Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 9/2006

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNový rychlostní rekord elektrických lokomotiv

Nový rychlostní rekord elektrických lokomotiv

Sobota 2. 9. 2006 se zapsala mezi významná data v oblasti železniční techniky. V tento den se Taurusu 1216 050, určenému pro ÖBB, podařilo překonat přes padesát let starý francouzský rychlostní rekord, který držely elektrické lokomotivy SNCF.

Foto: Přestože to tak na snímku nevypadá a velmi rychlý čas závěrky zmrazil veškerý pohyb, lokomotiva 1216 050 v úseku Kinding (km 58,7) - Allersberg (km 26,1) zde poblíž obce Hilpoltstein právě dosahuje rychlosti 357 km/h a v tu chvíli urazí za jedinou sekundu 100 m!

Snímek: Bohuslav Kotál

Desiro Mainline

Desiro Mainline

Již na veletrhu InnoTrans 2004 představila firma Siemens počítačovou vizualizaci své nové vývojové řady jednotek pro příměstskou a regionální dopravu. Po dvou letech projekt postoupil do stádia, kdy je již nabízen zákazníkům,
a dne 23. 6. 2006 byl v Krefeldu představen odborné veřejnosti a médiím.

Foto: Setkání zástupců obou rodin Desiro přibližuje horní snímek, na němž jsou vůz 185 132 pro TPE a jednotka 4003 pro NCTD.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Lokomotivy PRIMA pro Srdce Francie

Lokomotivy PRIMA pro Srdce Francie

Vratné soupravy nasazované v systému pařížské příměstské dopravy "Transilien" získají novou podobu po dodání šedesáti lokomotiv PRIMA řady 827300, které objednaly SNCF u firmy ALSTOM. Zakázka v hodnotě 192 mil. EUR (5,4 mld Kč) byla podepsána začátkem roku 2004 s cílem nahradit dosluhující stroje řad 808500, 825500 a 817000 z produkce tehdejšího koncernu Alsthom.

Foto: Zkušební jízda (SP 748713) s první sériovou lokomotivou - 827303 - krátce po jejím dodání (Dreux, 20. 7. 2006).

Snímek: Gérard Lecleire

Ropa a doprava (1)

Podle celosvětových statistických údajů pokrývají v současné době uhlovodíková paliva zhruba 96 % energie potřebné pro dopravu. Na dostatku uhlovodíkových paliv, tedy zejména benzínu, nafty, topných olejů a petroleje, jsou zcela závislé letecká i lodní doprava a s nepatrnou výjimkou trolejbusů či elektromobilů se bez nich neobejde ani silniční doprava. Zatím jen kolejová doprava má - na svých elektrifikovaných tratích - k dispozici jiný zdroj energie.

Foto:

Snímek:

Polské elektrické jednotky ED74/ED59

Polské elektrické jednotky ED74/ED59

Jako odpověď na požadavek Lódžského vojvodství na moderní elektrickou jednotku pro dopravu na trati Lódž - Skierniewice vyrobila firma PESA Bydgoszcz na jaře 2006 prototyp s továrním označením 16WE. Ten byl dle uživatele pojmenován jako "Acatus" (latinsky Lódž). Zároveň jde o "předjezdce" pro budoucích 11 podobných jednotek pro PKP, divizi Przewozy Regionalne (PKP PR), pro trať Warszawa - Lódž.

Foto: ED74-01 ve stanici Bydgoszcz Wschodnia během prezentační jízdy ze stanice Bydgoszcz Glówny dne 15. 5. 2006. Ten den byl vlastně jediným, kdy se širší veřejnost mohla (zatím) seznámit se čtyřvozovou jednotkou, neboť krátce nato byla ve výrobním závodě zkrácena o jeden vložený vůz.

Snímek: Tomáš Kuchta

První

První "Pacifik" v Sasku

Slavnou dobu klasických rychlíků první poloviny minulého století si můžeme připomenout díky novému modelu z dílny Gützold: elegantní stroj řady XVIII H K.Sächs.Sts.E.B. (pozdější řada 18.0 Deutsche Reichsbahn) na kolejišti zprostředkuje tu pravou atmosféru epochy výhradně parního provozu.

Foto: Model Gützold odpovídá originálu skutečně excelentně - zejména kola jsou zpracována velmi pěkně, stejně jako u předchozího modelu řady 19.0 (XX HV).

Snímek: SIMAK STUDIO

Stanice ve velehorách: Kleinikon

Stanice ve velehorách: Kleinikon

Dnešní téma kolejiště je zadáno následovně: námět - Švýcarsko, modelová velikost: N, prostor k dispozici: nepatrný. Na otázku, co s tím lze udělat, hledali odpověď angličtí
modelářští specialisté. Výsledkem je řešení, v němž do blízkosti reálných švýcarských měst situovali v měřítku 1 : 160 pomyslnou místní dráhu s nádražím na úpatí atraktivních horských útvarů a typických turistických zajímavostí, pro něž je tato země tolik vyhledávána.

Foto: Vlak BLS (Bern-Lötschberg-Simplon) vedený strojem Ae 4/4 odjíždí ze stanice Kleinikon.

Snímek: CM

Obří sklápěč Tatra 813 S1 8x8 od firmy SDV model

Obří sklápěč Tatra 813 S1 8x8 od firmy SDV model

Když v Tatře Kopřivnice odborníci vyvíjeli jednostranný sklápěč na podvozku Tatry 813 8x8, jistě netušili, že se za přibližně 40 let sběratelé dočkají jeho stavebnice v měřítku H0, a to hned ve dvou verzích.

Foto: Přestože nám stavba sklápěčů Tatra 813 S1 8x8 potrvá déle, dáme vzniknout impozantním modelům, které nás překvapí svou velikostí a obohatí nejednu sbírku automobilů či kolejiště ve velikosti H0.

Snímek: SIMAK STUDIO


Železniční magazín 9/2006
A mnohem více!