Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 1/2007

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNová lokomotiva z

Nová lokomotiva z "nové" lokomotivky

Koncem roku 2006 byla po dlouhé době více než deseti let od rozpadu lokomotivky ČKD předána českému zákazníkovi opět nově vyrobená lokomotiva z české lokomotivky. Označená jako 709.702 byla předána zástupcům firmy MUS dne 19. 12. 2006 v areálu společnosti v Komořanech. Jen o den později byl do obchodního rejstříku zapsán nový název dnes jediného výrobce motorových lokomotiv v České republice, CZ LOKO, a. s.

Foto: Lokomotiva 709.702 si svoji premiéru odbyla na veletrhu InnoTrans 2006.

Snímek: Ing. Bohumil Skála

Návěsy na kolejích

Návěsy na kolejích

Dne 4. 10. 2006 uspořádaly České dráhy v Lovosicích prezentaci přepravního systému, který je na českých kolejích v podstatě novinkou - přepravy silničních návěsů na železničních vozech.

Foto: Vlak pro Winner Spedition přepravující v návěsech ocelárenské výrobky v trase Duisburg - Verona je zároveň příkladem možnosti využití finanční podpory z evropských fondů.

Snímek: Kajetan Steiner

Neslavný začátek provozu na

Neslavný začátek provozu na "soutěžní" trati

Soutěž na provozovatele regionální dopravy na tratích č. 034, 035 a 036 sice Liberecký kraj zrušil (viz ŽM 6/06, str. 16 - 17) a přidělil následně kontrakt bez soutěže jednomu z účastníků, tedy Českým drahám, ty se nicméně smluvně zavázaly k určitým krokům ke zlepšení kvality na předmětných tratích.

Foto: Vozy 843.006 a 005 v žst. Tanvald v první den platnosti nového JŘ.

Snímek: Martin Chytrý

Jednotky typu DR1B pro BČ

Jednotky typu DR1B pro BČ

Od roku 2005 jsou v lotyšské vagónce RVR, sídlící v Rize, vyráběny motorové jednotky pro Běloruské železnice (BČ, Belarusskaja Čygunka). Přestože jsou vedeny pod jednotným označením DR1B, jedná se o dvě verze. Jak již bylo uvedeno v ŽM 6/06 na str. 11, dvě šestivozové jednotky (DR1B-500 a 501) byly dodány během zimy 2005/6 s určením pro dálkový provoz kategorie IC. Od srpna 2006 jsou následovány čtyřmi třívozovými jednotkami (DR1B-502 - 505) pro dopravu na střední vzdálenosti, jež byly dodány do konce téhož roku. Na podzim 2006 se rozběhla výroba dalších pěti šestivozových jednotek, tentokrát ve verzi pro dopravu na střední vzdálenosti, které BČ obdrží v období let 2007 - 08.

Foto: Druhá šestivozová jednotka, DR1B-501, určená pro spoje kategorie InterCity mezi městy Gomel a Minsk, zde během zkušební jízdy dne 8. 2. 2006 poblíž lotyšské stanice Sigulda.

Snímek: RVR

První FLIRTy pro východní Evropu - řada 5341 MÁV

První FLIRTy pro východní Evropu - řada 5341 MÁV

Náročný kolotoč jednání a potíží, který pronásledoval rozhodování MÁV při objednávce FLIRTU od firmy Stadler, byl již několikrát probírán na stránkách ŽM. Když konečně v březnu 2006 byla odstraněna poslední překážka v podobě zajištění financování projektu, nastal veliký souboj s časem, aby první dvě soupravy mohly být navrženy, postaveny, odzkoušeny a schváleny do jednoho roku!

Foto: Jednotka 5341 001, ještě bez označení, v období oživování na zkušební koleji závodu Bussnang v době od 22. do 24. 11. 2006.

Snímek: Stadler

Herkules Hühn... a Herkules Piko

Herkules Hühn... a Herkules Piko

Není to častá záležitost: ve velikosti TT přišly na trh zcela neobvykle dva nové modely jednoho typu lokomotivy a navíc ve stejném provedení - Herkules Siemens Dispolok. Jejich výrobci jsou firmy Piko - dodává stroj s označením ER 20 010 -
a Kühn, kde si za vzor zvolili lokomotivu o číslo vyšší - ER 20 011. Nabízí se tedy zajímavá možnost srovnání obou modelů.

Foto: Rozdíly v provedení modelů nejsou velké, ale najdou se: ať už se jedná o madla a další detaily anebo o přepínání osvětlení pozičních světel (má je pouze Kühn). Také brzdové hadice a spřáhlo má Kühn lépe vyřešené a dají se coby separátní detaily na model snadno dosadit i demontovat.

Snímek: TT Kurier

Kolejiště TT: Stanice Altmittweida

Kolejiště TT: Stanice Altmittweida

V měřítku 1 : 120 skýtá i malý prostor, jenž mají někteří modeláři v bytě k dispozici, o něco více provozních možností než v měřítkách větších.
Jak postavit na tomto omezeném prostoru co možná nejsložitější kolejovou síť, aby přitom kolejiště nebylo opticky přeplněné, k tomu poskytuje několik námětů následující příspěvek.

Foto: Na snímku dole lokomotiva V180 s patrovou jednotkou vjíždí do stanice, kterou v protisměru naopak opouští nákladní vlak se strojem 52.8. Každé volné místo v okolí bylo využito pro osázení stromy a keři.

Snímek: TT Kurier

Jednoduché, avšak finančně velmi zajímavé modely z bývalé edice "Playtime" firmy Roco si mezi našimi modeláři brzy našly širokou řadu příznivců. Cenově výhodné modely v mnoha mutacích ČSD se staly nejen výhodným materiálem pro nejrůznější přestavby, ale též možností rozšíření vhodného vozového parku a k vytváření ucelených souprav.

Foto: Od výrobce je model dodáván s perfektní povrchovou úpravou a velmi dobrým potiskem. Tabulka lokomotivy je přesnou kopií té skutečné, podobně jako logo ČD a dislokace.

Snímek: SIMAK STUDIO


Železniční magazín 1/2007
A mnohem více!