Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 4/2010

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníPrvní nové vlaky pro ČD z evropských dotací. A ze zahraničí

První nové vlaky pro ČD z evropských dotací. A ze zahraničí

Dne 20. 4. 2010 České dráhy oznámily, že vítězem výběrových řízení na nákup 17 nových motorových vozů pro kraj Vysočina a 16 vozů pro Liberecký kraj se stala firma Stadler Pankow s typem Regio-Shuttle RS1. Tento kontrakt bude pro společnost Stadler Rail první zakázkou na českém trhu (na slovenských železnicích uspěla již dříve, s elektrickými a motorovými jednotkami typu GTW 2/6). Z opačného pohledu půjde zároveň o první motorové vozy pro ČD od zahraničního výrobce, a to od dob jednotek Ganz, které skončily v pravidelném provozu ČSD v roce 1980.

Foto: Jedna z variant návrhu barevného řešení vozů RS1, kterou pro účast ve výběrovém řízení ČD zpracovala firma Stadler.

Snímek: Stadler

Stínová osobní železniční doprava v ČR (žlutá)

Stínová osobní železniční doprava v ČR (žlutá)

Jelikož společnost RegioJet nedostala šanci prakticky prokázat, že své plány na „žluté vlaky“ myslela vážně (viz ŽM 7/09, str. 36 - 38), rozhodl se Radim Jančura uspořádat několikaměsíční akci, při níž skutečné vlaky ve svých barvách představí „naživo“ v celé ČR. Touto rozsáhlou akcí se zároveň snaží upozornit na skutečnost, že v objednávané osobní železniční dopravě se u nás vypsání soutěží pro nejbližší roky příliš optimisticky nerýsuje...

Foto: Snímek z tratě v severních Čechách, Teplice v Čechách - Litvínov. Ve stanici Osek je dne 29. 4. 2010 zachyceno křižování vlaků Os 6936 (810.321, směr Litvínov), Os 6939 (814.102, směr Teplice) a Os 30006 (642 332, Ústí nad Labem - Litvínov).

Snímek: Jan Kubeš

Pevná jízdní dráha na české železnici

Pevná jízdní dráha na české železnici

Po více jak čtyřech letech od dokončení prvního zkušebního železničního úseku pevné jízdní dráhy Rheda 2000 v ČR v úseku Třebovice v Čechách - Rudoltice v Čechách jsou nyní k dispozici výsledky z průběžného monitoringu. Na síti SŽDC bylo mezitím zřízeno několik dalších konstrukcí a připravují se projekty s využitím technologie zaručující stálost geometrické polohy koleje.

Foto: Práce na rekonstrukci Duhového mostu v Bechyni. Konstrukci PJD délky 315 m tvoří 156 prefabrikovaných panelů, upravených pro bezpodkladnicové (bezpražcové) upevnění kolejnic typu S49, jež jsou uloženy na pružné podložce na betonu profilované desky.

Snímek: SŽDC

Rychlá železniční osobní doprava, díl 23.: náklady a výnosy počtvrté

Rychlá železniční osobní doprava, díl 23.: náklady a výnosy počtvrté

Základem úspěšného investování do obnovy vozového parku je správné vnímání času a vývojových trendů, které čas přináší a přinese. V minulosti byla v řadě případů železniční vozidla nakoupena velmi šťastně a celá desetiletí přinášela prospěch. Peníze vložené do jejich nákupu se bohatě vrátily.

Foto: Pozitivní efekt jízdy vyššími rychlosti na snížení provozních nákladů se projevuje nejen v oblasti vysokorychlostní (HS) dopravy, ale i na konvenčních (CR) železnicích. Rychlá a plynulá jízda s malým počtem zastávek i dlouhá vozební ramena vedou k vysokým denním proběhům vlaků kategorie EC/IC. Ty jsou základem jejich rentability. Generují výnosy, které umožňují, aby k jejich dopravě byla používána vozidla nová moderní vozidla nejvyšší technické úrovně, poskytující cestujícím pohodlí, jež jim náleží. Na snímku je u Blanska zachycen EC 171 „Hungaria“, jedoucí do Budapešti, vedený strojem 350.018 ZSSK (31. 1. 2010).

Snímek: Zdeněk Bumba

Patrové elektrické jednotky OMNEO firmy Bombardier

Patrové elektrické jednotky OMNEO firmy Bombardier

Firma Bombardier Transportation vyvinula zcela novou koncepci patrových elektrických jednotek, které vytvořily novou rodinu OMNEO a jež byly primárně navrženy pro uspokojení stále rostoucí potřeby přepravních kapacit SNCF, zejména v segmentu příměstské a regionální dopravy. Použitelné jsou ale i pro dopravu dálkovou. Jejich koncepce je založena na několikaletých zkušenostech z vývoje jednotek AGC a Spacium, které byly projektovány také pro francouzké tratě.

Foto: OMNEO na Azurovém pobřeží - i takový obrázek se za tři roky stane skutečností; zde Viaduc de la Rague poblíž Cannes.

Snímek: Bombardier Transportation

43 003 - novinka od Fleischmanna

43 003 - novinka od Fleischmanna

Ve velikosti H0 zpracovala společnost Modelleisenbahn Holding jako nový model, prezentovaný pod značkou Fleischmann, velkou parní lokomotivu DR řady 43. Stroj je určen primárně k vozbě těžkých nákladních vlaků na hlavních tratích. Model je dodáván v první fázi v provedení s velkými usměrňovacími plechy typu Wagner a s označením odpovídajícím III. epoše provozu.

Foto: Lokomotiva řady 43 se svým mohutným kotlem, pěti spřaženými nápravami a velkým blokem válců působí jako ztělesnění síly.

Snímek: MEH, EK


Železniční magazín 4/2010
A mnohem více!