Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 6/2009

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníDB a ČD spustily autobusovou linku Praha - Nürnberg

DB a ČD spustily autobusovou linku Praha - Nürnberg

Již dříve avizované plány Českých drah vstoupit do autobusové dopravy dostaly poprvé konkrétní podobu: od neděle 9. 8. 2009 nabízejí ČD cestujícím linku Praha - Nürnberg, kterou svými autobusy provozuje Deutsche Bahn.

Foto: Autobus Setra, určený pro linku DB-Expressbus Praha - Norimberk, si mohli první cestující vyzkoušet již 7. 8. 2009 na vybraných spojích Airport Express z hlavního nádraží na letiště Ruzyně. Odjezdy a příjezdy autobusů jsou od 9. 8. uváděny také na odjezdových a příjezdových informačních tabulích na pražském hlavním nádraží. Nápis "Vlakem do Prahy" na billboardu ČD na Fantově budově tedy zjevně neplatí obecně...

Snímek: ČD

Rychlá železniční osobní doprava, díl 15.: interoperabilita a TSI

Rychlá železniční osobní doprava, díl 15.: interoperabilita a TSI

Mezi lidmi je poměrně dost rozšířen názor, že technické normy jsou součástí byrokratického aparátu, který brání dynamické tvořivosti a který komplikuje a zdražuje výrobky. U špatných norem tak tomu zajisté může být. Jistě jsou i odvětví, do nichž se snaha vše sjednotit a předepsat vůbec nehodí. Ale jsou též obory lidské činnosti, pro něž je technická jednotnost a tedy i technická normalizace základem racionální existence. Jedním z nich je železnice.

Foto: Snímek pochází ze 182 km dlouhého úseku Milano - Bologna, který byl předán do provozu se zahájením platnosti JŘ 2009 a představuje dominantu této tratě - most přes řeku Po (Pád) poblíž Piacenzy. Dne 9. 12. 2008 po něm právě projíždí jednotka ETR 500 v závěrečném období zkoušek.

Snímek: Walter Bonmartini

Vývoj železniční nákladní dopravy v ČR a na Slovensku

Vývoj železniční nákladní dopravy v ČR a na Slovensku

Po roce opět přinášíme statistiky podílů nákladních dopravců na celkových výkonech realizovaných na sítích SŽDC a ŽSR.

Foto: Na pohled ukázkově reprezentativní snímek vlaku Viamont Cargo je ve skutečnosti dokladem spolupráce s novým vlastníkem. OKD, Doprava byla totiž dopravcem vlaku surového oleje z Ukrajiny přes Petrovice u Karviné do Ústí nad Labem zachyceného dne 8. 6. 2009 ve Lhotě pod Přeloučí, pro nějž byly z Ostravy použity lokomotivy 130.049 a 741.502 (nejedná se o neobvyklou rekonstrukci ani fotomontáž, sběrač na střeše motorové lokomotivy patří Pendolinu projíždějícímu v protisměru).

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

„Čmeláci“ na Ukrajině  a v Litvě v novém hávu

„Čmeláci“ na Ukrajině a v Litvě v novém hávu

V posledních letech se na bázi stavebnicové koncepce firmy CZ LOKO rozběhly modernizace lokomotiv typu ČME3 u státních ukrajinských železnic (Ukrzaliznicja, UZ) a zejména pak u litevských železnic (Lietuvos Geležilenkiai, LG).

Foto: Snímek téměř hotové lokomotivy ČME3 5392MG (depo Vilnius, 15. 2. 2008) zřetelně ukazuje rozmístění hlavních agregátů. V přední, delší kapotě, která se na hlavní rám montuje v několika blocích, jsou postupně od čela lokomotivy umístěny blok pneumatických obvodů, blok chlazení dieselu, blok pomocných pohonů a jejich ovládání, načež následuje spalovací motor s hlavním a pomocným alternátorem. Za kabinou strojvedoucího v zadní kapotě je pak situován vysokonapěťový rozváděč s odporníkem elektrodynamické brzdy.

Snímek: Bohumil Míča, CZ LOKO

Vláčky Merkur ve velikosti 0  po 40 letech úspěšně pronikají na trh

Vláčky Merkur ve velikosti 0 po 40 letech úspěšně pronikají na trh

V bývalém Československu působilo v první polovině minulého století několik výrobců elektrických vláčků, a to v tehdy nejrozšířenější velikosti 0 v měřítku 1 : 45 a s rozchodem kolejí 32 mm. Stačí vzpomenout vláčky od firmy HUSCH z Litvínova, firmy Šebela a Tioka (později družstvo Ikaria a Chemoplast) z Brna nebo modely pana Částky z Prahy pod názvem Minor (později IGLA), společnosti BORA z Borských strojíren, vláčky ze Zbrojovky Vsetín, firmy Stella z Kernska u Mladé Boleslavi a především tehdy nejrozšířenější a nejoblíbenější vláčky MERKUR z Police nad Metují - známého výrobce stejnojmenné kovové stavebnice.

Foto: Ukázkové kolejiště instalované v Pečkách na výstavě „Jede, jede mašinka“ v červnu 2009 vyvolalo nemalý zájem návštěvníků dospělých, ale hlavně dětí. Stejně tomu bylo i na únorovém veletrhu v Norimberku.

Snímek: -JK-

Stanice Smržovka: Český námět zpracovaný britskými modeláři

Stanice Smržovka: Český námět zpracovaný britskými modeláři

Malou železniční stanici Smržovku, ležící 20 kilometrů od Liberce směrem na Tanvald, si vybrali za námět svého kolejiště dva britští modeláři. V rámci projektu, zpracovaného ve velikosti TT, dostáli svému dobrovolnému závazku vytvořit pro výstavní účely model typické venkovské stanice, nacházející se v jedné z nejatraktivnějších lokalit Libereckého kraje. Jak se k dílu postavili, jaká řešení zvolili, jak celá práce dopadla a co chystají dále, o tom jsou následující řádky.

Foto: Elegantní motorová jednotka DB míjí dlouhou soupravu motorových vozů řady 810 a přípojných vozů řady 010/012.

Snímek: Continental Modeller


Železniční magazín 6/2009
A mnohem více!