

Rok po zahájení své činnosti v osobní železniční dopravě vstoupila Bratislavská regionálna kolajová spoločnosť v srpnu 2004 i do oblasti nákladní dopravy. Ta se postupně u firmy stala zcela dominantní a rozhodně není realizována už jen v okolí slovenské metropole.

Foto: Dne 25. 1. 2006 se na vlaku BRKS poprvé objevila elektrická lokomotiva: muzejní 182.133 ŽSR-MDC. Nejprve s vyrovnávkovým vlakem z Martina do Horní Lidče a poté s loženým zpět. Zde je zachycena mezi Nosicemi a Milochovem společně s přípřežní 770.528 (Radek Šauer).

Snímek: Tomáš Kuchta

Gastronomie v Pendolinu

Gastronomie v Pendolinu

Náš "seriál" o Pendolinech ČD pokračuje dalším dílem. Tentokrát se však na onen vlak nezaměříme optikou provozovatele, nýbrž zákazníka. Tím ovšem nebude cestující, jak by se v první okamžik hned nabízelo. Na palubě řady 680 je totiž ještě jeden zákazník, který zde však zároveň sám slouží: cateringová společnost, v tomto případě JLV. Podívejme se, jaké novinky či rozdíly přináší catering na palubě jednotek řady 680 oproti stejné činnosti uskutečňované v klasických jídelních vozech.

Foto: Vlak SC 505 dne 14. 3. 2006: na obchůzku vozů 2. třídy se s minibarem vydává stevard Jiří Horák, za pultem baru zůstává stevardka Helena Fryjová.

Snímek: Tomáš Kuchta

"Halny"

Co se týče délky trvání výroby, představuje polská řada EN57 pozoruhodnou sérii, která pravděpodobně drží rekord mezi kolejovými vozidly a dokonce o pár let porazila i (ne)slavný Polski Fiat 126 - další národní symbol dopravy. Omezený rozpočet dopravců spolu s faktem, že EN57 má spartanskou úroveň komfortu, ale zároveň spolehlivý robustní základ, vede k tomu, že jak PKP, tak i soukromí dopravci realizují různé omlazovací projekty. Jedním z nich je "Halny" - radikální přestavba z firmy NEWAG Nowy Sàcz.

Foto: První modernizovaná jednotka v areálu firmy NEWAG dne 16. 9. 2005. "Halny" je jméno silného jižního větru, který často fouká ze severní strany polských Tater.

Snímek: NEWAG

S 120 RENFE

S 120 RENFE

Dne 29. 10. 2004 představila firma CAF na nádraží Zaragoza-Delicias jednotku 120-001, první z dodávky 12 čtyřvozových vysokorychlostních elektrických jednotek s měnitelným rozchodem pro RENFE. Ještě v říjnu byl s touto jednotkou zahájen zkušební provoz na různých tratích ve Španělsku, přičemž do běžného provozu měly čtyři z nich zasáhnout koncem roku 2005.

Foto: Čerstvě vyrobená jednotka S 120-003 u výrobního závodu CAF Beasain na jaře 2005.

Snímek: CAF

57. mezinárodní veletrh modelÛ a hraãek v Norimberku

57. mezinárodní veletrh modelÛ a hraãek v Norimberku

V obvyklém čase (2. - 7. 2. 2006) a na obvyklém místě se konal další ročník oblíbeného norimberského veletrhu modelů a hraček, který v současné době nese oficiální název "International Toy Fair". Podobně jako v ostatních letech se i letos sjely stovky vystavovatelů ze všech koutů světa, aby zde představily své nové výrobky. Hala 7A dala opět prostor výrobcům modelů železnic, kteří zde prezentovali tento obor nejen obchodníkům a novinářům, ale poslední dva dny poprvé též
zvídavým návštěvníkům. Těch bylo statisticky celkem zaznamenáno 78 000 a sjeli se sem ze 110 zemí světa.

Foto: Tradičním lákadlem pro návštěvníky jsou modelová kolejiště nejrůznějších velikostí. Největší zájem každoročně budí kolejiště firmy Fleischmann.

Snímek: Ivan Benetka


Železniční magazín 3/2006
A mnohem více!