Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 8/2009

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníPříliš „horké“ léto u S-Bahn Berlin

Příliš „horké“ léto u S-Bahn Berlin

V letošním roce bylo fungování berlínské sítě S-Bahn několikrát výrazně narušeno kvůli technickým problémům vozidel, což působilo značné provozní problémy, jež postupně narůstaly od jara, až v září vyvrcholily.

Foto: Jednotka 481 108, zkrácená na polovinu oproti obvyklé délce, dne 23. 6. 2009 ve stanici Berlin Friedrichstrasse na lince S5 Strausberg - Olympiastadion (v pozadí administrativní budova Spreedreieck, neboli Sprévský trojúhelník). Po odstavení mnoha „čtvrtvlaků“ (tedy základních dvouvozových souprav) řady 481 ke dni 26. 6. 2009 jezdily vlaky na lince S5 jen ve 20minutovém intervalu, posilové vlaky odpadly úplně.

Snímek: Sebastian Schrader

Návštěva Tverskogo zavoda (2)

Návštěva Tverskogo zavoda (2)

O firmě Tverskoj vagonostrojitělnyj zavod (TVZ) jsme poprvé podrobně informovali v ŽM 11/06 (str. 22 - 27), kde byla představena historie podniku a jeho vývoj do roku 2006. Díky ochotě koncernu Transmašholding, do něhož TVZ patří, měla naše redakce možnost navštívit závod znovu, konkrétně dne 29. 6. 2009, a zdokumentovat jej v roce, kdy má za sebou 111 let své existence. Tentokrát se proto budeme věnovat především aktuální produkci.

Foto: Patrový prototyp byl vyroben separátně od sériové produkce TVZ v hale s názvem Korpus malych serii. Zde je představen na koleji vedoucí z této haly. Na čelech zatím chybí mezivozové přechody a odpovídající spřáhla.

Snímek: Tomáš Kuchta

Zkoušky Sapsanů

Zkoušky Sapsanů

Jak jsme průběžně informovali v předcházejících číslech ŽM, probíhají nyní zkoušky a schvalování vlaků Sapsan (sokol stěhovavý) pro plánované zahájení pravidelného provozu v prosinci t. r. Díky vstřícnosti RŽD a firmy Siemens měli zástupci naší redakce možnost se 2. 7. 2009 zúčastnit jednoho dne zkoušek na trati Moskva - Sankt Peterburg.

Foto: Na snímku jednotka EVS2-003 v prostorách depa Metallostroj, poblíž hlavní administrativní budovy, očekává výjezd na trať, který nastal v 6.30 h. V ten den měla souprava před sebou brzdové zkoušky v rozsahu rychlostí 250 - 40 km/h v úseku Uglovka - Mstinskij Most (pro brzdové zkoušky byla vyčleněna už zhruba měsíc předtím). Na palubě se kromě čtyř strojvedoucích nacházelo asi deset techniků z řad výrobce i RŽD. Vlevo lokomotiva ČME3-5390, která Sapsany zatím vytahuje a naváží z/do haly údržby.

Snímek: Tomáš Kuchta

„Sergej“ v TT - letní překvapení od firmy Roco

„Sergej“ v TT - letní překvapení od firmy Roco

„Druhé vánoce“ připravila firma Modelleisenbahn GmbH, vyrábějící modely pod značkou Roco, všem modelářům
„velikosti středu“. Uvedení modelu šestinápravové dieselelektrické lokomotivy M62, u Deutsche Reichsbahn označené od roku 1970 řadou 120, na trh nebylo předem avizováno, ani je neprovázela žádná mediální kampaň, a proto byl příchod tohoto atraktivního a všestranného modelu pro mnoho zákazníků i prodejců překvapením. Solidně zpracovaný model vykazuje výborné jízdní vlastnosti, stejně, jako jeho předchůdce v měřítku 1 : 87, z něhož je odvozen.

Foto: Celkovému vzhledu modelu Roco je těžké co vytknout. Má propracovanější detaily, věrohodnější vzhled i vynikající jízdní vlastnosti.

Snímek: SIMAK Studio

Modelová voda  Langmesser/Model Scene

Modelová voda Langmesser/Model Scene

Jedním z velmi zajímavých a mnohdy opomíjených prvků krajiny modelového kolejiště, modulu či dioramatu může být voda. Dokáže totiž výrazně oživit modelovou krajinu a přiblížit její ráz blíže skutečnosti, takže lze bez nadsázky říci, že by na žádném kolejišti neměla chybět.

Foto: Konečný výsledek, na němž jsou patrné jak vlny na vodní hladině, tak zcela nepoškozené opěrné zdi a pilíře.

Snímek: Wolfgang Langmesser


Železniční magazín 8/2009
A mnohem více!