Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 4/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNové spojení

Nové spojení

Přesně před rokem jsme v ŽM 4/05 představili projekt Nového spojení. Na stavbě od té doby došlo k mnoha změnám, o nichž jsme naposledy informovali v ŽM 12/05 (str. 6). Nejvýznamnější momenty z aktuálního vývoje vám nyní přinášíme v této reportáži.

Foto: Dne 3. 4. 2006 bylo na tomto snímku zachyceno usazování prvních prefabrikovaných segmentů estakády Masarykovo nádraží do mostního pole 5 s postupem směrem k pilíři P5, který je ukryt v podpěrné konstrukci zhruba v úrovni jeřábu.

Snímek: Bohuslav Kotál

Aktuálně z úseku Krasíkov - Zábřeh na Moravě

Aktuálně z úseku Krasíkov - Zábřeh na Moravě

V ŽM 4/05 jsme na stranách 15 - 18 podrobně představili trojici přeložek na 13,2 km dlouhém úseku mezi Krasíkovem a Zábřehem na Moravě. Dnes se na tuto část tratě č. 270 podíváme v aktuální fotoreportáži, přibližující stav a provoz úseku ve druhé polovině března 2006.

Foto: Pohled od Hoštejna na východní část přeložky a portál tunelu Malá Huba. Nová trasa řeší směrově omezující oblouk pod stejnojmenným vrchem (v pozadí), jehož poloha (stará trasa) je patrná v pravé části snímku při rekultivačních pracech.

Snímek: Tomáš Kuchta

Dynamic Stopfexpress 09-4X

Dynamic Stopfexpress 09-4X

Firma Swietelsky Bahnbau GmbH vlastní od roku 2005 novou podbíječku Dynamic Stopfexpress 09-4X. Jedná se o kontinuálně pracující nivelační a směrovací stroj podbíjející čtyři pražce najednou, vybavený integrovaným dynamickým stabilizátorem.

Foto: Dynamic Stopfexpress 09-4X je vybaven poměrným - paralelním - nivelačním systémem Plasser & Theurer. Každý kolejnicový pás je snímán ve třech bodech: před zadním podvozkem (DG3), v místě podbíjení, před předním podvozkem (DG1).

Snímek: Swietelsky

HSL-Zuid

HSL-Zuid

Již za rok se Nizozemí zařadí mezi země s vysokorychlostní železniční dopravou. K 1. 4. 2007 by měla být dokončena stavba tzv. HSL-Zuid, což je zkratka pro Hoge Snelheidslijn-Zuid, tj. prostě "VRT-jih". Na většině své trasy umožní provoz rychlostí 300 km/h pro vlaky, které budou směřovat z Amsterdamu přes letiště Schiphol a Rotterdam do Antverp, Bruselu a Paříže.

Foto: Pro první zkušební soupravy, které v lednu 2006 projely po první nizozemské VRT, byla použita lokomotiva 1216 050, tj. první stroj typu ES64U4, jenž je díky úpravě pro napětí 1,5 kV ss skutečně čtyřsytémový. Dne 21. 1. 2006 stanovil nový nizozemský rekord, když dosáhl rychlosti 258 km/h; ten zde však o měsíc později překonala jednotka Thalys PBKA.

Snímek: Quintus Vosman

NOHAB řady MZ

NOHAB řady MZ

Sortiment současných modelů Roco se v prvním čtvrtletí letošního roku rozšiřuje o novinku v podobě šestinápravové motorové lokomotivy řady MZ dánských železnic DSB. Nově zkonstruované modely ve více verzích představují atraktivní výkonné stroje, které sice po 40 letech služby byly ze stavu DSB již vyřazeny, ale nadále jsou k vidění na kolejích několika států ve vlastnictví soukromých firem (a v různých barevných variantách).

Foto: Na modelu je dobře patrná nejen řada detailů, které jsou na model již dosazeny výrobcem, ale také množství otvorů, do kterých je třeba další díly – převážně madla – osadit až dodatečně. Při jejich montáži není třeba lepidla, jehož použití je velmi riskantní, z důvodu narušení povrchové úpravy modelu.

Snímek: SIMAK STUDIO

Vláčky - moje velké hobby

Vláčky - moje velké hobby

Po delší době vám na stránkách ŽM opět představujeme typicky české domácí kolejiště, které pro své potěšení vybudoval velký nadšenec do malé i velké železnice Ing. Michael Machů (nar. 1950). S radostí nám své dílo nejen představil, ale přidal i řadu informací ze svého osobního života a několik rad a postřehů z vlastní stavby. Věříme, že jeho poutavé vyprávění zaujme i vás.

Foto: Pohled na kolejiště v Jindřichově Hradci a na město za nádražím, kde zrovna probíhá hašení při požáru hospody.

Snímek: Ing. Michael Machů

Osobní vozy řady Be (Ce) ČSD v modelových soupravách ve vel. TT od firmy LOCO

Osobní vozy řady Be (Ce) ČSD v modelových soupravách ve vel. TT od firmy LOCO

Železniční modely od firmy LOCO jsou mezi modeláři velmi oblíbené pro svoji věrnost a precizní zpracování. V poslední době se na trhu objevila celá řada inovovaných modelů osobních vozů, z nichž jsou některé prodávány pouze v ucelených soupravách. Požádali jsme proto jejich výrobce, aby nám o těchto vozech sdělil několik bližších údajů, popřípadě uvedl přehled dosud vyrobených modelů.

Foto: Pečlivě je proveden potisk modelů. Na některých vozech jsou natištěny tabule označující kuřácké vozy, na jiných směrové tabule. Ty jsou ještě jedním směrem podtištěny tmavou barvou, čímž vniká dokonalá iluze stínu. Cedule jako by byly na modelu skutečně zavěšené.

Snímek: SIMAK STUDIO


Železniční magazín 4/2006
A mnohem více!