Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 3/2009

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníElektrický provoz na trati 199 částečně zahájen

Elektrický provoz na trati 199 částečně zahájen

Dne 18. 1. 2009 přibyl na železniční mapu ČR další elektrifikovaný úsek, o délce 37 km. Přesněji řečeno, od tohoto dne probíhá v elektrické trakci část provozu mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady.

Foto: Čilý pracovní ruch vládne již i v žst. České Velenice, která je součástí sousední stavby. Zdejší práce jsou rozděleny na pět etap, v současné - druhé - je rekonstruováno kolejiště směrem na Veselí nad Lužnicí, v následujících dvou pak směrem na Nové Hrady a většina staniční části kolejiště a v 5. etapě směrem na Gmünd NÖ. Zejména v návaznosti na 2. a 3. etapu je v plánu i rekonstrukce nástupišť. Tyto etapy by měly být dokončeny v závěru roku 2009, poté budou následovat dokončovací práce a postupná aktivace všech technologií, včetně zabezpečovacího, sdělovacího a silnoproudého zařízení a elektrické trakce. Na snímku z 26. 3. 2009 je vidět zejména rekonstrukci kolejí u 1. a 2. nástupiště (mezi nimiž bude poté pouze jedna kolej), na pozadí lze rozeznat i místo rekonstruovaného podchodu a u nevyloučených kolejí i stožáry trakčního vedení.

Snímek: Miroslav Fedák

InnoTrans 2008, část 5

InnoTrans 2008, část 5

Další díl naší rozsáhlé reportáže z přehlídky moderní kolejové techniky na „nádraží InnoTrans“, jak zní nápis na úvodní fotografii této dvoustránky, je věnován opět osobní dopravě, tentokrát však osobním vozům.

Foto: Nejpoutavějším exponátem firmy Talgo byl pravděpodobně prototyp dvousystémové lokomotivy se změnou rozchodu TRAV-CA (viz ŽM 2/09, str. 25), neboť je na mezinárodní půdě méně znám, nicméně značné pozornosti se těšila i ukázka nejnovější generace vozů s pasivním naklápěním skříní pro soupravy nočních spojů Tren-Hotel.

Snímek: Tomáš Kuchta

Rychlá železniční osobní doprava, díl 13.: vozidla podeváté (fyziologie cestujíc

Rychlá železniční osobní doprava, díl 13.: vozidla podeváté (fyziologie cestujíc

Pan profesor Jansa se rád zamýšlel nejen nad technikou, ale i nad hospodářskými zprávami. Skončil kterýsi rok jakési pětiletky a Rudé Právo hrdě hlásalo, že plán přepravy cestujících po železnici byl překročen o 3 %. Pan profesor pokýval hlavou a pravil: to je zvláštní, 100 % cestujících si naplánovalo, že někam pojedou. Ale železnice jich odvezla 103 %. To znamená, že 3 % občanů bylo přepraveno vlakem proti své vůli, neboť si žádnou cestu nenaplánovali a přesto byli železnicí někam přepraveni.

Foto: Na snímku 810.035 jako Os 13311 Budišov nad Budišovkou - Suchdol nad Odrou krátce za žst. Vítkov 5. 11. 2008 (v pozadí kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1914).

Snímek: Tomáš Kuchta

Velaro RUS aneb Sapsan

Velaro RUS aneb Sapsan

Od července 2007 se v závodě Krefeld firmy Siemens vyrábí osm vysokorychlostních vlaků pro RŽD. Po vlacích Velaro E (Španělsko) a Velaro CN (Čína) jde o v pořadí třetího člena této rodiny - Velaro RUS. Tyto soupravy přitom drží hned několik primátů v rámci rodiny Velaro, neboť jsou prvními pro rozchod 1 520 mm, prvními desetivozovými (dosud osm vozů), prvními dvousystémovými (3/25 kV) a zároveň prvními provozovanými pod ss napětím. Navíc jde o první sériově vyráběné (nejen) vysokorychlostní vlaky pro Rusko se střídavými trakčními motory.

Foto: První jednotka vykonávala od prosince 2008 zkoušky v Sankt Peterburgu a okolí. Na snímku je zachycena dne 28. 2. 2009 v úseku Ljubaň - Metallostroj.

Snímek: Konstantin Menšikov

60. mezinárodní veletrh hraček v Norimberku

60. mezinárodní veletrh hraček v Norimberku

Ve dnech 5. - 10. 2. 2009 se v Norimberku uskutečnil jubilejní 60. mezinárodní veletrh hraček (Spielwarenmesse); stále jeden z nejvýznamnějších barometrů vývoje evropského i světového trhu. Prezentovalo se na něm na 2 700 vystavovatelů ze 60 zemí světa, kteří 160 000 m2 výstavních ploch zaplnili takřka milionem produktů v deseti kategoriích. Novinek mezi nimi bylo na 70 000 - toto množství ale bohužel zdaleka nepředstavovaly výrobky z kategorie modelové železnice.

Foto: S novým pohledným kolejištěm přijela letos firma Tillig. V provozu zde byly již prezentovány některé letošní novinky, na něž si však budeme muset ještě nějaký čas počkat. Na trh je v poslední době dodávána i řada modelů moderních vozidel, a tak se letitá mezera v nabídce této velikosti poměrně rychle zaplňuje.

Snímek:


Železniční magazín 3/2009
A mnohem více!