Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 3/2008

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníRekonstrukce pražského hlavního nádraží

Rekonstrukce pražského hlavního nádraží

Dne 7. 1. 2008 byla na pražském hlavním nádraží zahájena 2. etapa jeho rekonstrukce. Investor - SŽDC - stavbu zhotovitelům předal dne 4. 1. 2008, čímž byl spuštěn proces přestavby dnes již nevyhovujících, téměř 100 let starých nástupišť. Dále zavítáme také na Nové spojení, neboť obě tyto stavby na sebe navazují a jsou spolu neoddělitelně provázané.

Foto: Nová kolej č. 201 Masarykovo nádraží - Libeň je v provozu od 5. 12. 2007. Vzdálenější kolej 202 prochází od února rekonstrukcí.

Snímek: Bohuslav Kotál

Přepravy rozložených škodovek

Přepravy rozložených škodovek

Automobilka Škoda Auto zaznamenává v posledních letech neustálý nárůst výroby. V současnosti nejrychlejším tempem roste výroba prostřednictvím kompletace rozložených vozů v montážních závodech. Na to má vliv především spuštění montáže v ruské Kaluze koncem loňského roku, ale i další již delší dobu běžící projekty. Vzhledem k přepravním vzdálenostem a objemům klade takováto technologie výroby zvýšené nároky na přepravu, na které se v případě Škody podílí klíčovým způsobem i železnice.

Foto: Lokomotivy 140.042 + 062, které má SŽDS najaté od ODOS, v čele Nex 48720 Čierna nad Tisou - Mladá Boleslav město dne 16. 2. 2008 poblíž Strelenky.

Snímek: Tomáš Kuchta

Rychlá železniční osobní doprava, díl druhý: traťové oblouky

Rychlá železniční osobní doprava, díl druhý: traťové oblouky

Železniční síť, tak jak ji známe a jak ji dodnes využíváme, vznikla přibližně v rozmezí let 1840 - 1900, tedy zhruba před více než 100 až 160 lety. Nejdůležitější tratě dříve, méně důležité později. Od té doby se zásadně změnil způsob života lidí, významně se zkvalitnila silniční doprava a vznikla doprava letecká.

Foto: Snímek přibližuje jednotku 610 001 na spoji RE 3508 Furth Im Wald - Nürnberg ve stanici Schwandorf dne 30. 11. 1996.

Snímek: Petr Kadeřávek

Arriva-Länderbahn-Express

Arriva-Länderbahn-Express

S počátkem platnosti jízdního řádu pro rok 2008 došlo k podstatnému navýšení rozsahu provozu vlaků, které pod značkou ALEX vyjíždějí z Mnichova. ALEX, původně Allgäu-Express, vznikl jako společný projekt dopravců Regentalbahn a EuroThurbo (kterého později nahradily SBB svojí dceřinou společností SBB GmbH), zajišťující meziregionální spoje do alpského Oberstdorfu. Bavorský organizátor železniční dopravy, BEG (Bayerische Eisenbahn Gesellschaft), rozšířil pro další soutěžní období rozsah provozu a vítězem se pak stala společnost Arriva Deutschland, tj. opět Regentalbahn, nyní však již vlastněná britskou skupinou Arriva. Desetiletý kontrakt zahrnuje nejen provoz vlaků pod Alpami, nově navíc včetně spojů do Lindau, ale i někdejší spoje kategorie Regional Express DB Regio na rameni Mnichov - Regensburg - Hof/Furth im Wald.

Foto: Vlak ALX 86009 z Hofu do Mnichova s řadou 223 dne 4. 2. 2008 poblíž Marktredwitz.

Snímek: Michael Garri

59. International Toy Fair

59. International Toy Fair

Mezinárodní veletrh hraček v Norimberku (International Toy Fair) jako největší evropská akce svého druhu nejsilněji určuje trendy pro celý další rok. Obzvlášť silně to bylo poznat na letošním ročníku, který proběhl ve dnech 7. - 12. února. Několik oficiálních údajů o jeho rozsahu:
do Norimberka přijelo více než 80 000 návštěvníků, přičemž v rámci celého areálu výstaviště mohli vidět přes milion produktů na stáncích 2 767 vystavovatelů ze 60 zemí světa.
Asi 60 tisíc těchto produktů představovaly novinky a částí z nich (v tomto obrovském množství samozřejmě co do počtu velmi malou, ale ne tak malou co do významu) se mohly pochlubit firmy v hale vyhrazené pro modelovou železnici a její příslušenství.

Foto: Pohled na modelové soupravy prohánějící se po kolejištích firmy Fleischmann byl nedílnou součástí každého veletrhu. Před mnoha lety bývalo téměř pravidlem, že většina výrobců se snažila prezentovat své modely na odpovídajícím kolejišti, jež právem přitahovalo pozornost návštěvníků. Postupem doby se však přestávalo modelové železnici dařit a výrobci začali šetřit náklady, kolejiště pomalu mizela, zůstaly pouze strohé vitríny. Fleischmannova kolejiště byla až doposud jistotou a velkým lákadlem každého ročníku. Takže - co dál?

Snímek: Ivan Benetka


Železniční magazín 3/2008
A mnohem více!