Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 10/2008

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníElektrizace úseku Šatov - Znojmo

Elektrizace úseku Šatov - Znojmo

Dne 17. 6. 2008 začala předelektrizačními úpravami elektrizace traťového úseku Šatov (mimo) - Znojmo (včetně), jejíž součástí je i modernizace jmenovaného úseku - sanace železničního spodku a rekonstrukce železničního svršku, zvýšení traťové rychlosti na 80 km/h, zvýšení prostorové průchodnosti tratě podle ložné míry UIC GC a třídy zatížení na D4. Doba trvání stavby je 18 měsíců, te-dy do konce listopadu 2009.

Foto: Žst. Znojmo během rekonstrukce kolejiště a výstavby nových nástupišť v osobní části stanice dne 9. 9. 2008.

Snímek: Tomáš Kuchta

Rychlá železniční osobní doprava, díl 9.: vozidla popáté (nákladní doprava)

Rychlá železniční osobní doprava, díl 9.: vozidla popáté (nákladní doprava)

Jakkoli zní spojení pojmů osobní doprava a nákladní doprava v nadpisu tohoto pojednání nelogicky, má toto své opodstatnění. Osobní a nákladní doprava se navzájem podporují tím, že společně financují výstavbu, provoz a údržbu železniční infrastruktury. A navzájem si překážejí v tom, že každá z nich ji chce využívat dle svých potřeb.

Foto: Na dnes již vpravdě historickém snímku z roku 1988 je představeno novotou vonící „TGV Postal“, jedno ze tří vyrobených, ve svém zářivém žluto-bílém nátěru, odlišujícím jej od tehdy oranžovo-bílých TGV PSE.

Snímek: GEC Alsthom

Railjet odhalen

Railjet odhalen

Po akcích, při nichž byl postupně představen samotný projekt, konstrukce skříně, mock-up interiéru nebo návrhy grafických řešení, bylo dne 15. 9. 2008 vybrané, ale přesto široké publikum, pozváno do prostor dílen ÖBB Technische Services (TS), Wien-Simmering k oficiální prohlídce kompletní soupravy vlaku kategorie railjet.

Foto: Souprava odhalená při slavnostní prezentaci byla složena z vozů, které inventárními čísly odpovídaly druhému a třetímu vlaku. Tyto byly ještě kompletně vyrobeny ve vídeňském závodě Siemens, rovněž ve čtvrti Simmering, zatímco další soupravy již dokončují dílny ÖBB TS.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Španělská jednotka Talgo XXI na Sardínii

Španělská jednotka Talgo XXI na Sardínii

Motorová jednotka nesoucí jméno Virgen del Pilar, která je jednou ze dvou zkušebních souprav typu Talgo XXI a jež nyní slouží správci infrastruktury ADIF, navštívila v květnu 2008 Sardínii na žádost tamější autonomní vlády. Záměrem bylo prověřit, zda by mohly být jízdní doby na členité neelektrifikované hlavní trati Cagliari - Sassari zkráceny bez výrazných úprav infrastruktury.

Foto: Zkušební Talgo projíždí typickou tratí vrchovinou Sardínie nedaleko města Tsissi dne 26. 5. 2008.

Snímek: Antonello Foddai

Vozy pro „Karwendel-Express“

Vozy pro „Karwendel-Express“

Ve velikosti H0 nedávno firma Liliput představila jednu ze svých letošních nejatraktivnějších novinek - soupravu rychlíkových vozů pro tzv. „Karwendel-Express“ ze 30. let minulého století. Vozy v kombinaci světle a tmavě modré barvy s ozdobnými linkami a šeděstříbřitou střechou byly určeny výhradně pro provoz na trati z Mnichova do Innsbrucku. Modely jsou nyní připraveny stát se zlatým hřebem sbírek všech dokumentaristů tohoto slavného období evropské železniční historie.

Foto: Modely vlaku „Karwendel-Express“ zaujmou svým netradičním vzhledem již na první pohled. Výrobce si s novými vozy náležitě pohrál, takže se modely mohou pochlubit nejen velmi kvalitní povrchovou úpravou, ale také potiskem. Na každém voze najdeme tabulku s inventárním číslem, znakem DRG, číslem vozu (1 až 3) a směrovou tabulí.

Snímek: SIMAK Studio, EK

Hradlo Eselsbrück

Hradlo Eselsbrück

Kolejiště ve velikosti N, které vám dnes představujeme, má za cíl díky své koncepci umožnit provoz dlouhých vlakových souprav ve výrazné krajině, modelované vodou. Kolejiště bylo stavěno v časové tísni, s ohledem na blížící se termín výstavy v Sinsheimu, kde mělo být prezentováno - přesto se podařilo je detailně propracovat a splnit všechny závazky, které si jeho autor stanovil.

Foto: Celkový pohled na viditelnou (prezentační) část kolejiště. Pod masivem skal, který byl v modelu vytvořen z jednotlivých různě opracovaných bloků pěnového plastu, projíždějí vlaky po důležité hlavní trati, sledované o „patro“ níže úzkou silnicí a ještě níže vodním řečištěm. Jednoduchý, ale efektní námět je doplněn řadou samostatných scének, které kolejiště výrazně oživují (stavba, oheň, automobilisté, turisté atd.).

Snímek: ME


Železniční magazín 10/2008
A mnohem více!