Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 10/2010

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníDalší nový dopravce chystá vstup na české koleje

Další nový dopravce chystá vstup na české koleje

Z doposud kusých informací ze sdělovacích prostředků je známo pouze to, že na český železniční trh přichází nový osobní dopravce - Rapid Express a. s. - který se chystá od roku 2012 přepravovat cestující na rameni Praha - Ostrava a za tímto účelem si objednal u firmy Stadler pět jednotek FLIRT. Pro přiblížení firmy a jejích představ o budoucím podnikání jsme připravili rozhovor s předsedou představenstva, Leošem Novotným mladším.

Foto:

Snímek: Bohuslav Kotál

Páté roční období

Páté roční období

Barokní hudební skladatel Antonio Vivaldi složil ve dvacátých letech 18. století svůj světoznámý houslový koncert Čtvero ročních období. V poslední době se však čím dál více zdá, že v oboru kolejové dopravy tento počet ročních období neplatí zcela absolutně. Každý sudý rok se totiž mezi létem a podzimem vytvoří zvláštní časoprostor, který jako by popíral staré pravdy a který lze bez přehánění pojmenovat jako páté roční období. Tento časoprostor se jmenuje InnoTrans!

Foto: Bombardier vystavil mock-up čelního vozu vysokorychlostní jednotky ZEFIRO 380 pro provoz v Číně (viz ŽM 9/09, str. 1 a 27). Během otvíracích hodin veletrhu se u něj tvořily značné fronty návštěvníků (ne však takové jako předloni u AGV), navzdory očekáváním však uvnitř na trpělivé šťastlivce nečekal interiér odpovídající dosud zveřejněným atraktivním počítačovým animacím, neboť maketa byla vybavena pouze interaktivními displeji s třírozměrným zobrazením budoucího interiéru.

Snímek: Tomáš Kuchta

Velaro pro Eurostar

Velaro pro Eurostar

Dne 7. 10. 2010 oficiálně oznámila firma Eurostar, že na základě vyhodnocení poskytnutných nabídek hodlá u firmy Siemens objednat 10 šesnáctivozových vysokorychlostních jednotek Velaro s přepravní kapacitou zhruba 900 cestujících. S vlaky s označením e320 (Eurostar 320) pak chce nabídnout průběžné spoje z Londýna do Amsterdamu a Ženevy, dalšími otevřenými destinacemi jsou Kolín nad Rýnem, Frankfurt/M a Marseille.

Foto: V Hyde Parku v blízkosti památníku krále Alberta byla dne 7. 10. 2010 vystavena tato skřín čelního vozu ukazující budoucí podobu jednotek Velaro UK.

Snímek: Eurostar

Podél Rýna z Koblenzu do Mainzu

Podél Rýna z Koblenzu do Mainzu

Britští modeláři John O’Dell a Dave Harris vytvořili ve velikosti TT model kolejiště s německým námětem, na kterém díky kapacitě jeho skrytého nádraží může být v provozu až 10 souprav. Krajina, v níž hlubokým říčním údolím vede souběžně silnice a dvoukolejná trať, vzdáleně připomíná české údolí Labe mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Detailně propracovaný terén a moderní elektronický systém ovládání mohou být dobrým vzorem i pro naše modeláře.

Foto: Expresní jednotka ICE 1 směřující do Frankfurtu nad Mohanem.

Snímek: CM

Přestavba sériového modelu řady 52 na 52 138

Přestavba sériového modelu řady 52 na 52 138

Ve své době bylo v Evropě celkem vyrobeno přes 7 300 exemplářů parních lokomotiv řady 52, ale jen jediná, 52 138,
byla vybavena zařízením třídílného předehřívače plnicí vody, který na ní zkoušela firma Henschel. Technologický postup
přestavby běžného modelu řady 52, nabízeného ve velikosti H0 řadou výrobců, pochází od německého modeláře Christopha von Neumanna a lze jej realizovat pomocí souboru dílů, jenž je možné pořídit od firem Weinert, Günther a BahnSinn-Shop.

Foto: Stroj má dosazen třídílný předehřívač Henschel.

Snímek: SIMAK Studio


Železniční magazín 10/2010
A mnohem více!