Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 5/2007

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníLůžkové vozy řady WLABmz ČD

Lůžkové vozy řady WLABmz ČD

Po objednávkách dvou sérií moderních vozů pro denní expresní vlaky (řady Ampz, Bmz, WRmz) se České dráhy rozhodly pořídit vozy s vysokým cestovním komfortem i pro noční cestování. Proto byla dne 23. 2. 2005 vypsána soutěž na 12 lůžkových vozů.

Foto: Vůz WLABmz 61 54 72-91 001 společně s vozy Ampz 73 54 10-31 017 a Bmz 73 54 21-91 031 ve stanici Praha-Zličín během prezentační jízdy z pražského hlavního nádraží do závodu SKV, která byla součástí představení nových vozů ČD a tiskové konference k zahájení JŘ 2007 dne 22. 11. 2006.

Snímek: Bohuslav Kotál

Řada 814.2

Řada 814.2

V březnu tohoto roku opustila brány společnosti Pars nova první třívozová verze jednotky RegioNova. Myšlenka na sestavení třídílné soupravy vznikla na základě zkušeností z provozu dvoudílných souprav, a to především z důvodu potřeby vozidla s vyšší přepravní kapacitou a současně i s vyšším trakčním výkonem. Tento další přírůstek do vozidlového parku regionální dopravy ČD oficiálně představí výrobce spolu s Českými drahami na letošním ročníku veletrhu Czech Raildays v Ostravě.

Foto: Prototyp 814.201/202 dne 13. 3. 2007 při adhezních zkouškách ve směru do Ostružné, zde před zastávkou Bartoňov v úseku Bludov - Hanušovice.

Snímek: Tomáš Kuchta

Nový světový rychlostní rekord kolejových vozidel

Nový světový rychlostní rekord kolejových vozidel

Dne 3. 4. 2007 ve 13 h 14 min dosáhla upravená jednotka TGV, označená jako V150, při jízdě na nové vysokorychlostní trati LGV Est ve Francii rychlosti 574,8 km/h a stala se tak vůbec nejrychlejším železničním vozidlem na světě.

Foto: Mračno zvířeného prachu provází při nejrychlejší jízdě francouzskou krajinou dne 3. 4. 2007 speciální soupravu „TGV-AGV“ o délce 106 m a hmotnosti 268 t. S výkonem 19,6 MW drží také primát nejvýkonnějšího kolejového vozidla světa.

Snímek: ALSTOM

Ropa a doprava (4)

Ropa a doprava (4)

Trvale rostoucí energetické potřeby obyvatel planety Země na straně jedné a omezené možnosti energetických zdrojů na straně druhé spolu postupně směřují k nepokrytí současného trendu poptávky nabídkou. V první řadě je tento stav očekáván v oblasti kapalných uhlovodíkových paliv na bázi ropy. Avšak rovnováha nastane i potom, objem spotřeby se bude muset přizpůsobit (omezit) možnostem nabídky. Taková bude realita druhé poloviny ropného věku.

Foto: Na snímku je dne 18. 3. 2004 zachycen poblíž zastávky St. Jodok spoj Manching - Brenersee. Právě RoLa na brennerské dráze je ukázkou pro představení vlivu vnějších podmínek (včetně zásahů veřejné správy) na její využití.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Roco H0e: polotendrovka Mh 6 pro Mariazellerbahn

Roco H0e: polotendrovka Mh 6 pro Mariazellerbahn

V březnu letošního roku představila obchodní značka Roco na speciální akci v rakouském městečku Kirchberg an der Pielach nové provedení modelu úzkorozchodné parní lokomotivy Mh 6 ve verzi pro Mariazellerbahn.

Foto: Model rakouské „kraussovky“ řady Mh 6 (dnes řada 399) z produkce firmy Roco patří k tomu nejlepšímu, s čím lze u nás vyjet na koleje v měřítku H0e.

Snímek: EJ

LOSKUTÁKOV - kolejiště ve velikosti H0 pro digitální ovládání

LOSKUTÁKOV - kolejiště ve velikosti H0 pro digitální ovládání

Mnohým železničním modelářům jistě neunikla jedna zajímavá skutečnost. TV NOVA zařadila začátkem roku do svého úspěšného pořadu „Rady ptáka Loskutáka“ seriál o tom, jak si postavit domácí kolejiště.

Foto: Po několik nedělních podvečerů jste mohli sledovat, jak postupně vzniká středně velké kolejiště, a seznámit se prostřednictvím obrazovky s některými modelářskými postupy a technologiemi.

Snímek: Alan Tretera

Kolejiště „Historické a modelové železnice ve Vrčeni“ ve velikosti TT

Kolejiště „Historické a modelové železnice ve Vrčeni“ ve velikosti TT

Po čase vám opět představujeme jedno typické české kolejiště ve velikosti TT, s jehož výstavbou začal pan Jaroslav Navrátil ve Vrčeni v roce 1998. Kolejiště tvaru L je sestaveno ze dvou rámů o rozměrech 6,2 x 2,4 a 1,9 x 2 metry, k sobě pevně spojených. Celé kolejiště bylo navrženo a je provozováno tak, aby v maximální možné míře odpovídalo provozu na našich železnicích.

Foto: Křížení osobního a manipulačního vlaku ve stanici Záhoří.

Snímek: Jiří Škalda


Železniční magazín 5/2007
A mnohem více!