Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 1/2008

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníTRAKO 2007

TRAKO 2007

Mezinárodní veletrh TRAKO (čili Transport Kolejowy) se koná v Gdaƒsku každý druhý rok na podzim a přitahuje stále větší množství zájemců z řad návštěvníků i vystavovatelů z celé Ev-ropy. Sedmý ročník proběhl ve dnech 10. - 12. 10. 2007 a na následujících stránkách jej tedy společně navštívíme...

Foto: Firma Siemens do Gdaƒsku dovezla rekordního Tauruse 1216 050 a lokomotivu ES64F4-011 (189 011), v současnosti pronajímanou poolem Dispolok společnosti CTL Logistics. Vpravo stojí zásadním způsobem zmodernizovaný stroj 311D-04 společnosti CBRail, původně „gagarin“ řady ST44.

Snímek: Ing. Jaromír Pernička

Posezenie Brjanskogo zavoda

Posezenie Brjanskogo zavoda

Brjanskij mašinostrojitělnyj zavod - BMZ - je jedním z největších výrobců motorových lokomotiv, nákladních vagónů a lodních a lokomotivních motorů v Rusku. Nachází se ve městě Brjansk, ležícím cca 380 km jihozápadně od Moskvy. S desítkami výrobních hal a provozů se rozprostírá na ploše 312 ha a zaměstnává dnes okolo 9 700 lidí různých profesí. Jak je již obsaženo v nadpisu - Návštěva brjanského závodu - nahlédneme v této reportáži do minulosti podniku i na jeho nejnovější produkci.

Foto: Hlavní hala konečné montáže Brjanského strojírenského závodu s prvními sériovými Peresvety ve výrobě. Dále od objektivu jsou představeny proti sobě stojící sekce stroje 2TE25K-0002 a vpravo v základním nátěru sekce „a“ stroje 0003, prozatím na přepravních podvozcích.

Snímek: Tomáš Kuchta

Railjet na postupu

Railjet na postupu

Vlakům railjet věnují ÖBB náležitou publicitu ve vztahu k zákazníkovi a kvalitě cestování, kterou přinese, samotná realizace projektu však probíhá relativně v ti-chosti. První vozy se však již nacházejí v konečném stádiu výroby a tři zkušební soupravy by měly být dokončeny v březnu. Pravidelný provoz pak je naplánován od prosince tohoto roku.

Foto: Lokomotivy 1016 034 „Spirit of Salzburg“ a 1016 035 „Spirit of Linz“ s měřicím vozem DB Systemtechnik dne 2. 10. 2007 v Amstettenu.

Snímek: Kurt Feuerfeil

TRAXX P 160 DE

TRAXX P 160 DE

Na počátku vznikla myšlenka navrhnout a postavit motorovou lokomotivu se shodnou skříní jako lokomotivy z rodiny TRAXX, doposud pouze elektrické. Přestože se elektrické lokomotivy od motorových v mnohém odlišují, s lokomotivou TRAXX DE toho mají společného více, než by mnozí očekávali.

Foto: Lokomotiva 246 002 při brzdových zkouškách na ŽZO. Tento snímek, ač to tak vůbec nevypadá, byl pořízen 16. 1. 2007.

Snímek: Tomáš Kuchta

Řada 18.5 (bav. S 3/6) od firmy Fleischmann

Řada 18.5 (bav. S 3/6) od firmy Fleischmann

Čím bývaly pro Československé státní dráhy stroje řady 387.0, slavná „mikáda“, tím do jisté míry byly v Německu rychlíkové lokomotivy řady 18.4-5. Oba „Pacifiky“ s uspořádáním dvojkolí 2'C1' se díky svým výkonům nesmazatelně zapsaly do historie. Společnost Fleischmann nabízí jako svoji novinku model 18 501 ve velikosti H0 v provedení DRG II. epochy s kotlem starého provedení.

Foto: Pod katalogovým číslem Fleischmann 4119 přichází na trh model lokomotivy řady 18.5 DRG téměř přesně tři roky po uvedení řady 18.6 DB, přičemž z předešlého modelu přebírá mnoho konstrukčních řešení - mj. celý pojezd i pohon bezúdržbovým motorem Fleischmann umístěným v tendru.

Snímek: ME

Lokomotivy TRAXX od A.C.M.E. ve velikosti H0

Lokomotivy TRAXX od A.C.M.E. ve velikosti H0

Pozice partnerských firem A.C.M.E. (Itálie), LS Models (Belgie/Lucembursko) a RailTop (Švýcarsko/Rakousko) na trhu stále sílí. Důkazem toho může být jejich nejnovější počin: uvedení nového modelu moderních elektrických lokomotiv rodiny TRAXX od firmy Bombardier v měřítku 1 : 87.

Foto: Jízdní vlastnosti jsou po krátkém zaběhnutí velice dobré, model vykazuje velkou tažnou sílu i díky použití bandáží vždy na jednom kole v každém podvozku. Sběr proudu se uskutečňuje pomocí pružných sběračů, přiléhajících na zadní plochy kol.

Snímek: EK

Kolejiště Hüttenrode

Kolejiště Hüttenrode

Ve velikosti TT zpracoval autor kolejiště Michael Müller námět nácestné stanice na místní trati v oblasti Harzu a města Wernigerode. Pro depo byl zvolen vzor z Horního Bavorska, Tegernsee. Jak dokazují všechny průvodní snímky, u současných německých kolejišť se díky uplatnění široké škály různých druhů novodobé modelové vegetace a detailním propracováním "života" v okolí dráhy stírají rozdíly mezi měřítky.

Foto: Lokomotiva „Mammut“, která přivezla vlak, tvořený i nádržkovými vozy na volně ložené vápno, posunuje na vlečkové koleji.

Snímek: TT Kurier


Železniční magazín 1/2008
A mnohem více!