Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 3/2007

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníŘada 954 a první dekáda řídicích vozů u ČD

Řada 954 a první dekáda řídicích vozů u ČD

S jízdním řádem pro rok 2007 vstoupil na naše koleje do pravidelného provozu nový typ vozidel osobní dopravy - řídicí vozy řady 954. Ty stojí za rozsáhlejší zmínku nejen proto, že představují nejnovější kapitolu desetiletého období řídicích vozů v ČR, ale i pro rozšiřující se provozní možnosti tohoto aktuálního přírůstku do parku ČD.

Foto: Ne zcela typická sestava vlaku Sp 1954 Letohrad - Hradec Králové hl. n. dne 14. 3. 2007: 954.005 + 854.022 + 053 krátce po průjezdu zastávkou Blešno.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Nehoda v Káranicích a některé závěry plynoucí z této a předchozích nehod

Nehoda v Káranicích a některé závěry plynoucí z této a předchozích nehod

V pátek 9. 2. 2007 došlo v žst. Káranice ke srážce rychlíku s nákladním vlakem. Příčina závažné mimořádné události není neznámého charakteru - projetí návěsti "stůj". V takových případech totiž naše zabezpečovací technika jen zřídka a pouze za určitých okolností dokáže napravit chybu lidského faktoru.

Foto: Snímek zachycuje kontakt vozů rychlíku a nákladního vlaku včetně blízkosti vozu loženého čpavkem. Nepřevrácený vysokostěnný vůz pouze vlivem nárazu přejel na jinou kolej, než na kterou měl vlak postavenu vlakovou cestu a po které "stihla" projet pouze jeho lokomotiva.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Další barvy pro

Další barvy pro "šestikoláky"

Již téměř půl druhého roku jsou v DPOV Přerov připravovány lokomotivy řad 181 a 182 ČD k pronájmu polským privátním dopravcům (viz ŽM 8/06, str. 16 - 17). Za tu dobu došlo k drobným změnám v realizaci kontraktu.

Foto: Z Horní Lidče do Ostravy si ODOS zajistila již přepravu sama, lokomotivou 140.087, jak zachycuje snímek, pořízený poblíž Brňova v úseku Vsetín - Valašské Meziříčí.

Snímek: Tomáš Kuchta

PPP K+P

PPP K+P

Ne, tento nadpis nevyužívá známé zkratky pro Public Privat Partnership, nýbrž jsme si ji propůjčili z dřívějších zábavných pořadů PPP Š+G, tedy Plný pytel problémů Šimka a Grossmanna. Vedlo nás k tomu několik událostí v uplynulých měsících; takže nahlédněme tedy do Plného pytle problémů Kadeřávka a Perničky...

Foto: Zajíždění lokomotiv s třífázovou výzbrojí do hlubšího českého vnitrozemí se zdařilo povolit zatím pouze na trati Horní Dvořiště - České Budějovice, a to díky "příznivým" technickým podmínkám: celá trať je vybavena počítači náprav a pouze koncový úsek kolejovými obvody. Nicméně zde sehrály roli i jiné okolnosti, neboť tyto výkony byly zahájeny až společně s provozem řady 680 do Vídně (a naopak). Na snímku stroj 1116 091 ÖBB dne 28. 12. 2006 opouští České Budějovice s vlakem Ex 101 "Jóže Plečnik" Praha - Ljubljana.

Snímek: Josef Rákos

München - Nürnberg Express

München - Nürnberg Express

Spolu se změnou jízdního řádu ke dni 10. 12. 2006 zahájilo DB Regio provoz svých nejrychlejších spojů München - Nürnberg Express, jež na nedávno otevřené vysokorychlostní trati Nürnberg - Ingolstadt (NBS) a na zmodernizované navazující trati Ingolstadt - München (ABS) dosahují v mezistaničních úsecích rychlosti 200 km/h.

Foto: Vlak RE 4044 München - Nürnberg sunutý lokomotivou 101 068 nedaleko Dachau (severně od Mnichova) dne 15. 12. 2006 právě míjí stroj 111 176 sunoucí patrovou soupravu na spoji Treuchtlingen - München. Dvě koleje v popředí snímku slouží pro vlaky S-Bahn linky S2 spojující München a Petershausen.

Snímek: Tomáš Kuchta

Ropa a doprava (3)

Ropa a doprava (3)

Člověk žil po staletí v neměnných podmínkách. Naučil se využívat dlouhodobých zkušeností, a proto se stala setrvačnost myšlení a rozhodování jeho základní vlastností. Nepřemýšlíme a nerozhodujeme se tak, jak by mělo odpovídat aktuální a budoucí situaci, ale tak, jak jsme zvyklí z dob minulých.

Foto: K tomu, aby elektrizované železnice převzaly každodenní přepravu několika tisíc kontejnerů mezi Asií a Evropou od lodí, které k jejich přepravě překonávají mnohem větší vzdálenost a spotřebují více kapalných paliv než železnice, bude ještě potřebné vykonat mnohé.

Snímek: Tomáš Kuchta

Norimberský veletrh roku 2007

Norimberský veletrh roku 2007

Podle oficiální zprávy pořadatele zaregistroval letošní mezinárodní veletrh hraček v Norimberku (konaný ve dnech 1. - 6. 2. 2007) přes 80 tisíc návštěvníků z řad odborné veřejnosti, kteří se sjeli ze 120 zemí světa. Na 160 000 m2 výstavních ploch prezentovalo 2 700 vystavovatelů ze 60 států přes 1 milion produktů, samozřejmě nejen lokomotiv, vozů a příslušenství modelové železnice (i když by to nebylo špatné...), které spolu s ostatními druhy modelářských odborností tvoří jen jedno z mnoha veletržních témat, ale všech možných typů dětských hraček, zahradních, stolních společenských a elektronických her, stavebnic, barev, ozdob, kostýmů, knížek, polotovarů ke kreativním hrám atd. atd.

Foto: Teprve budoucnost ukáže, zda nová velikost "T", měřítko 1 : 450, nadchne kromě Japonců i jiné národy. Úspora místa je v tomto případě jednoznačná, nabídka modelů ale ještě menší než ve velikosti TT, navíc lze předpokládat, že ne každý modelář na své nové hobby uvidí.

Snímek: Ivan Benetka


Železniční magazín 3/2007
A mnohem více!