Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 2/2007

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníBanány v ohrožení

Banány v ohrožení

S určitými výkyvy pozitivním i negativním směrem patří přepravy banánů k české železnici již po mnoho let. První se odehrály v roce 1991 ve spolupráci spediční firmy Čechofracht s ČSD.

Foto: Vlak, který do ČR dorazil dne 11. 10. 2005, zde zachycený mezi Libčicemi nad Vltavou a zastávkou Řež, byl sestaven z 27 vozů, což je spíše nadprůměrný počet, ačkoli ve výjimečných případech se jedná i o více (až 34). Každý z vozů (produkce GRAAFF Transportsysteme, Elze) pojme 1 248 kartonů banánů, což představuje 20 897 kg čisté váhy tohoto ovoce.

Snímek: -mab-

Innotrans 2006

Innotrans 2006

Následující stránky přinášejí třetí a poslední díl obsáhlé reportáže z veletrhu InnoTrans. Tentokrát je věnována podvozkům a traťovým mechanismům či různým souvisejícím zařízením. Oblast městské dopravy byla představena v Dopravním magazínu 6/06.

Foto: Doslova v improvizované kolejiště se při tomto ročníku InnoTransu proměnila jedna z postranních volných ploch, aby zde mohla být umístěna rozsáhlá expozice představující, až na málo výjimek, dvoucestná vozidla DaimlerChrysler Unimog. Jedno takové navíc i vítalo návštěvníky před hlavní vstupní halou výstaviště (Unimog U 400 s jeřábovým ramenem Palfinger). Kromě Unimogu však byly jejich vystavovateli rovněž firmy Zwiehoff a Zweiweg.

Snímek: -pk-

Neustálé změny na česko-slovenské hranici

Neustálé změny na česko-slovenské hranici

V nákladní dopravě mezi ČR a SR dochází stále ke změnám a kombinacím vzájemně spolupracujících dopravců, zejména na slovenské straně.

Foto: Vyrovnávkový vlak od jediné přepravy šrotu z Polanky nad Odrou do US Steel, kterou dopravila SŽDS. Zachycen byl dne 15. 1. 2007 za Štrbou (jako 3. nsl Pn 48772) s lokomotivou 121.004. V úseku Poprad-Tatry - Vrútky byly na postrku/v závěsu navíc lokomotivy 742.629 a 634. Oprava a drobná rekonstrukce (zjednodušení ovládání pomocných pohonů) lokomotivy 121.004 byla v ŽOS Vrútky dokončena již v únoru 2005 a následně byla takřka rok odstavena v areálu dílen. Koncem roku 2005 byla pak zahájena "polonizace", jejíž částečné provedení je zřetelně patrné dodatečnými pozičními světly. K dohodě s polským partnerem však nedošlo a lokomotiva byla pronajata SŽDS.

Snímek: PhDr. Marián Dujnič

"United Colours" Of Belfort

Na 14. 12. 2006 připravila firma ALSTOM pro odborný tisk prohlídku svého závodu v Belfortu, kde bylo možno se seznámit s průběhem aktuálních projektů - několika typů lokomotiv z rodiny PRIMA a hnacích vozů pro jednotky TGV - ale i s vyhlídkami do budoucna.

Foto: Skříň lokomotivy 475018 během přemísťování mezi pracovišti v jedné ze dvou hlavních montážních hal. V této fázi je již osazen spalovací motor (16válcový motor MTU 16V4000 R41 o výkonu 2 000 kW se vstřikováním paliva systémem Common Rail) a bude následovat konečná montáž vč. zavázání podvozků; u této lokomotivy zněl termín dokončení na 20. 12. 2006. V levé části snímku jsou patrné skříně hnacích vozů 384 013 (blíže objektivu) a 014 pro jednotku TGV POS 4407.

Snímek: Tomáš Kuchta

ROSA, ILLINOIS: Kolejiště ve velikosti H0

ROSA, ILLINOIS: Kolejiště ve velikosti H0

Po určitém čase vám opět nabízíme jedno nevšední kolejiště amerických železnic. Jednoduché svým motivem, nevšední svým přesvědčivým zpracováním. Věříme, že zaujme i tuzemské čtenáře, neboť i pro ně může být v mnohém velmi inspirující.

Foto: Nákladní vlak tažený EMD F 3 No. 881-B, projíždějící západním směrem, zastavil na semaforu za Palmetovým skladištěm.

Snímek: CM

813 001/913 001 jako nefunkční maketa ve velikosti 0

813 001/913 001 jako nefunkční maketa ve velikosti 0

V návaznosti na článek o aktivitách firmy ŽOS Zvolen a. s., zveřejněný v ŽM 11/06, jenž z části pojednával i o stavbě nového vozidla řady 813/ 913 od zadavatelské společnosti ZSSK Slovensko a. s., vám dnes představujeme v několika pohledech
a krátkém popisu jeho 43,5x zmenšenou verzi, tedy maketu v modelové velikosti "0".

Foto: Také přední partie vozidla působí maximálně věrohodně a znázorněno je vše podstatné. Ke škodě věci však nebyl na modelu zpracován interiér, takže nezařízené stanoviště strojvedoucího působí poněkud chudě.

Snímek: SIMAK STUDIO

TT Tillig: kolejivo na plastovém loži

TT Tillig: kolejivo na plastovém loži

Modelářům ve velikosti TT přináší firma Tillig novinku v podobě kolejiva na plastové imitaci štěrkového lože. To je řešeno systémově do všech detailů, včetně snadného napojení na dosavadní typy profilového kolejiva. Hodí se proto jak pro výstavbu nových kolejišť, tak i pro obnovu úseků stávajících,
a díky své konstrukci zahrnující i licenční prvky vykazuje mnoho předností.

Foto: Detail plastové srdcovky a opornic nového kolejiva.

Snímek: SIMAK STUDIO

Kolejový vysavač Tomix ve velikosti TT/N

Kolejový vysavač Tomix ve velikosti TT/N

Výborným pomocníkem při nutné údržbě kolejiště se může stát automatický kolejový čistič a vysavač Tomix. Multifunkční zařízení vestavěné do speciálního modelu železničního vozu zametá, stírá a mechanicky i chemicky čistí koleje od prachu a mastnoty.

Foto: Vůz Tomix je plně vybaven pro dokonalé čistění kolejí, dokonce má víc funkcí než některé jednodušší typy domácích vysavačů. Předně je to rotační čisticí hlavice, vymetající prach z kolejí a shromažďující jej v rezervoáru.

Snímek: TT Kurier


Železniční magazín 2/2007
A mnohem více!