Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 1/2009

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníRychlá železniční osobní doprava, díl 11.: díl jedenáctý: vozidla posedmé (fyzio

Rychlá železniční osobní doprava, díl 11.: díl jedenáctý: vozidla posedmé (fyzio

Bývalý vrchní ředitel ČD Ing. Jaroslav Kocourek byl muž činorodý a uvážlivý. A tak i přesto, že již není mezi námi, provázejí nás dodnes mnohé jeho myšlenky a projekty. A také výroky. Jeho blízcí spolupracovníci často citují Jardovo oblíbené hodnocení nových nápadů: „… buď už to na dráze jednou bylo, nebo je to pitomost“.

Foto: Na snímku vlak kategorie EuroCity (!), EC 143 Praha hl. n. - Žilina, v němž dominují vozy řady B a jejich mutace (Jeseník nad Odrou dne 11. 1. 2009, lokomotiva 151.001).

Snímek: Tomáš Kuchta

Velaro CN, CRH3, Hexie aneb čínská Harmonie

Velaro CN, CRH3, Hexie aneb čínská Harmonie

Dne 10. 11. 2005 uzavřelo čínské Ministerstvo železnic s firmou Siemens Transportation Systems smlouvu na dodávku 60 jednotek Velaro CN; kontrakt v hodnotě 669 mil. EUR (asi 17 mld. Kč) zahrnuje i údržbu vlaků. První tři Velara byla vyrobena v Krefeldu, zbylá vznikají přímo v Číně v továrně Tangshan Locomotive & Rolling Stock Works. Jednotky označené dle čínského systému jako CRH3 a nesoucí komerční název Hexie (Harmonie) vyjely do pravidelného provozu dne 1. 8. 2008 - týden před zahájením olympijských her.

Foto: Jednotky CRH3-001 a 002 (v pozadí) na zkušebním okruhu Čínské akademie železničních věd (China Academy of Railway Science, CARS) východně od Pekingu dne 26. 3. 2008.

Snímek: Siemens

Ve dnech 25. - 27. 11. 2008 proběhly na síti SŽDC a ŽSR jízdní zkoušky se zátěží druhého ze dvou prototypů momentálně nejvýkonnější motorové lokomotivy s hydromechanickým přenosem výkonu na světě - Maximy 40 CC (viz ŽM 7/07, str. 30 - 32) firmy Voith Turbo Lokomotivtechnik z Kielu. Účelem jízd bylo splnění jednoho z požadavků EBA v rámci homologačního procesu, který probíhá již od roku 2006, a to měření jízdních vlastností na skutečné trati, s reálnou zátěží a v běžných provozních podmínkách.

Foto: Snímek vystihující krajinu na východě Slovenska: při jízdě do Veľké Idy dne 27. 11. 2008 se v traťovém úseku Spišská Nová Ves - Markušovce představuje souprava v celé své délce, bohužel, s vrcholky Tater skrytými v nízké inverzní oblačnosti...

Snímek: Tomáš Kuchta

Elektrický provoz přes Lichkov zahájen

Elektrický provoz přes Lichkov zahájen

Dne 19. 10. 2008 byla ve 20.50 h ukončena dlouhodobá výluka úseku Letohrad - Lichkov st. hr., čímž mohl být v celém úseku Letohrad - Międzylesie nejenže obnoven provoz, ale i spuštěn v elektrické trakci. V plné míře pak byl elektrický provoz zahájen s jízdním řádem 2009, čili 14. 12. 2008.

Foto: Stanice Międzylesie během nepříliš rušného dne 10. 1. 2009. Motorový vůz 810.233 ČD čeká na další výkon (Os 20036 do Štítů), zatímco lokomotiva 130.020 ČD Cargo právě odstupuje od soupravy prázdných vozů tvořících Pn 44255 Česká Třebová - Wrocław Brochów. Polskou stranou předhlášený protivlak nedorazí, takže se stroj vydá zpět coby Lv.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Stavba zimního kolejiště (2.)

Stavba zimního kolejiště (2.)

V první části našeho článku (ŽM 12/08) jsme se seznámili s možnostmi úpravy realistické horské zimní krajiny na kolejišti a s výrobou zajímavě „poškozeného“ jehličnatého porostu, zasaženého vichřicí, silně zasněženého a zmrzlého. Dnes se formou fotoreportáže podíváme na jeden ze způsobů individuální výroby listnatých stromů s využitím kombinace několika druhů profesionálně vyráběných modelářských materiálů.

Foto: Vlak na místní trati projíždí romanticky zasněženou krajinou, oživenou postavičkami lidí, užívajících si zimních radovánek...

Snímek: EJ

„Nulka“ od MTH

„Nulka“ od MTH

Dnes poprvé vám představujeme novou rubriku, ve které vám budeme přinášet informace o modelech ve velikostech H0, 0, I a G, tedy o modelech převážně větších měřítek. Tyto modely dodává na tuzemský trh firma SEDI SISI Petra Sedláčka, nenapravitelného nadšence a neúnavného propagátora zejména zahradních železnic. V tomto díle vám představíme dva zajímavé modely ve velikosti 0 od americké společnosti MTH, která nedávno překvapila svým vstupem na trh modelové železnice H0.

Foto: Velikost 0 umožňuje výrobci „pohrát si“ s každým detailem. Dokladem tohoto tvrzení mohou být například fotografie podvozků, na nichž nalezneme i jemné řetízky a mnoho dalších součástí.

Snímek: SIMAK Studio


Železniční magazín 1/2009
A mnohem více!