Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 10/2007

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníGenerační výměna vozů pozemní lanovky na Hrebienok

Generační výměna vozů pozemní lanovky na Hrebienok

V neděli 16. 9. 2007 se uzavřela jedna z tatranských kapitol: přesně ve 14.05 h se naposledy vydaly na cestu s cestujícími oba vozy Ceretti - Tanfani pozemní lanovky na trase Starý Smokovec - Hrebienok (viz ŽM 1/07, str. 6). Pocty svézt oficiální hosty z horní stanice na Hrebienku se dostalo vozu č. 2.

Foto: Jsou tomu již tři roky, co Vysoké Tatry postihla ničivá vichřice a způsobila ohromné škody. Na druhou stranu tato kalamita otevřela neobvyklé pohledy na trať pozemní lanovky, do té doby převážně ukrytou mezi stromy. Zde je vůz č. 2 při jedné z posledních jízd dne 16. 9. 2007, v pozadí Lomnický štít.

Snímek: Ing. Stanislav Zapletal

Začaly vyvazovací opravy Pendolin

Začaly vyvazovací opravy Pendolin

Kilometrický proběh jednotek řady 680 se od jejich nasazení do pravidelného provozu (většinou v prosinci 2005) přiblížil hodnotám, kdy se musejí podrobit vyvazovacím opravám (EVy).

Foto: Jednotka 680.002 se strojem 749.180 čeká po přetahu z Prahy dne 1. 10. 2007 v prostoru tzv. lobezských a čekacích kolejí v obvodu žst. Plzeň hl. n. na vjezd do areálu MOVO Plzeň.

Snímek: Martin Navrátil

Posezenie Kolomenskogo zavoda

Posezenie Kolomenskogo zavoda

Město Kolomna, ležící cca 120 km jihovýchodně od Moskvy, se v 19. století stalo domovem pro Kolomenskij zavod, hlavního ruského výrobce motorových lokomotiv, spalovacích motorů v (nejčastějším) rozmezí výkonu 450 - 5 000 kW a diesel-generátorů. Podnik se rozkládá na ploše cca 3 km2 a má okolo 8 500 zaměstnanců. Podobně jako v loňských reportážích z ruských závodů jsme i tentokrát ponechali nadpis v azbuce, v překladu pak zní Návštěva Kolomenského závodu.

Foto: Pohled do haly konečné montáže: vlevo sekce B stroje 2TE70-007. vpravo sekce A, v pozadí vlevo jsou v základním nátěru patrné obě sekce lokomotivy 2TE70-009.

Snímek: Tomáš Kuchta

Zkušební centrum VNIIŽT ve Ščerbince

Zkušební centrum VNIIŽT ve Ščerbince

Železniční zkušební centrum ústavu VNIIŽT (Vse-rossijskij naučno-issledovatělnyj institut železnodorožnogo transporta, tedy Všeruský vědecko-výzkumný institut železniční dopravy) se nachází na samém jihovýchodním okraji Moskvy poblíž obce Ščerbinka.

Foto: Stanice okruhu, v níž kromě zkušební soupravy ED9E (viz ŽM 7/07, str. 7) právě stojí i lokomotiva VL80T-829 s částí těžkotonážního vlaku zmiňovaného v textu. Budova vpravo je řídicí centrum provozu.

Snímek: Tomáš Kuchta

Ropa a doprava (5)

Ropa a doprava (5)

Až do 18. století žili lidé v energetické rovnováze s přírodou. Spotřebovávali jen tu energii, která dopadala na Zemi ve formě slunečního svitu a prostřednictvím fotosyntézy se měnila v palivové dříví i v krmivo pro tažná zvířata. Tyto energetické zdroje však byly slabé. Zásadní změnu znamenal přechod na využívání fosilních paliv, zpočátku uhlí, později i ropy a zemního plynu.

Foto: Na snímku je zachycen vlak vedený lokomotivou 110.029 ve stoupání k vrcholové stanici Horní Lideč poblíž zastávky Lužná u Vsetína dne 3. 5. 2007. Tento záběr mj. dokumentuje, že i nepříliš výkonná posunovací lokomotiva je schopna přepravit zátěž, kterou by po silnici odváželo množství automobilů. Na druhé straně však lokomotiva o nízkém výkonu jede s těžkým vlakem příliš pomalu a na dlouhou dobu obsazuje mezistaniční úsek. To je z hlediska využívání kapacity dopravní cesty nežádoucí, a to zejména na tratích, kde dochází k souběhu s taktovou rychlou osobní dopravou.

Snímek: Tomáš Kuchta

Oživování dinosaura - rekonstruovaná řada 56 od firmy Tillig

Oživování dinosaura - rekonstruovaná řada 56 od firmy Tillig

Model parní lokomotivy DR řady 56.2 se objevil v nabídce firmy BTTB v roce 1976. Společnost Tillig nyní představuje částečně přepracovaný původní model této pruské parní lokomotivy ve velikosti TT. Podívejme se, kolik věcí na modelu ze 70. let zůstalo stejných, i kolik najdeme odlišností.

Foto: Motor modelu je umístěn v budce strojvedoucího, kterou zcela vyplňuje. Destička plošných spojů s přípravou na připojení digitálního dekodéru, se nachází uvnitř válcového kotle. Přístup je umožněn po sejmutí skříně a balastu modelu.

Snímek: SIMAK STUDIO

Vozy řady Rges a Eaos v měřítku 1:45

Vozy řady Rges a Eaos v měřítku 1:45

V minulém čísle jsme vás seznámili s reklamním modelem motorové lokomotivy řady 744 pro USS Košice ve velikosti 0 (měřítko 1 : 45), kterou na základě požadavků ŽOS Zvolen zhotovil zvolenský všeuměl Ing.Pavel Füle. Dnes si představíme dva nákladní vozy, které byly zhotoveny stejným autorem, za stejným účelem a ve stejném měřítku.

Foto: Atraktivním prvkem je na modelu především dřevěná podlaha, která dává tuto vozidlu punc autentičnosti. Efektním detailem jsou též sklopné klanice. Popis je velmi dobře čitelný, přesto nezapře, že je zhotoven pomocí vodových obtisků.

Snímek: SIMAK STUDIO

Jak jsme stavěli Loskutákov (4. díl)

Jak jsme stavěli Loskutákov (4. díl)

V našem volném pokračování o stavbě kolejiště, jehož vznik jste mohli sledovat v televizním pořadu „Rady ptáka loskutáka“, se dnes zaměříme na ztvárnění krajiny, porostů, polí a zahrádek.

Foto: Díky firmě Busch je nyní na kolejištích mnoho zahrádek s nejrůznějšími zemědělskými plodinami. Zahrádky nemohly chybět ani na tomto kolejišti, protože jsme se chtěli sami přesvědčit, jak se s produkty tohoto výrobce pracuje. Pro usnadnění práce, vznikala celá zahrádka jako samostatný celek, který byl po dokončení vsazen do kolejiště. Na připravený a barevně upravený polystyrenový podklad byly osázeny záhony květáku, zelí, kapusty a salátu, své místo zde má také záhon slunečnic a ovocný strom.

Snímek: Alan Tretera


Železniční magazín 10/2007
A mnohem více!