Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 8/2008

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníBlíže o nehodě ve Studénce

Blíže o nehodě ve Studénce

V pátek 8. 8. 2008 došlo na staveništi rozsáhlé rekonstrukce silničního nadjezdu nacházejícího se nad železniční tratí Bohumín - Přerov k uvolnění železobetonové mostní konstrukce a k jejímu pádu do kolejiště žst. Studénka. To vše bohužel ve chvíli, kdy se k místu rychlostí 133 km/h blížil vlak EC 108 "Comenius" Kraków - Praha.

Foto: Situace zhruba 1,5 hodiny po srážce. Mostní konstrukce v místě 101. koleje ležela na zemi, prakticky ve svém nejnižším bodě - byla tedy na úrovni rámů vozidel a pod nimi. V jiném případě mohla být bilance obětí nehody ještě daleko horší.

Snímek: Tomáš Kuchta

Rychlá železniční osobní doprava, díl 7: vozidla potřetí - ucelené jednotky

Rychlá železniční osobní doprava, díl 7: vozidla potřetí - ucelené jednotky

Dáte-li dítěti papír, tužku a pokyn nakreslit vlak, tak začne zleva a namaluje parní lokomotivu a za ni vagónky. Pokud však dostane tutéž úlohu kvalifikovaný železniční technik, začne zprava (neboť již více než sto let se typové výkresy kreslí tak, že přední čelo vozidla je na nárysu i v půdorysu vpravo) a namaluje elektrickou jednotku. Elektrickou jednotku proto, že elektrická trakce závislá má již několik desetiletí v Evropě v osobní železniční dopravě dominantní postavení a ucelené trakční jednotky v posledním desetiletí vytlačily lokomotivy ze značné části spektra osobní dopravy.

Foto: Snímek z března 2008 představuje jednotku CRH3-001 - tedy první Velaro CN - při zkouškách na okruhu ústavu CARS (China Academy of Railway Science), který se nachází východně od Pekingu.

Snímek: Siemens

Návštěvou ve společnosti PESA Bydgoszcz

Návštěvou ve společnosti PESA Bydgoszcz

Za posledních několik let se firma PESA, sídlící v Bydgoszczi, vyvinula ve zřejmě nejrozsáhlejšího polského výrobce kolejových vozidel čistě domácího původu, a to z bývalých opraven ZNTK, mezi nimiž dnes jednoznačně vyčnívá. Objemy i sortiment novovýroby stále narůstají a objednávky přicházejí také ze zahraničí. Pro reportáž z běžného všedního dne společnosti se tedy nabízí dostatek zajímavých objektů.

Foto: Pohled do nové montážní haly vytížené realizací dvou zakázek. Zcela vlevo jsou skříně pro jednotku ATR220-002 FSE, blíže pak takřka dokončená ATR220-001. Uprostřed je umístěna rozestavěná ED74-012 PKP, nalakované skříně vpravo pak patří ED74-013. Zcela vpravo je k dodatečným úpravám přistavena ED74-005, stejně jako ED74-002, jejíž čelní vůz zasahuje do levého spodního rohu snímku.

Snímek: Tomáš Kuchta

Typ 311D -

Typ 311D - "gagarin" převlečený za Star Wars

"Taigatrommel", "sergeje", "gagariny" a pod dalšími přezdívkami více než dostatečně známé lokomotivy prošly v posledních letech nesčíslnými druhy modernizací a úprav. Tou bezpochyby nejradikálnější se staly stroje, které začaly v loňském roce opouštět brány firmy NEWAG, Nowy Sącz.

Foto: Širokorozchodné lokomotivy 311Da-01 a 02 LHS společně s ST44-2016 a 2044 při zkušební jízdě směrem k ukrajinské hranici dne 20. 3. 2008 s vlakem o hmotnosti 5 200 t. Zde v úseku Zwierzyniec - Biłgoraj, nacházejícím se v národním parku Roztocze.

Snímek: Andrzej Bąk

Modely lůžkových vozů RENFE od firmy Electrotren ve velikosti H0

Modely lůžkových vozů RENFE od firmy Electrotren ve velikosti H0

Až doposud jsme španělského výrobce železničních modelů znali především díky pestré nabídce nákladních vozů. S novým typem osobního vozu si dal, jak se patří, na čas, ale zdá se, že se čekání vyplatilo. Kdo měl možnost seznámit se s novými modely lůžkových vozů typu T2, nešetřil superlativy. Modely lze bez váhání zařadit k evropské špičce.

Foto: Čela lůžkových vozů v různém barevném provedení dávají vyniknout jednotlivých detailům. Zejména na bílé skříni jsou výrazná precizně zpracovaná koncová světla. Pochopitelně nechybí přechodový můstek, brzdové hadice a podobně.

Snímek: SIMAK STUDIO

"Brejlovec" ve velikosti 0 od firmy Pradomodel

Dobrá zpráva pro příznivce velkých modelů. Známý výrobce modelů špičkových vagonů ve velikosti 0 - Pradomodel - se pustil i do lokomotiv. V současné době představil model stroje ČKD T 478.3, jedné z nejrozšířenějších lokomotiv českých drah, známého "brejlovce".

Foto: Celkový pohled na jeden z prototypových modelů. Jediným nedostatkem je patrně barva karoserie, která má jiný odstín na čelech a jiný na zbytku skříně. Uvedené díly jsou zhotoveny z odlišných materiálů, díky čemuž dostal barevný nástřik poněkud nestejný odstín. U dalších sérií bude již tento nedostatek odstraněn.

Snímek: SIMAK STUDIO


Železniční magazín 8/2008
A mnohem více!