Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 3/2010

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNové plány ČD na obnovu parku vozidel

Nové plány ČD na obnovu parku vozidel

Dne 16. 3. 2010 představily České dráhy médiím
i veřejnosti ukázky revitalizovaných rychlíkových vozů i plány dalších investic do vozidlového parku.

Foto: Cestující veřejnost na Masarykově nádraží v Praze měla dne 16. 3. 2010 možnost poprvé posoudit dojem z ucelené soupravy vozů v designu Najbrt zaváděném od roku 2009 (viz ŽM 3/09, str. 4).

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Postup zavádění ETCS na Slovensku

Postup zavádění ETCS na Slovensku

V souvislosti s vývojem a zaváděním jednotného evropského vlakového zabezpečovače ERTMS/ETCS se ŽSR od roku 1997 začaly zabývat přípravou na jeho instalaci i na Slovensku. Před počátkem modernizace národní části V. tranzitního koridoru pak v roce 1999 přijaly strategii orientace na tento systém do budoucnosti a potvrdily ji rozhodnutím o instalaci ETCS na hlavní trati Bratislava - Žilina. Souběžně s tím probíhá i odklon od stávajících kolejových obvodů a přechod na počítače náprav, což znamená zavádění ETCS bez mezidobí souběžné funkce s liniovým VZ.

Foto: Pilotní instalace vozidlové části ETCS na Slovensku byla provedena na lokomotivě 350.006 ZSSK. Ta je ve svém novém hávu s reklamními polepy na ETCS i dodavatele mobilní části zachycena dne 18. 3. 2010 při první zkušební jízdě na trati, a to v úseku Bratislava - Leopoldov - Trenčianske Bohuslavice. Cílem jízdy bylo ověření činnosti mobilní části ETCS na vozidle.

Snímek: Peter Melicher

Aktuální pohled do ŽOS Vrútky

Aktuální pohled do ŽOS Vrútky

ŽOS Vrútky nyní realizují několik projektů, z nichž jsme se
v následující reportáži z návštěvy dne 5. 2. 2010 zaměřili na ty nejzajímavější pro slovenské, české a ázerbajdžánské železnice.

Foto: Naplno běží projekční práce na motorové jednotce řady 861 pro ZSSK, které si jich v dubnu 2009 objednaly dvanáct (viz ŽM 4/09, str. 6). Třídílná nízkopodlažní jednotka, jejíž designový návrh je představen na ilustraci, bude sestavena ze dvou hnacích čelních a jednoho vloženého nehnaného vozu.

Snímek: ŽOS Vrútky

Modernizované vozy řady Bdteer ZSSK pro regionální dopravu

Modernizované vozy řady Bdteer ZSSK pro regionální dopravu

Na přelomu ledna a února 2009 absolvoval na ŽZO v Cerhenicích předepsané typové zkoušky prototyp vozu řady Bdteer, která vzniká v ŽOS Trnava. V průběhu druhého dubnového týdne 2009 pak nasadila Železničná spoločnosť Slovensko tento vůz, vzniklý rekonstrukcí původní řady Bdt (viz také řady Bdt, resp. Bp ČD), poprvé do pravidelného provozu s cestujícími, a to ve dvoudenním oběhu na trati 120 ŽSR mezi Žilinou a Bratislavou.

Foto: Na snímku ze dne 7. 2. 2009 je vůz 61 56 20-00 001-3 zachycen v průběhu odrazových brzdových zkoušek na velkém okruhu. Použitou lokomotivu asi netřeba blíže představovat.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

ALP-46A - pokračování obnovy u NJT

ALP-46A - pokračování obnovy u NJT

Dne 12. 11. 2009 byl v závodě Bombardier Transportation v Kasselu, odkud pochází horní snímek, slavnostně předán dopravci New Jersey Transit první exemplář druhé série elektrických lokomotiv, označených jako řada ALP-46A. První dva vyrobené stroje, 4629 a 4630, byly pak dne 17. 11. 2009 převezeny do Bremerhavenu k nalodění na cestu do USA. 36kusová zakázka v celkové hodnotě 317 mil. USD (cca 5,9 mld. Kč) je pokračováním série 29 lokomotiv řady ALP-46, uvedených do provozu v roce 2002.

Foto: Druhá lokomotiva z nové série, ALP-4630, je na snímku z 19. 1. 2010 po vylodění v Newarku.

Snímek: Bombardier

Rychlá železniční osobní doprava, díl 22.: náklady a výnosy potřetí

Rychlá železniční osobní doprava, díl 22.: náklady a výnosy potřetí

Železnice je solidní a seriózní podnik s více než stopadesátiletou tradicí a má přirozený zájem dopravovat cestující pohodlně, bezpečně a včas. Avšak každý může být jen tak ušlechtilý, jak je bohatý. Proto je důležité, aby železnice byla bohatá.

Foto: Typickým představitelem dálkové osobní železniční dopravy v bývalém Sovětském svazu byly rychlíky, zpravidla sestavené z až 20 čtyřnápravových vozů. V Rusku a dalších nástupnických zemích Sovětského svazu si tento druh dopravy zachoval svoji klientelu dodnes, a to i navzdory rozvinuté letecké a rozvíjející se automobilové dopravě. Stejně typickými jsou na takových vlacích stále i původem československé lokomotivy vyráběné ve Škodě Plzeň, jako tomu je i v případě stroje ČS2T-1005 na snímku vlaku č. 010 Moskva - Pskov pořízeném v úseku Moskva-Rižskaja - Moskva-Ostankino dne 30. 6. 2009.

Snímek: Tomáš Kuchta

61. mezinárodní veletrh hraček v Norimberku

61. mezinárodní veletrh hraček v Norimberku

Ve dnech 5. - 9. února představili výrobci zábavných předmětů, hraček všeho druhu, stolních i elektronických her, celé škály modelů všech specializací i modelové železnice a jejího příslušenství na veletrhu Spielwarenmesse v Norimberku svůj současný program, včetně témat pro rok 2010. Veletrh ukázal, že se do branže modelové železnice po určitém výkyvu v uplynulých letech opět víceméně vrací rovnováha a že ani období hospodářského poklesu nadále nemá zásadně negativní vliv na nejbližší budoucnost tohoto segmentu. Pomineme-li události kolem krachů firem v nedávné minulosti a přerozdělení vlastnických vztahů v některých jiných společnostech, železniční modelářství stále zůstává ve svých kolejích. Na následujících stránkách se dočtete mnoho přehledně seřazených informací o novinkách, které se v průběhu roku objeví v prodeji.

Foto: Vstup do haly 4A, věnované modelové železnici. Tradiční tlačenice z devadesátých let jsou již minulostí, přesto byl zájem odborné veřejnosti povzbudivý.

Snímek: Ivo Valent


Železniční magazín 3/2010
A mnohem více!