Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 7/2007

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníCzech Raildays 2007

Czech Raildays 2007

Ostravský veletrh, který se stal nejvýznamnější akcí tohoto typu ve střední a východní Evropě, letos opět lámal rekordy. Novinky v oblasti městské a železniční dopravy, o něž se podělilo na 135 zúčastněných firem, si letos nenechalo ujít na 6 340 návštěvníků.

Foto: Hlavní snímek přináší pohled, jaký se nabízel návštěvníkům veletrhu při vstupu na volnou plochu. Z této strany je za Eurorunnerem a rychlíkovými vozy skryt šedý Taurus "357". Účast jednotky 814.207/208 (Jihomoravský kraj) na veletrhu Czech Raildays byla oficiální prezentací třídílné verze, která dostala název RegioNova Trio.

Snímek: Tomáš Kuchta

Komponenty firmy SKD TRADE pro elektrický přenos výkonu hnacích vozidel

Komponenty firmy SKD TRADE pro elektrický přenos výkonu hnacích vozidel

Současná trakční vozidla nezávislé trakce provozovaná v železniční dopravě používají různé druhy přenosu trakčního výkonu od zdroje tohoto výkonu k hnacímu dvojkolí. Od poměrně jednoduchého mechanického přenosu přes hydromechanický, hydrodynamický, případně hydrostatický až ke složitějšímu pohonu elektrickému.

Foto: Trakční alternátor TA 618 při ventilačních zkouškách.

Snímek: SKD TRADE, a. s.

Kolejové obvody v ČR; díl třetí

Kolejové obvody v ČR; díl třetí

V předchozích dvou dílech tohoto pojednání bylo referováno o funkci kolejových obvodů a o řešení jejich soužití s kolejovými vozidly. Třetí část se věnuje aktuální záležitosti, kterou je vzájemná snášenlivost kolejových obvodů a elektrických drážních vozidel s frekvenčně řízenými střídavými trakčními motory, tedy pomyslné „deváté překážce“ z minulého dílu.

Foto: Na snímku z tzv. 2. fáze zkoušek je dne 31. 3. 1989 zachycena lokomotiva již s označením 169.001 v čele R 370 „Pannonia" Bucuresti - Berlin při průjezdu částí Ústí nad Labem-Zálezly; vlaková je 350.001.

Snímek: Bohuslav Kotál

Maxima 40 CC

Maxima 40 CC

Firma Voith Turbo, v oblasti kolejových vozidel výrobce převodovek, spojek, automatických spřáhel, chladicích systémů a dalších komponentů, vstoupila i na pole výroby lokomotiv, když v půlce února 2005 založila divizi Voith Turbo Lokomotivtechnik, která jako prvního člena nové rodiny vozidel navrhla a postavila zástupce hned té nejvýkonnější varianty - lokomotivu Maxima 40 CC.

Foto: Prototyp je zachycen v areálu divize Voith Turbo Lokomotivtechnik, který se nachází v části Kiel-Nordhafen a má plochu cca 9 000 m2.

Snímek: Voith Turbo

Novinky z NEVZu

Novinky z NEVZu

Novočerkasskij elektrovozostrojitělnyj zavod nejenže v posledních letech stále zvyšuje počty ročně produkovaných elektrických lokomotiv, ale přibývá i jejich typů. Jak napovídá už letmý pohled na snímky na této stránce, pořízené počátkem léta na expedičních kolejích v NEVZu, jsou lokomotivy jednotného Jermakovského designu.

Foto: Dalším typem lokomotivy z Novočerkassku je EP1P - modifikace řady EP1, vyvolaná požadavkem Dalněvýchodní dráhy. I verze EP1P využívá "modulnuju" kabinu zavedenou společně s novou skříní u těchto šestinápravových osobních magistrálních lokomotiv v podobě modernější řady EP1M (viz ŽM 8/06, str. 20).

Snímek: Transmašholding

Softdrive Sinus

Softdrive Sinus

Model dvoudílné elektrické lokomotivy SBB řady Ae 8/14 od firmy Märklin ve velikosti H0 je zajímavý z několika hledisek - jde o první model této značky vybavený bezhlučným motorem Softdrive Sinus. III. generace bezkartáčových motorů pro modely Märklin má vylepšenou konstrukci rotoru, čímž se dosáhlo mimořádně vyhlazeného průběhu točivého momentu.
Tento motor bude od letoška montován
do mnoha modelů Märklin a Trix.

Foto: Prvním modelem Märklin, u kterého se můžeme přesvědčit o kvalitách nového pohonu Softdrive Sinus, je dvoudílná elektrická lokomotiva SBB řady Ae 8/14 (obj. číslo 39590) v nátěru, kterým byla opatřena v letech 1955 - 61. Provozní muzejní stroj Ae 8/14 11801 se v současnosti nachází v depu Erstfeld.

Snímek: EK

Model lokomotivy řady 556.0 ČSD od firmy ELKOM

Model lokomotivy řady 556.0 ČSD od firmy ELKOM

Již v předchozích číslech magazínu jsme vás seznamovali s přípravou špičkového modelu parní lokomotivy řady 556.0 ČSD, které pro malosériovou výrobu připravuje slovenská firma ELKOM. Práce na modelu stále pokračují a vy tak máte možnost posoudit postup prací i další hotové díly. Zároveň uvádíme přehled připravovaných modelů a fotografie jejich předloh.

Foto: 556.0506 dne 5. 5. 1989 v depu Jaroměř.

Snímek: -ib-

Kolejiště H0 Tomáše Bartoše

Kolejiště H0 Tomáše Bartoše

V Pardubickém kraji, ve městě Chrudim lze nalézt modeláře Tomáše Bartoše a jeho rozsáhlé kolejiště ve velikosti H0. Kolejiště se vyznačuje nejen promyšleným uspořádáním kolejových tras a detailně propracovaným terénem s množstvím vzrostlé vegetace, ale také individuálně vyrobenými drážními stavbami, inspirovanými z velké části vzhledem našich typických drážních budov, mostů a jiných objektů.

Foto: Pohled z ptačí perspektivy do stanice Kaplice.

Snímek: Tomáš Bartoš


Železniční magazín 7/2007
A mnohem více!