Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 1/2010

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníLokomotivy D75 BB-SE

Lokomotivy D75 BB-SE

Rakouské úzkorozchodné tratě Zillertalbahn a Pinzgaubahn, obě o rozchodu 760 mm, nedaleko od sebe a v sousedství Innsbrucku, jsou dostatečně známým pojmem mezi příznivci jak železnic, tak turistiky, neboť se nacházejí ve velmi atraktivní oblasti, obě v podhůří Alp. V nedávné době obě dráhy obdržely nové osobní vozy i lokomotivy, jimž se věnují dva následující samostatné podrobné články.

Foto: Čtveřice nových strojů z produkce firmy Gmeinder obdržela u Ziller-talbahn označení D 13 až D 16 a dislokována je v depu Jenbach. Na snímku je dne 11. 10. 2006 před stanicí Schlitters zachycena lokomotiva D 14 v čele vlaku 133 Jenbach - Mayrhofen, zde s panoramatem „dvoutísícovek“ Ebnerjoch a Rofanspitze.

Snímek: Kajetan Steiner

Nové vozy pro ZB a PB

Nové vozy pro ZB a PB

Na základě kontraktu ze dne 21. 4. 2005 byly od
září 2006 do března 2009 v ŽOS Vrútky vyráběny úzkorozchodné řídicí a přípojné vozy pro rakouské dopravce Zillertalbahn (ZB) a Pinzgaubahn (PB; dnes Pinzgauer Lokalbahn). Objednávka v hodnotě 6,73 mil. EUR (cca 175 mil. Kč) zahrnovala dodávku tří řídicích a pěti přípojných vozů pro ZB a tří řídicích a dvou přípojných vozů pro PB.

Foto: Řídicí vůz VSs 102 v čele vlaku 3319 Mittersill - Zell am See poblíž stanice Pirtendorf dne 29. 9. 2009. Jako hnací vozidlo je řazena lokomotiva Vs 81.

Snímek: Kajetan Steiner

Hexie Hao

Hexie Hao

Železnice v Čínské lidové republice hrají stále významnější roli v přepravě osob i zboží. V roce 2004 čínské ministerstvo železnic (mezinárodně používán název Ministry of Railways, MoR) oznámilo, že současných zhruba 75 000 km sítě by mělo být do roku 2020 rozšířeno přibližně o třetinu, na více než 100 000 km. Většina nových tratí bude určena pro osobní dopravu, tzv. Passenger Dedicated Lines (PDL), a obsluhována vysokorychlostními vlaky.

Foto: Jednotka CRH2C byla dne 21. 5. 2009 zachycena při služební jízdě ze stanice Peking Central. Zde přejíždí přes řeku v pekingské čtvrti Yuting Park, jihovýchodně od centra města.

Snímek: Ming Yu

Rychlá železniční osobní doprava, díl 20.: náklady a výnosy poprvé

Rychlá železniční osobní doprava, díl 20.: náklady a výnosy poprvé

Snad pod dojmem rychlíkových příplatků z éry socialismu, dražších než jízdenka na vzdálenost 100 km (tedy v přepočtu na současné jízdné za zhruba 150 Kč), je mezi lidem velmi silně zakořeněno přesvědčení, že doprava rychlíků je ve srovnání s osobními zastávkovými vlaky drahým luxusem. Není snadné toto vědomí změnit a vysvětlit, že tomu tak není.

Foto: Snímek představuje vlak rj/EC 63 München - Budapest mezi zastávkou Levél a stanicí Mosonmagyaróvár (u Hegye-shalomu), vedený lokomotivou 1116 203 ÖBB, dne 25. 12. 2008, tedy krátce po zavedení kategorie railjet.

Snímek: PhDr. Marián Dujnič

Taurus á la „Haydn“

Taurus á la „Haydn“

200 let již uplynulo od úmrtí významného rakouského skladatele Josepha Haydna. Toto výročí připomínají firmy GySEV a Modelleisenbahn společným projektem reklamní lokomotivy 1047.504. U GySEV (a zároveň i v Maďarsku) se jedná o vůbec první lokomotivu s celoplošnou reklamou, u firmy Modelleisenbahn o další zdařilý sběratelský kousek, uváděný pod obchodní značkou Roco.

Foto: Velkoryse pojatá grafika zaujme svým výtvarným pojetím, nesoucím v sobě i kus ducha skladatelovy éry. Zatímco skutečný stroj je polepen reklamní fólií, jeho model, 87krát zmenšený, musel být potištěn tampónovým tiskem. Současná technika již umožňuje naprosto přesný několikabarevný soutisk barev, výsledná podoba je dokonalá.

Snímek: SIMAK studio

Dráha údolím říčky Arve

Dráha údolím říčky Arve

Poblíž horského střediska Chamonix v Savojských Alpách se nachází jedno romantické údolí, jímž ostře stoupá železniční trať o metrovém rozchodu. Spojuje Le Fayet a Vallorcine a kromě výjimečných sklonových poměrů má ještě jednu specialitu - její elektrické vozy jsou napájeny ze třetí kolejnice stejnosměrným napětím 750 V, stejně jako například pražské metro. Model této zajímavé dráhy v měřítku H0m vám dnes představujeme.

Foto: Celkový pohled na centrální část kolejiště, znázorňující s využitím nákladné profesionálně vyráběné vegetace krajinu Savojských Alp.

Snímek: CM


Železniční magazín 1/2010
A mnohem více!