Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 12/2010

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníModernizace vozů ČD i ze Zličína

Modernizace vozů ČD i ze Zličína

Proces modernizace rychlíkových vozů ČD, nazývaný též slovem humanizace nebo revitalizace, běží již druhým rokem. Další zakázka, o níž jsme informovali v ŽM 11/10 (str. 4), připadla firmě Janoza CZ, což pro ni znamená nutnost podstatně zvýšit své kapacity. Jednou z cest je využití části prostor zličínského závodu SKV, pro nějž tedy jde o celkem nečekané „probuzení“ po zhruba roce „spánku“ poté, co se pro něj předtím nenašel vhodný zájemce.

Foto: Jeden z prvních vozů přistavených na Zličín k odstrojení a nalakování, zachycený na snímku z 8. 12. 2010. Na ploše vpravo za přesuvnou dříve probíhala konečná montáž nových vozidel.

Snímek: Bohuslav Kotál

Páté roční období, část 3

Páté roční období, část 3

Na následujících stránkách se opět vrátíme do dimenze časoprostoru jménem InnoTrans, který, jako obvykle, po sobě zanechává velmi dlouhou stopu, v případě naší reportáže skutečně doslovně. Tentokrát vás provedeme expozicí lokomotiv, resp. v jejím rámci těmi nejzajímavějšími exponáty, a to převážně oblastí „velkých“ lokomotiv.

Foto: Určitě nejatraktivnější lokomotivou z expozice firmy Bombardier byla dvouzdrojová čtyřnápravová lokomotiva typu ALP-45 DP, kterou si dne 18. 8. 2008 společně objednali dva dopravci: New Jersey Transit (NJT) - 26 ks s opcí na dalších 63, a Agence Métropolitaine de Transport (AMT) z Montrealu - 20 ks s opcí na dalších 10. V červenci 2010 pak NJT potvrdil část opce, a to na 10 lokomotiv. Exponát s inv. číslem 4500 se stal prvním strojem ze série pro NJT a byl za účelem prezentace na InnoTransu uveden do barevného schématu zastupujícího oba dopravce, či přesněji na bočnice lokomotivy v nátěru NJT byly přilepeny fólie symbolizující AMT.

Snímek: Tomáš Kuchta

Gravita 10 BB

Gravita 10 BB

V roce 2006 firma Voith Turbo vstoupila do oblasti výroby motorových lokomotiv, když na veletrhu InnoTrans 2006 představila stroj Maxima 40 CC (viz ŽM 10/06, str. 17, resp. ŽM 7/07, str. 30 - 32) původem ze své nové divize Voith Turbo Lokomotivtechnik (VTLT) v severoněmeckém Kielu. Zároveň byl formou modelu představen člen budoucí rodiny posunovacích lokomotiv Gravita a již o dva roky později mohli návštěvníci obdivovat první skutečný exemplář, konkrétně Gravitu 10 BB. V roce 2010 byla v Berlíně vystavena výkonnější verze - Gravita 15 BB - a zároveň naplno běží výroba 130kusové série typu Gravita 10 BB pro společnost DB Schenker Rail Deutschland; tato verze je tématem podrobného popisu na následujících stránkách.

Foto: Lokomotiva 260 001 na ŽZO dne 25. 2. 2010.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Pohled do firmy Voith Turbo Lokomotivtechnik, Kiel

Pohled do firmy Voith Turbo Lokomotivtechnik, Kiel

Již od počátku roku 2010 tvoří hlavní výrobní náplň firmy Voith Turbo Lokomotivtechnik (VTLT), Kiel, lokomotivy Gravita 10 BB pro společnost DB Schenker Rail Deutschland. V návaznosti na jejich předchozí technický popis vám nyní přinášíme pohled do tohoto nového a zatím ještě poněkud méně známého závodu, který je ale také rodištěm i lokomotiv typu Maxima.

Foto: Na snímku zachycené Gravity 10 BB pro DB Schenker ještě nesou označení 260 011 a 012, budou však přeznačeny na 261 011 a 012. Závod VTLT leží v městské čtvrti Kiel-Wik a nachází se přímo na molu podél Nord-Ostsee-Kanalu.

Snímek: Ing. Jaromír Pernička

NoHABka v N od firmy Kato

NoHABka v N od firmy Kato

V modelové velikosti N zpracoval japonský výrobce modelů Kato jednu z legend evropské železniční historie - mohutnou šestinápravovou dieselelektrickou lokomotivu NoHAB. Univerzální stroj, který byl v několika modifikacích v provozu u železničních správ DSB, NSB, MÁV, SNCB a CFL, je od začátku nabízen ve třech barevných verzích.

Foto: Mohutný stroj se vyjímá nejlépe v čele dlouhých nákladních vlaků. Celý design skvěle vyjadřuje spojení výkonu a kultivovanosti technického produktu.

Snímek: MIBA


Železniční magazín 12/2010
A mnohem více!