Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 7/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníCzech Raildays 2006

Czech Raildays 2006

Ve dnech 13. až 15. června 2006 se vystavovatelé a návštěvníci mezinárodního veletrhu drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy sešli v Ostravě již posedmé.

Foto: Největší pozornost tak mezi veřejností budila motorová jednotka Desiro Classic, jež sice pro odborníky není ničím novým, ovšem nyní se jednalo v první řadě o prezentaci leasingové společnosti Angel Trains. Ta se rozhodla k propagaci svých služeb - leasingu a pronájmu kolejových vozidel - na českém území v reakci na poptávku soukromých dopravců, kteří použití jejích jednotek uvažovali ve svých nabídkách pro nedávno proběhlé soutěže na provozovatele osobní dopravy.

Snímek: Tomáš Kuchta

Řídicí vůz řady 954 ČD

Řídicí vůz řady 954 ČD

Již při modernizacích motorových vozů řady 854 vznikla myšlenka vyrobit také řídicí vůz, který by zjednodušil, a tedy i zrychlil manipulaci se soupravami, především rozpojování a objíždění vozů v koncových stanicích. Koncem dubna 2004 přišla z ČD výzva k podání nabídky na prototyp řídicího vozu řady 954 vzniklého modernizací z vozu řady 053, popř. Postw, a v září téhož roku byla podepsána smlouva na realizaci prototypu.

Foto: Premiéra dalšího typu řídicího vozu ČD na veřejnosti: veletrh Czech Raildays 13. - 15. 6. 2006.

Snímek: Tomáš Kuchta

Provoz hněvkovskými tunely zahájen

Provoz hněvkovskými tunely zahájen

Po takřka 15 měsících od okamžiku, kdy začaly první práce na budování přeložky mezi Hoštejnem a zastávkou Lupěné, se po tomto novém úseku projel první vlak s cestujícími. Stalo se tak v pondělí 19. 6. 2006, když tudy v 19.25 h v rámci zahájení částečného provozu projel rychlostí 50 km/h spoj SC 510 Pendolino Ostrava - Praha.

Foto: EC 106 "Praha" s lokomotivou 151.014 před vjezdem do delšího z hněvkovských tunelů za zastávkou Lupěné dne 20. 6. 2006.

Snímek: Tomáš Kuchta

Lůžkové vozy řady Edm VR v provozu

Lůžkové vozy řady Edm VR v provozu

Jako doplnění k patrovým vozům kategorie IC pro rychlost 200 km/h vyráběným v posledních letech pro Finské železnice firmou Talgo Oy probíhá v současnosti dodávka dvaceti patrových lůžkových vozů od stejného výrobce. První čtyři vozy zasáhly do provozu dne 1. 2. 2006 a jsou nasazovány na noční vlaky P61 a P68, jezdící mezi městy Helsinki, Oulu a Rovaniemi.

Foto: Vůz Edm 28501 v depu Ilmala dne 15. 12. 2005. Barevné řešení je stejné jako u patrových IC vozů řad Ed, Edb, Edfs a Eds pro zachování jednotného vzhledu této nejmodernější části parku VR.

Snímek: VR

Tendrovky 66 001 a 002 od firmy Lenz

Tendrovky 66 001 a 002 od firmy Lenz

Ve velikosti H0 připravila pro letošní rok společnost Lenz Elektronik GmbH z německého Giessenu model trojspřežní tendrové parní lokomotivy řady 66 DB, která byla ve skutečnosti vyrobena jen ve dvou exemplářích. Jedná se o druhý vstup firmy do kategorie funkčních modelů vozidel v měřítku 1 : 87; prvním byla třínápravová dieselová lokomotiva řady V 36. Zpracování obou modelů svědčí o precizní práci výrobce.

Foto: Lokomotiva řady 66 jede vyzbrojit uhlím k Teudloffovu uhelnému výtahu. Stroj představoval jednu z vrcholných německých konstrukcí éry parních lokomotiv, určenou pro regionální a příměstskou dopravu; Lenzův model svým zpracováním jeho parametry následuje.

Snímek: SIMAK STUDIO

Elektrický vůz M 400.001

Elektrický vůz M 400.001

V minulém čísle ŽM jsme vám představili jeden z prvních tuzemských malosériových modelů nové generace, který v letošním roce představila firma U krále železnic. Po modelu elektrické lokomotivy řady E 423.0 ČSD ve velikosti H0 přichází na trh neméně zajímavé vozidlo - model elektrického vozu M 400.0, který je všem fandům železnice znám z historických jízd na trati Bechyně - Tábor.

Foto: Podobně jako v minulém čísle zmiňovaný model "adamovky", je i tento elektrický vůz vyroben novou technologií, umožňující velmi přesné znázornění všech tvarů při zachování modelové věrnosti.

Snímek: SIMAK STUDIO

LA ZAFRA - kolejiště ve velikosti 0n30

LA ZAFRA - kolejiště ve velikosti 0n30

Třtinová kampaň na Kubě začíná koncem prosince a končí počátkem dubna následujícího roku - má své vlastní pojmenování - La zafra - a představuje jedno z typických období, kterým žije celý ostrov. Svou poetikou, svým exotickým nábojem inspirovalo francouzské modeláře Bernarda Junka a Jacka Trevese ke stavbě kolejiště, které zažilo svou premiéru na velké modelářské výstavě v Národním výstavišti v Birminghamu (Warley) koncem minulého roku.

Foto: Vlak naložený třtinou stojí před cukrovarem na vedlejší koleji.

Snímek: CM


Železniční magazín 7/2006
A mnohem více!