Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 11/2010

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníPáté roční období, část 2

Páté roční období, část 2

Přestože pohled do kalendáře i z okna jasně říká, že zima je zde, na následujících stránkách se opět přeneseme do onoho příjemného časoprostoru jménem InnoTrans. V tomto (pokratším) díle doplníme přehled toho nejzajímavějšího z oblasti jednotek a osobních vozů, abychom se v příštím (povětším) díle mohli koncentrovat na lokomotivy.

Foto: Firma Newag, z města Nowy Sącz na jihovýchodě Polska, která minule debutovala s elektrickou jednotkou 19WE, tentokrát ukázala mezinárodní odborné veřejnosti produkt své nové cesty na poli výroby motorových jednotek.

Snímek: Tomáš Kuchta

Aktuální novinky z produkce firmy Bombardier Transportation

Aktuální novinky z produkce firmy Bombardier Transportation

Dne 7. 10. 2010 připravila lokomotivní divize firmy Bombardier exkurzi pro zástupce médií v závodě v Kasselu, kde představila svoji současnou produkci.

Foto: Konečná montáž stroje 480 002 byla již také ukončena a po oživení vykonával první jízdy na továrním kolejišti (v pozadí hlavní montážní hala). Zde je zachycen spolu se 186 144 poolu CBRail a 185 678 Railpoolu.

Snímek: Tomáš Kuchta

Netrakční jednotky Viaggio Light  pro Izraelské železnice

Netrakční jednotky Viaggio Light pro Izraelské železnice

Izraelské železnice (Rakevet Israel, ISR) patří mezi dynamicky se vyvíjející dopravce. Od začátku nového milénia zaznamenala většina evropských operátorů nárůst zájmu o osobní železniční dopravu. Jakkoli je to příznivý trend, celkově se nejednalo o nijak závratná navýšení výkonů, zejména po příchodu ekonomické recese na přelomu let 2008 a 2009. Izraelské železnice však ohromují přírůstky, které jsou pro evropské dopravce nepředstavitelné: během uplynulých 17 let se výkony v osobní dopravě vyšvihly na desetinásobek!

Foto: Snímek z 24. 2. 2009 představuje jednotky s řídicími vozy 801 a 802 v depu Haifa-Mizrach (Haifa východ). Barevné řešení jednotek bylo vybráno podle výsledků ankety v tisku a na internetu: ze 63 tisíc hlasujících 35 % podpořilo modrý nátěr s bílými pruhy; podobnost s barvami izraelské vlajky jistě není náhodná.

Snímek: Siemens

Talent 2 - řada 442 DB  od firmy PIKO

Talent 2 - řada 442 DB od firmy PIKO

Lehké elektrické jednotky řady 442 Deutsche Bahn (Talent 2), určené pro regionální dopravu a spoje S-Bahn, se po dlouhých sériích zkoušek začínají objevovat v pravidelném provozu. Vozidla vyrábí hennigsdorfský závod Bombardier Transportation. Firma PIKO na modelářský trh v letošním IV. čtvrtletí uvádí již dříve avizovaný a netrpělivě očekávaný model této jednotky ve čtyřdílné verzi v měřítku 1 : 87.

Foto: „Buldočí“ vzhled jednotek Talent 2 je nezaměnitelný. Čelní osvětlení skutečné jednotky i modelu je realizováno pomocí LED.

Snímek: MIBA

Karlovarský kraj Království železnic

Karlovarský kraj Království železnic

Začátkem prosince se v Království železnic na pražském Smíchově slavnostně otevírá další úsek budovaného kolejiště, znázorňujícího Českou republiku a její železniční síť. Na již provozované úseky tratí Ústeckého kraje se nyní napojují tratě kraje Karlovarského, které zanedlouho naváží na právě budované úseky na Plzeňsku. Navštívili jsme Království železnic krátce před oficiálním zahájením provozu a z téměř dokončeného Karlovarského kraje vám přinášíme následující reportáž.

Foto: Malé depo s točnou a rotundou ve stanici Karlovy Vary dolní nádraží je zatím ještě bez vozidel. Za depem je dobře patrný areál společnosti Karlovarský porcelán.

Snímek: Ivan Benetka


Železniční magazín 11/2010
A mnohem více!