Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 2/2008

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníAGV představeno

AGV představeno

Dne 5. 2. 2008 byl v závodě v Aytré (nedaleko La Rochelle) slavnostně odhalen prototyp nejnovější generace vysokorychlostních vlaků z produkce firmy ALSTOM. Ta svým článkovým uspořádáním navazuje na koncepci TGV, zatímco nejzásadnějšími novinkami jsou distribuovaný pohon a synchronní trakční motory s permanentními magnety.

Foto: Konečná montáž jednoho z čelních vozů AGV v závodě Aytré; stav září 2007. Na zavázání čeká hnací podvozek, tedy zadní (přední podvozky čelních vozů jsou běžné). Na čele vozu jsou za automatickým spřáhlem patrné mohutné absorbéry, schopné pohltit nárazovou energii 4,5 MJ.

Snímek: ALSTOM

Další dráhy FLIRTují, a nejen evropské

Další dráhy FLIRTují, a nejen evropské

Koncem ledna vyrobila firma Stadler první jednotky FLIRT určené železničním společnostem v Polsku a Alžírsku. V obou případech to lze vnímat jako událost strategického významu, neboť jde o regiony, v nichž se firma prosadila teprve nedávno. A příliv objednávek pokračuje...

Foto: Montážní hala závodu Siedlce zaplněná FLIRTy pro KM a PKP.

Snímek: Stadler

„Megapolis“ - nejpočetnější soukromé vlaky v Rusku

„Megapolis“ - nejpočetnější soukromé vlaky v Rusku

Dne 5. 10. 2007 zveřejnila společnost Tverskoj express informace ohledně svého prvního celo-ročně provozovaného nočního spoje „Megapolis“, jezdícího mezi Moskvou a Sankt Peterburgem. S průměrnou obsazeností 83 % tento pár vlaků přepravil za rok přes 200 tisíc pasažérů.

Foto: V podzimně sychravém ránu dne 15. 9. 2007 je zachycen "Megapolis" č. 19 ze St. Peterburgu v čele s lokomotivou ČS2T-1039, poblíž zastávky Moskva-Ostankino, tedy nedaleko od konce své noční jízdy.

Snímek: Tomáš Kuchta

Rychlá železniční osobní doprava, díl první: motivace

Rychlá železniční osobní doprava, díl první: motivace

Zvykli jsme si na to, že naše země nepatří mezi státy, jichž se týká vysokorychlostní osobní železniční doprava. Je tomu tak. Nevyužíváme ani plný rozsah rychlostí dosažitelný na konvenčních železničních tratích (200 km/h) a skutečné vysokorychlostní tratě pro rychlosti kolem 300 km/h se v ČR nevyskytují.

Foto: Na ilustračním snímku ze srpna 1973 je lokomotiva E 499.046 s osobním vlakem na moravsko-slovenském pomezí u Lúk pod Makytou.

Snímek: Ing. Jiří Pohl

Peter Witt Street Car

Peter Witt Street Car

Novinkou letošního roku jsou tramvaje "Peter Witt" ve velikosti H0, jež v několika barevných provedeních nabízí společnost Bachmann pod značkou Spectrum. Přesto, že se jedná o model neočekávaný, měl výrobce při hledání vzoru pro svoji novinku mimořádně šťastnou ruku. Model, nabízený ve zcela novém balení, zaujme nejen čistotou a úrovní zpracování, ale rovněž příznivou cenou.

Foto: Tramvaj je již od výrobce osazena digitálním dekodérem. Pro ty, co chtějí model provozovat bez dekodéru, přibaluje Bachmann i patřičnou záslepku.

Snímek: SIMAK STUDIO

Novinka od Brawy: E 73.0

Novinka od Brawy: E 73.0

Pro sklonově náročnou trať Freilassing - Berchtesgaden, jednu z prvních elektrizovaných drah v Německu, pořídily v roce 1914 Královské bavorské státní dráhy K.Bay.Sts.E.B. vedle univerzálních elektrických lokomotiv řady EP 3/6 (pozdější řady E 36) dvě malé lokomotivy řady EG 4 1/1 (později
u DRG E 73.0), které označily čísly 20201 a 20202. Firma Brawa připravila jako svoji novinku ve velikosti H0 zajímavý a v mnohém výjimečný kovový model této lokomotivy, a to ve dvou barevných provedeních.

Foto: Střídavá postrková lokomotiva EG 4 1/1 20202 K.Bay.Sts.E.B.

Snímek: EK

UP & SF ve velikosti N

UP & SF ve velikosti N

Je tomu již 10 let, co jsme vám v ŽM poprvé představili zajímavý model amerických železnic, jenž pro své potěšení a relaxaci zhotovil
Pepa Kamiš se svými syny. Po několika letech jsme přišli opět na návštěvu a znovu bylo co obdivovat. Kolejiště se rozrostlo o další díl, změnila se krajina, přibyly další stavby a vozidla. Je až neuvěřitelné, kolik zajímavých
a realistických scenérií lze na poměrně malém prostoru vytvořit. Ostatně, pojďte se přesvědčit sami, naší malou foto reportáží. Jednotlivé snímky jsme nechali okomentovat autory kolejiště.

Foto: Pohled na městečko Moon Run z ptačí perspektivy, v pozadí železniční stanice. Všechny stavby na kolejišti jsme vyráběli z papíru a kovu, abychom se vyhnuli známým plastikovým stavebnicím. Vodítkem nám byly fotografie z kolejiště amerického modeláře George Selliose (ten ale pracuje ve velikosti H0), několik fotografií skutečných staveb a snímky špičkových modelů. Městská vodárna vznikla podle filmu Griffin a Phoenixová a ranč McBaina dle kultovního westernu Tenkrát na Západě.

Snímek: -jK-, -iB-


Železniční magazín 2/2008
A mnohem více!