Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 4/2007

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníOcelové pražce typu Y

Ocelové pražce typu Y

V posledních letech se na různých místech světa stále častěji začínají prosazovat pražce typu Y. Také u nás jsou v současnosti testovány, a to v jedné aplikaci železniční a jedné tramvajové. Blíže následující řádky.

Foto: Využití možností pražců typu Y na trati Jablonec nad Nisou - Liberec, navíc úzkorozchodné, kde se obzvláště uplatní výhoda vysokého odporu kolejového roštu proti příčnému posunu.

Snímek: INFRAM

Revitalizace žst. Praha hlavní nádraží

Revitalizace žst. Praha hlavní nádraží

Výstavba nové odbavovací haly pražského hlavního nádraží se stala vrcholným dílem v řadě nádraží vzniklých u nás po druhé světové válce. Předpokládaná maximální frekvence cestujících již v prvních předběžných studiích dosahovala 210 tisíc osob denně.

Foto: Západní průčelí nové odbavovací haly projde kompletní rekonstrukcí, která přispěje ke zvýšení celkového uživatelského komfortu nejen v prostoru nádraží, ale i v jeho bezprostředním okolí.

Snímek: Atelier designu a architektury

Kolejové obvody v ČR; díl první

Kolejové obvody v ČR; díl první

Jednou z bariér bránících použití soudobých trakčních vozidel se střídavými pohony na železnicích EU je problém proudové kompatibility mezi nimi a elektrickými zařízeními infrastruktury, mimo jiné kolejovými obvody. V případě ČR jde o problém zvláště složitý z důvodu nízkých limitů pro jejich ovlivnění; možnosti zvýšení těchto limitů popíše tento článek, nejdříve je však třeba české kolejové obvody a podmínky jejich činnosti představit. Účelem příspěvku není být vysoce odborným pojednáním, ale zpřístupnit odborně-populární, nezávislou formou informace široké veřejnosti.

Foto: Problém provozu nových zahraničních hnacích vozidel na síti SŽDC se netýká jen elektrické trakce. Nejednotnost systémů elektrizace železničních tratí v Evropě způsobila i nejednotnost systémů pro napájení osobních vozů z motorových lokomotiv za účelem vytápění, resp. klimatizace a zásobování měničů pro palubní sítě.

Snímek: Tomáš Kuchta

Vozový park pro železnici na střeše světa

Vozový park pro železnici na střeše světa

Po více než čtyřech letech výstavby nové tratě v mimořádně nehostinných podmínkách bylo dne 15. 10. 2005 v údolí řeky Lhasy položeno poslední kolejové pole stavby 1 142 km dlouhé magistrály Golmud - Lhasa. Éra železnice v Tibetu se pak začala psát dnem 1. 7. 2006, kdy na ní byl zahájen provoz. Tato dráha, beroucí dech i v doslovném slova smyslu, tím zároveň stanovila nový výškový rekord hodnotou 5 072 metrů nad mořem, jichž dosahuje poblíž stanice Tanggula.

Foto: Ve většině své délky je železnice do Lhasy vedena nehostinnou krajinou ve výškách přes 4 800 m. n. m.

Snímek: Bombardier

Osobní vozy řad Ce a Be ČSD od společnosti Euroforce CZ

Osobní vozy řad Ce a Be ČSD od společnosti Euroforce CZ

Před několika lety uvedla společnost Euroforce-CZ ve spolupráci s firmou Liliput na tuzemský trh poprvé modely osobních vozů řad Ce a Be v provedení ČSD. Tehdejší modely byly vyrobeny již z hotových modelů německých a rakouských drah, kdy původní nápisy byly přestříkány a nahrazeny odpovídajícím potiskem. Soustavná poptávka po těchto modelech přivedla společnost Euroforce k myšlence, objednat nové modely přímo u čínského výrobce.

Foto: Vozy Ce 3-4697 a Be 2-1437 jsou navíc doplněny dvojicí směrových tabulí. Na výběr mají modeláři relace Čerčany – Zruč nad Sázavou, nebo Praha Těšnov – Mladá Boleslav. Také tisk těchto cedulí je velmi precizní, barvy jsou syté a tisk ostrý.

Snímek: SIMAK STUDIO

Lůžkový vůz DSG řady WLAs4ü(e)

Lůžkový vůz DSG řady WLAs4ü(e)

Nabídku modelů osobních železničních vozů ve velikosti H0 na českém trhu obohatil zajímavý a v mnoha ohledech výjimečný model luxusního lůžkového vozu 1. třídy řady WLAs4ü(e). Za předlohu obou provedení modelu firmy RailTop, která jsou nyní v prodeji, posloužil dosud dochovaný vůz 20301 spolku přátel železnic z Pasova.

Foto: Dlouhá léta sloužily vozy WLAs na rychlíku s přepravou automobilů F 49/50 "Komet". Řazení vlaku v roce 1959 zahrnovalo i vozy řad DPwüm/MPw, ARüm, a také předválečné spací a lehátkové vozy BCüm.

Snímek: Studio SIMAK

Přestavba modelů Roco kat. č. 43 229 a 62 201

Přestavba modelů Roco kat. č. 43 229 a 62 201

V návaznosti na články, zveřejněné v našich magazínech 4/2000 a 12/2007 pojednávající o malosériových úpravách továrních modelů firmy Roco na modely parních lokomotiv řad 534.1 a 365.4, Vám dnes představujeme v prvním případě „jednokusovou“ a v druhém dvoukusovou sérii modelů 534.113 a 365.449, nesoucí známky rukopisu slovenského modeláře Ing. Pavla Füleho. Tyto modely spatřily světlo světa a tmu tunelů v průběhu vánočních svátků, přičemž však nebyli zanedbány ani autorem oblíbené domácí práce zaměřené na přípravu nezdravých štědrovečerních, cholesterolem oplývajících, pokrmů a novoročních nápojů.

Foto: Celkový pohled na model po úpravách. Přestože se jedná o nejnovější model parní lokomotivy z produkce Roco, vždy se najdou určité detaily, které je možné vylepšit či změnit. Ne vždy jsou ale tyto úpravy vhodné pro začínající modeláře. Má li váš model vypadat jako ten na snímku, vyžaduje to řadu zkušeností a nemalou zručnost.

Snímek: SIMAK STUDIO


Železniční magazín 4/2007
A mnohem více!