Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 9/2008

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníZkušební provoz na Novém spojení zahájen

Zkušební provoz na Novém spojení zahájen

V pondělí 1. 9. 2008 byl zahájen zkušební provoz dlouho očekávaného Nového spojení, které zásadně mění železniční mapu Prahy. Hlavní město získává zcela nové kolejové propojení mezi centrálními nádražími: hlavním a Masarykovým a železničními stanicemi Praha-Libeň, Praha-Holešovice a Praha-Vysočany.

Foto: Dne 5. 8. 2008 byl pořízen i tento snímek, který dokládá vysoké pracovní nasazení při dokončování zhlaví hlavního nádraží a probíhající práce na instalaci trakčního vedení.

Snímek: Bohuslav Kotál

ČD Cargo v prvním roce samostatnosti

ČD Cargo v prvním roce samostatnosti

První odstavce tohoto pojednání jsme začali psát již v průběhu února, tedy v době, kdy samostatné ČD Cargo mělo za sebou první měsíce existence. Vše bylo nové, neznámé, nadějné... čas však rychle letí, a než jsme stačili prvotní materiál dokončit, začaly přicházet další a další události, které překryly ty počáteční; to, co bylo tehdy úžasné, přelomové, je dnes již prakticky zapomenuto. Připomeňme si tedy v souhrnném materiálu něco z počátků, podívejme se na pozici ČD Cargo v mezinárodním měřítku a zkusme trochu zhodnotit oněch devět měsíců „kojeneckého věku“, abychom zjistili, jak se má „novorozenec“ k světu.

Foto: Nově zrozená společnost se navenek prezentuje i novým firemním nátěrem, který našim stárnoucím, omšelým lokomotivám propůjčil nádech určité svěžesti: na snímku 123.019 ČD Cargo s vyrovnávkovým vlakem Pardubice-Rosice nad Labem - Světec-Ledvice, zde jako Vn 53460, dne 27. 8. 2008 před Velkým Osekem. Lokomotiva zastupuje jednu z několika nyní existujících variant nátěrů, v podstatě modrou inverzní podobu původního barevného řešení této řady. Nejprve byl na skříňové lokomotivy aplikován světle modrý nátěr na celou skříň, později se přešlo ke kombinaci dvou odstínů. Některé lokomotivy navíc nesou zřetelné motto i logo (z tohoto pohledu na druhé straně) ČD Cargo.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Návštěva na

Návštěva na "jiné železniční planetě"

Takto musí nutně působit, po předchozí neveselé analýze ČD Cargo (a ještě méně veselých vyhlídkách), už pouhý pohled na tuto pestrou dvoustránku s přehršlí nových lokomotiv, jimiž se různě velcí evropští dopravci bez přestání vybavují pro své podnikání. Obzvláště dynamický je prodej lokomotiv TRAXX. Proto letos již potřetí (viz ŽM 1/08, str. 23, ŽM 3/08, str. 23 až 25) přinášíme větší materiál o nejčerstvějších novinkách z produkce společnosti Bombardier Transportation.

Foto: Na horním snímku je zachycena 185 593 dne 27. 7. 2008 poblíž Hanau-West v čele vlaku DGS 43150/41796 Verona - Brennero - Würzburg - Genk, který je provozován ve spolupráci Trenitalia Cargo, TX Logistik a (z Würzburgu) DLC.

Snímek: Albert Hitfield

Malosériový model řady T 334.0 ČSD ve velikosti 0

Malosériový model řady T 334.0 ČSD ve velikosti 0

V minulých číslech jsme vás postupně seznámili s několika malosériovými modely ve velikosti H0, které na trh uvedla společnost U krále železnic. Nyní poprvé přichází i s vlastním modelem lokomotivy ve velikosti 0. Pro začátek byla vybrána populární „rosnička“, motorová lokomotiva řady T 334.0 ČSD.

Foto: Nezbytnou součástí kvalitních modelů jsou kovové leptané cedule, znak výrobce i pečlivý tampónový potisk.

Snímek: SIMAK STUDIO

Výstava modelů velikosti 0 a I

Výstava modelů velikosti 0 a I

Nelze říci, že by veřejná vystoupení modelářů, tedy modelářské výstavy byly v současné době vzácné nebo řídké. Prezentují však výsledky modelářské činnosti v dnešních standardních velikostech, to jest od H0 k N nebo i Z. Právě proběhnuvší výstava pražského Prag0klubu v divadle Gong ve Vysočanech byla zvláštní v tom, že se zde představily výhradně velikosti větší, velikosti, které vlastně původně stály u kolébky železničního modelářského hobby.

Foto: Setkání lokomotiv tří různých trakcí, různých epoch i provozovatelů je v reálném světě nemožné. Na předváděcích jízdách pro veřejnost se však jednalo o vítané zpestření provozu.

Snímek: Emil Voráč


Železniční magazín 9/2008
A mnohem více!