Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 6/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníPříliš horký konec jara...

Příliš horký konec jara...

V polovině června došlo ve stanici Vranovice k nehodě, která byla neobvyklá jak svojí závažností, tak skutečností, že k ní došlo na koridorové, a tedy potenciálně jedné z nejbezpečnějších tratí v ČR. Navíc byla v těsném sledu "doprovázena" hned několika, naštěstí méně závažnými mimořádnými událostmi na celé síti SŽDC, takže tiskový mluvčí ČD měl dost práce s obhajováním bezpečnosti provozu naší železnice.

Foto: Pohled od Břeclavi poskytuje jasný přehled o místě nehody. Kromě již odtažené většiny soupravy loženého vlaku a lokomotivy 363.012 od R 672, odstavené na kusou kolej, jsou zde v původní poloze všechna dotčená vozidla.

Snímek: Jiří Baťa

Zametou se soutěže pod stůl?

Vítězem všech soutěží na provozovatele veřejné osobní dopravy jakožto závazku veřejné služby vypsaných pro JŘ 2007 (pro období začínající tímto JŘ) se nakonec staly České dráhy, resp. zůstávají zde dopravcem i nadále (v případech, kdy byla soutěž zrušena). Je to tedy znamením, že nikdo lepší zde není?

Foto:

Snímek:

Jednotky Voyager - pět let dobyvatelů úspěchu

Jednotky Voyager - pět let dobyvatelů úspěchu

Uplynulo již téměř pět let od okamžiku, kdy jednotka 220001 „Maiden Voyager“ odvezla na frančíze Virgin CrossCountry první platící cestující. Při této příležitosti přinášíme článek shrnující historii projektu, období zkoušek, jakož i provoz těchto expresních motorových jednotek, jichž si společnost Virgin Trains pořídila celkem sedmdesát osm.

Foto: Jednotka 221117 „Sir Henry Morton-Stanley“ na cestě do Birminghamu a severní Anglie dne 11. 5. 2005. Za řepkovým polem tvoří kulisu elektrárna Didcot, poblíž Oxfordu (západně od Londýna). Zatímco Voyagery byly pojmenovány britskými zeměpisnými názvy jako přívlastek ke slovu Voyager, většina Super Voyagerů je pojmenována po objevitelích a cestovatelích.

Snímek: Bob Sweet

Greenbrier Europe rozšiřuje produkci

Greenbrier Europe rozšiřuje produkci

Ačkoli neuplynulo ještě mnoho času od naší reportáže z vagónky v polské Świdnici (viz ŽM 12/05, str. 25 - 27), přinášíme nyní opět pohled do jejích hal, společně s informacemi o nových oborech činnosti, které se v nich připravují nebo již i rozjíždějí. Kromě nových zakázek totiž za uplynulé měsíce postoupily o něco dále i plány na rozšíření nabízených produktů a služeb.

Foto: Výrobní linka pro nízkostěnné otevřené vozy typu MLA, jichž bude britskému zákazníkovi dodáno 140. Určeny jsou pro přepravy materiálu při stavebních pracech.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Novyj Elektrovoz EP2K DlÔ RŽD

Novyj Elektrovoz EP2K DlÔ RŽD

Mrazivého dne 3. 2. 2006 se v lokomotivce Kolomenskij zavod, která v minulosti vyráběla výhradně motorové lokomotivy, konalo oficiální představení prototypu nové osobní stejnosměrné elektrické lokomotivy pro RŽD. Nový stroj řady EP2K, vyrobený v historicky krátké době převážně ze součástí tuzemské výroby, byl aranžován vedle lokomotivy ČS2 z roku 1964, aby tak byla demonstrována nastupující obměna generací.

Foto: Roll-out lokomotivy EP2K-001.

Snímek: Lokotrans, Oleg Sergejev

NoHAB pro TT v novém designu

NoHAB pro TT v novém designu

Modelářům ve velikosti TT připravila firma Tillig dárek v podobě částečně modernizovaného modelu legendární motorové lokomotivy typu AA16 NoHAB. Tento byl po celá 70. a 80. léta minulého století jedním z významných produktů Berliner TT Bahnen a jeho zpracování skříně a všech detailů bylo i dnes uznáno za natolik kvalitní, že se beze změny promítlo i do současného modelu. (V jiných velikostech by něco takového bylo nemyslitelné). Nabízí se tedy otázka: k jakému výsledku dojdeme srovnáním obou modelů - z roku 1969 a 2006?

Foto: Jednoduchým porovnáním původního a renovovaného modelu zjistíme, že se navenek příliš neliší (jiné je to po sejmutí skříně, jak ukazuje snímek). Je třeba vzdát hold původnímu výrobci, jehož model je i po několika desetiletích vzhledově stále na výši; lokomotivy NoHAB patřily ve své době k tomu nejlepšímu, co firma BTTB nabízela.

Snímek: Tillig a SIMAK STUDIO

Kolejiště do výlohy ve velikosti H0e

Kolejiště do výlohy ve velikosti H0e

Funkční modelová kolejiště jsou spolehlivým magnetem pro návštěvníky nejrůznějších modelářských výstav a veletrhů. Snadno zaujmou malé i velké pozorovatele a nenásilně přitáhnou jejich pozornost k vystavovanému či prodávanému zboží. Není proto divu, že funkční modelová kolejiště jsou často součástí výloh také specializovaných modelářských prodejen jak v zahraničí, tak u nás.

Foto: Celkový pohled na kolejiště nejlépe vypovídá o jeho minimálních rozměrech. Přesto se na něm podařilo znázornit mnohé z "velkých" domácích kolejišť. Najdeme zde nezbytné tunely, skály, most, lom apod.

Snímek: SIMAK STUDIO

"Adamovka"

Zažité představy o konstrukci a stavbě malosériových modelů boří nejnovější model z produkce firmy U krále železnic. Model elektrické lokomotivy E 423.0 ČSD je kompletně celý ručně sestaven z nově vyráběných špičkových odlitků, jež vznikly z forem nové konstrukce a které přinášejí železničním modelářům u nás zatím nepoznanou kvalitu.

Foto: Na modelu najdeme všechny podstatné detaily, nápisy i tabulky. Přestože jsou popisy znázorněny pomocí obtisků a zalakovány, působí zde věrným dojmem. Jsou syté, ostré, velmi dobře čitelné a z povrchu nevystupují. Realisticky působí rovněž madla, znázorněná z ocelového drátu a tvarovaná dle předlohy.

Snímek: SIMAK STUDIO


Železniční magazín 6/2006
A mnohem více!