Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 5/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníMotorová lokomotiva 774.701

Motorová lokomotiva 774.701

V loňském roce byla pro firmu Sokolovská uhelná zmodernizována lokomotiva řady 770. Takto vzniklá řada 774.7 představuje nejen nejnovější verzi modulárních stavebnic rekonstrukcí motorových lokomotiv z ČMKS holding, ale zároveň i variantu s doposud největší tažnou silou.

Foto: Po provedených zkouškách byla lokomotiva v březnu 2006 zařazena do běžného provozu. Ten má zpravidla podobu přetahů uhelných vlaků v úseku Nové Sedlo u Lokte - Sokolov - elektrárna Tisová, resp. na přilehlých vlečkách. Snímek byl pořízen za žst. Nové Sedlo u Lokte dne 11. 4. 2006, kdy byla zkušebně dopravena souprava o hmotnosti 2 300 t. Ani na stoupání 10,8 ‰ rychlost neklesla pod trvalou rychlost lokomotivy 15 km/h, a to ani při průjezdu obloukem za stanicí.

Snímek: Ing. Bohumil Skála

Nové výsypné vozy Tad(g)nss ČD

Nové výsypné vozy Tad(g)nss ČD

Dne 21. 4. 2006 předala společnost LOSTR Českým drahám prvních deset ze sta objednaných samovýsypných čtyřnápravových vozů řady Tad(g)nss. Zástupce této řady bude k vidění i na veletrhu Czech Raildays.

Foto: Vůz Tadgnss 31 54 0925 020 v areálu firmy LOSTR. Vozy této řady jsou předávány od 21. 4. 2006, po jejich dokončení plynule naváží vozy Tadnss.

Snímek: LOSTR a. s.

První sériová RegioNova

První sériová RegioNova

Po zhruba sedmi měsících od představení prototypu na loňském strojírenském veletrhu byla počátkem května 2006 zástupcům ČD předána první sériová RegioNova - 814.002. Společnost Pars nova získala po úspěšném zkušebním provozu prototypu od ČD kontrakt na modernizaci celkem 100 těchto částečně nízkopodlažních jednotek, určených pro provoz na regionálních tratích v ČR.

Foto: Jednotka 814.002 již s logotypem Zlínského kraje v areálu firmy Pars nova při roll-outu dne 5. 5. 2006.

Snímek: Tomáš Kuchta

Class 66 na českých kolejích

Class 66 na českých kolejích

Nadpis i titulní snímek jsou sice v tento moment do určité míry pouze fikcí, nicméně obojí bylo v lednu a únoru 2006 skutečně realitou. Zřejmě vůbec prvním případem výskytu stroje typu JT42CWR v ČR byla přeprava nečinné lokomotivy 29001 německého dopravce HHPI, která byla zapůjčena k prezentaci a týden trvajícím zkušebním jízdám v Rumunsku.

Foto: Class 66 vjíždí v čele nákladního vlaku do stanice Děčín východ... zatím pouze fikce, lokomotiva je zachycena jako součást posunového dílu po vyřazení z vlaku, v kterém byla přepravena z Nymburka.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Elektrické vozy řady EN81

Elektrické vozy řady EN81

Vzhledem ke slabě dotované osobní železniční dopravě v Polsku, která přešla do pravomoci vojvodství, se musejí hledat nové, atraktivnější, modernější a především úspornější způsoby zabezpečení provozu, zejména u tratí s nízkými počty cestujících. Proto firma PESA Bydgoszcz přišla se svým řešením - elektrickým vozem EN81.

Foto: EN81-001 v zastávce Wieliczka Rynek dne 2 10. 2005.

Snímek: Michal Wojtaszek

Württemberská T5 v modelu Brawa

Württemberská T5 v modelu Brawa

Více než čtyři roky avizovaný model řady T5 K.W.St.E. (Královských württemberských státních drah) od firmy Brawa je hotov a přichází na trh. Tendrovka o uspořádání náprav 1’C1’, pozdější řady 75.0 DR/DRG/DB, představuje vhodné vozidlo pro osobní dopravu na místních tratích období let 1910 až 1963, tedy zejména II. a III. epochy.

Foto: Dokonale detailní zpracování modelu s mnoha kovovými součástmi a doplňky vynikne při pohledu z boku. Černá barva kotle je nanesena v silnější vrstvě než zelená na vanách, válcích a budce.

Snímek: EK

Model důlní dráhy ve velikosti 0n30

Model důlní dráhy ve velikosti 0n30

Na rozchodu kolejí 16,5 mm jezdí vozidla velikosti 0. Kolejiště s námětem malé důlní drážky ve velkém měřítku detailně vystihuje její funkci i celkovou atmosféru. S kolejištěm, jež vám dnes představujeme, se přeneseme o více než 70 let zpět na opačnou stranu naší planety, do severomexického zlatého dolu.

Foto: Drobné doplňky a zajímavá řešení detailů dodávají miniaturnímu kolejišti, či spíše provoznímu dioramatu, na přitažlivosti. Aby byla nakládková kolej co nejdelší, je prodloužena až nad poměrně hlubokou terénní nerovnost, kterou má na svědomí voda.

Snímek: CM, Peco Studio

TT víkend ve Všestarech

TT víkend ve Všestarech

Ve dnech 6. - 8. 5. 2006 se ve Všestarech
u Hradce Králové uskutečnil další ročník oblíbeného TT víkendu, který zde každoročně v tomto čase pořádá firma Deltax.

Foto: Několik nových modelů dodala na letošní TT víkend firma LOCO. Nejen pro sběratele je určena dvojice nákladních vozů řad Zsr a Vtr ČSD Kovošrotu Praha a vůz Vtr ČSD opatřený z jedné strany informací, že Pepík je prase. Modely byly vyrobeny v omezené sérii, prodávané pouze na tomto setkání.

Snímek: -iB-


Železniční magazín 5/2006
A mnohem více!