Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 8/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníMotorové lokomotivy z ČMKS

Motorové lokomotivy z ČMKS

Na letošním veletrhu InnoTrans představí ČMKS lokomotivu řady 709.7 s hmotností na nápravu 22 t a s určením především pro průmyslové podniky. V této lokomotivě bude použit 250. motor Caterpillar dodaný pro modernizace a novovýrobu motorových lokomotiv v České a Slovenské republice. Tato lokomotiva je další novostavbou z produkce firmy ČMKS, která se dříve orientovala pouze na modernizace.

Foto: Zatím nejsilnějším "koněm ze stáje" ČMKS holding je lokomotiva 774.701, která je však zároveň nejrozsáhlejší z doposud provedených modernizací strojů řad 740/770/771. Snímek byl pořízen dne 5. 5. 2006 na vlečce společnosti Sokolovská uhelná (SU), konkrétně v depu Nové Sedlo. Vedle šestinápravové 774.701 stojí čtyřnápravová 724. 710 SU, obě názorně představují modularitu modernizací ČMKS.

Snímek: Bohumil Skála

Posezenie NEVZa

Posezenie NEVZa

Největším výrobcem elektrických lokomotiv v Ruské federaci je Novočerkasskij elektrovozostrojitělnyj zavod (NEVZ), nacházející se v Novočerkassku, poblíž Rostova na Donu. Díky laskavosti koncernu Transmašholding, pod nějž NEVZ patří, jsme mohli dne 5. 6. 2006 tento podnik navštívit a zpracovat pro vás podrobnou reportáž o jeho aktivitách.

Foto: Pohled do druhé montážní haly NEVZu, v níž se 5. 6. 2006 setkal "Jermak bjuster" (zpočátku nesl označení jako původní dvoudílný prototyp, tedy 2ES5K-001) se strojem EP10-005 (pro nějž jsou určeny podvozky v pravé spodní části záběru).

Snímek: Tomáš Kuchta

Taurusy míří na Balkán

Taurusy míří na Balkán

Poté, co se lokomotivy této úspěšné konstrukce staly běžnou součástí provozu v německy mluvících zemích, rozrůstá se počet jejich uživatelů také v zemích jihovýchodní Evropy.

Foto: 541.101 v čele vlaku 50350 Ljubljana Severna - Koper při průjezdu krasovou oblastí Podgorski Kras. Zachycen je v úseku Prešnica - Črnotiče, na jednokolejném úseku Prešnica - Koper, v němž trať během 33 km klesá z nadmořské výšky 550 m na úroveň mořské hladiny.

Snímek: Tomáš Kuchta

Další průlom na českých kolejích?

Další průlom na českých kolejích?

Již po vydání prvního návrhu JŘ 2007 pronikl na veřejnost záměr společnosti Railtrans provozovat mezi Prahou a Ostravou rychlíkovou dopravu. Jedná se o velmi ambiciózní plán, který většina odborné veřejnosti znalé poměrů železniční dopravy pravděpodobně ani nebrala příliš vážně - ti konzervativnější si vůbec nedokáží představit, že by něco takového vůbec bylo možné, ti se širším rozhledem zpravidla kroutí hlavou nad odvahou takového počinu z ekonomického hlediska. Nicméně ze strany Railtransu se skutečně jedná o seriózní podnikatelský záměr, který stále hodlá i přes řadu překážek zrealizovat.

Foto: IC 1057 "RT Express" potkává na své cestě do Ostravy dne 4. 7. 2007 v Polance nad Odrou vlak SC 508 Pendolino jedoucí opačným směrem.

Snímek: Tomáš Kuchta

Lůžkové vozy WLAB 30 (P) od L. S. Models

Lůžkové vozy WLAB 30 (P) od L. S. Models

V modelové velikosti H0 se v současnosti vedle produktových novinek velkých a známých výrobců dostávají do popředí
i modely vycházející z dílen menších, a tudíž málo známých nebo u nás zcela neznámých jmen. Mnoho z těchto víceméně překvapivých novinek je zpracováno na výborné úrovni
a zaslouží si pozornost. Tak tomu je i v případě modelů lůžkových vozů WLAB 30 (typ P), které uvádí v několika provedeních i na český trh firma L. S. Models z Belgie.

Foto: Model vozu je zpracován s maximální pečlivostí, přičemž výrobce nešetřil nápaditými řešeními spojení pevných či vedení pohyblivých součástí. Nástřik a nápisy jsou provedeny na vysoké úrovni, vůz má vícedílné čelo s výraznými přechodovými návalky a se separátně dosazenými pozičními světly červené barvy.

Snímek: SIMAK STUDIO a EK

Řada 140 DB ve velikosti TT

Řada 140 DB ve velikosti TT

Nabídku modelů velikosti TT rozšiřuje nový výrobce - firma Kühn Modell z Breitenbachu - o starší elektrickou lokomotivu Deutsche Bundesbahn řady 140. Dosavadní producent digitálních dekodérů pojal model se značnou profesionalitou a vynaložil velké úsilí na to, aby se se svým prvním modelem hnacího vozidla ihned od počátku zařadil mezi současnou technickou špičku. Podívejme se na něj tedy blíže!

Foto: Firmě Kühn Modell netrvala příprava modelu lokomotivy 140 209 DB ani půl roku. Model je přitom zpracován na výborné úrovni jak po stránce optické, tak i co do jízdních vlastností.

Snímek: EK, TT-Kurier

Výukové kolejiště AŽD v Brně

Výukové kolejiště AŽD v Brně

Rozsáhlé kolejiště v modelové velikosti H0 jako součást výukového trenažéru, který je umístěn v moderní klimatizované učebně vybavené veškerou potřebnou technikou, slouží v Brně pro účely školení zaměstnanců Českých drah i jiných společností. Výpravčí a dispečeři se v rámci kurzů seznamují s obsluhou zařízení AŽD ESA 11 prostřednictvím JOP - jednotného obslužného pracoviště, s funkcemi, symbolikou, řízením jednotlivých úrovní a řešením poruchových stavů zabezpečovací techniky. Povely pro provoz modelových vlaků jsou převáděny do systému Lenz Digital Plus.

Foto: Jeden ze strojů zdejší flotily řady 230 vede ucelenou soupravu vozů Uacs/Raj krásnou krajinou Českomoravské vysočiny. Pozadí je ve všech prostorách kolejiště malované s velkým citem pro úměrnost jak proporcionální, tak barevnou. Krajina je laděna do obdobných umírněných tónů zelené a pískové barvy.

Snímek: Ivo Valent


Železniční magazín 8/2006
A mnohem více!