Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 12/2009

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníDo Znojma elektricky (z Rakouska, pod 15 kV)

Do Znojma elektricky (z Rakouska, pod 15 kV)

Po necelých 18 měsících prací na stavbě „Elektrizace traťového úseku vč. PEÚ Šatov - Znojmo“ (více v ŽM 10/08, str. 11 - 13) přijel dne 12. 11. 2009 do Znojma slavnostní elektrický vlak s pozvanými cestujícími, kterým byl do provozu oficiálně uveden nově elektrifikovaný úsek Retz (ÖBB) - státní hranice - Šatov (realizován v roce 2006) - Znojmo. Pravidelné zajíždění vratných souprav CityShuttle s Taurusy do Znojma však začalo až 13. 12. 2009, tedy od počátku GVD 2010.

Foto: Příjezdem slavnostního elektrického vlaku do Znojma dne 12. 11. 2009 v 10.35 h byla oficiálně ukončena elektrifikace tratě a zároveň veřejnosti představena nová kvalita příměstské dopravy, která je nabízena od počátku platnosti JŘ 2010. Pro obyvatele Znojma to navíc znamená ukončení stavebního ruchu v okolí tratě, jakož i obnovenou dominantu města - viadukt přes údolí Dyje - na němž byla maximální povolená rychlost zvýšena z „provizorních“ 30 na 80 km/h. Na snímku je zachycen jmenovaný zahajovací vlak tvořený řídicím vozem Bbfmpz-ds 86-33 116, dvojicí vložených vozů Bmpz-dl a lokomotivou 1216 226, ovšem již při návratu do rakouského hlavního města.

Snímek: Tomáš Kuchta

Návštěva v OEVRZ

Návštěva v OEVRZ

Díky ochotě koncernu Transmašholding jsme při redakční „túře“ po ruských železnicích a jeho drážním průmyslu na přelomu června a července 2009 mohli dne 1. 7. navštívit i Okťabrskij elektrovozoremontnyj zavod (OEVRZ) v St. Peterburgu, který je opravnou specializovanou především na elektrické
příměstské jednotky, ale také na vysokorychlostní vlak ER200 a nově také na jednotky metra.

Foto: Na snímku je představena hala pro opravy příměstských jednotek, v níž probíhá zpětná montáž komponentů do vozů. Před objektem právě stojí části souprav ER2K-995 a ET2R-914, obě patřící OŽD (Okťabrskaja železnaja doroga).

Snímek: Tomáš Kuchta

Rychlá železniční osobní doprava, díl 19.: ETCS potřetí

Rychlá železniční osobní doprava, díl 19.: ETCS potřetí

Ve studiích o budoucnosti železnice v České republice bývají rozlišovány dvě etapy - období modernizace tratí národních železničních koridorů a období budování vysokorychlostních tratí. Toto členění však není zcela přesné.

Foto: Na snímku jednotka ICE3M, inv. č. 4681 (bez ETCS), projíždí dne 11. 8. 2007 francouzskou pohraniční stanicí Forbach (poblíž Saarbrückenu) na své cestě z Frankfurtu/M. do Paříže, dva měsíce po zahájení pravidelného zajíždění ICE3M do Francie a TGV POS do Německa (viz ŽM 8/07, str. 18 - 19).

Snímek: Tomas Meyer-Eppler

„Brejlovec“ 754.004 ZSSK se značkou Roco

„Brejlovec“ 754.004 ZSSK se značkou Roco

V modelové velikosti H0 (1 : 87) uvedla společnost Modelleisenbahn Holding pod svou obchodní značkou Roco ve IV. čtvrtletí roku 2009 na český a slovenský trh jako novinku model dieselelektrické traťové lokomotivy řady 754. V první fázi uvedený model slovenského „brejlovce“, spadající svým provedením v unifikovaném nátěru ZSSK do současné VI. epochy, byl mnoha modeláři již dlouhou dobu očekáván, přičemž pocity při tom byly u mnoha z nich do jisté míry smíšené: podaří se rakouským konstruktérům vystihnout jeho design a další důležité vlastnosti a bude model po všech stránkách odpovídat dnešním vysokým standardům, aplikovaným u modelů zahraničních vozidel? Pokusme se dát na tyto otázky v dnešním článku odpověď.

Foto: Popisy a nástřik modelu jsou provedeny čistě a ve standardní kvalitě. Odstíny barev, kterými je model opatřen, odpovídají vcelku věrně danému schématu (střecha šedostříbřitá, vršek skříně karmínově červený, bílý pruh, sjednocující pohled na trakční vozidlo i soupravu vozů, a pojezd šedý).

Snímek: SIMAK Studio


Železniční magazín 12/2009
A mnohem více!