Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 5/2010

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníRegioShuttle na českých kolejích

RegioShuttle na českých kolejích

Jak bylo již předesláno v ŽM 4/10, Českým drahám se ve velmi krátké době od vyhlášení vítěze soutěže na nové regionální vlaky pro provoz v kraji Vysočina a Libereckém kraji podařilo zajistit jeden motorový vůz k prezentaci na českém území. Ten byl následně operativně využit i ke „stínování“ stínové dopravy firmy RegioJet.

Foto: Vůz VT 009 Erfurter Bahn upravený do aktuálního barevného designu vozidel ČD přejíždí viadukt přes řeku Jihlavu při jedné z jízd mezi stanicemi Jihlava a Jihlava město dne 4. 5. 2010.

Snímek: Tomáš Kuchta

Bombardier Transportation, závod Česká Lípa

Bombardier Transportation, závod Česká Lípa

Vagónka v České Lípě patří k tradici českého, resp. československého železničního průmyslu, ale v posledních letech odborná veřejnost spíše jen věděla o její přítomnosti, v lepším případě o tom, kdo je jejím vlastníkem, a jen zhruba, jaká je zde pracovní náplň. Bombardier Transportation však nyní začíná svoji přítomnost v České republice dávat najevo.

Foto: Kompletní vozidla z českolipského závodu sice nevyjíždějí, postupně však odtud bude pocházet čím dál více skříní pro nejdůležitější zakázky skupiny Bombardier v oblasti regionálních jednotek. Horní snímek zachycuje halu, v níž se kompletují podskupiny a skříně pro jednotky Talent 2, neboli pro řadu 442 DB. Skříň vyobrazeného čelního vozu má pořadové číslo 295 a jde o součást jednotky 442 264, jež bude v provozu v oblasti Norimberka.

Snímek: Tomáš Kuchta

Kombinované bistro vozy řady ARmpee pro ČD

Kombinované bistro vozy řady ARmpee pro ČD

Od března 2010 nasazují České dráhy do zkušebního provozu vozy nové řady, které cestujícím nabízejí oddíl s místy k sezení v 1. třídě a oddíl s bistrem. Vozy vznikají rekonstrukcí v ŽOS Vrútky a případní zájemci, kteří dosud neměli to štěstí si je vyzkoušet v provozu, budou mít možnost si jeden z nich prohlédnout alespoň ve statické pozici na blížícím se veletrhu Czech Raildays.

Foto: Druhý z rekonstruovaných bistro vozů, ARmpee CZ-ČD 61 54 85-71 002, řazený ve vlaku IC 543 „Leoš Janáček“ Praha - Bohumín dne 25. 4. 2010, zde poblíž Hoštejna.

Snímek: Tomáš Kuchta

Jednotky řady 671 pro ZSSK

Jednotky řady 671 pro ZSSK

Dne 30. 12. 2008 získala ŠKODA Vagonka od ZSSK kontrakt na 10 třívozových dvousystémových elektrických dvoupodlažních jednotek řady 671 o rozchodu 1 435 mm. Určeny jsou pro vnitrostátní meziměstskou přepravu cestujících, primárně na tratích Žilina - Košice a Žilina - Trnava.

Foto: Jednotka 671.001 ZSSK na Velkém zkušebním okruhu ŽZO dne 16. 4. 2010.

Snímek: Tomáš Kuchta

Rychlá železniční osobní doprava, díl 24.: jízdní řád

Rychlá železniční osobní doprava, díl 24.: jízdní řád

Chovatelé psů to znají: jejich pes vypadá každý den stejně jako včera, ale za pár měsíců je z malého štěňátka statné zvíře. S jízdními řády je to podobně - každý rok vypadá nový jízdní řád skoro stejně jako ten předchozí. Avšak při porovnání se staršími ročníky o několik let zpět jsou patrné změny zcela zásadní.

Foto: Rozhodně nejmarkantnějším přínosem modernizace našich tranzitních železničních koridorů je zkrácení cestovní doby mezi Prahou a Ostravou na zhruba tři hodiny. Na tomto rameni jakoby ČR v průběhu několika let procházela stejným vývojem jako západoevropské železnice v období druhé poloviny 20. století. Vlak SuperCity „Manažer“ byl takřka přesným odrazem bývalých vlaků TEE (ráno tam - večer zpět, malá přepravní kapacita, jen 1. třída). Současná SC Pendolino jsou určitou paralelu k rychlým pohodlným IC vlakům spojujícím velká města ve dvouhodinovém taktu. Na snímku je SC 508 Ostrava - Praha, tvořený jednotkou 680.002, zachycen v zastávce Bezpráví dne 22. 5. 2006.

Snímek: Tomáš Kuchta

Stavba hradu ze stavebnice KIBRI

Stavba hradu ze stavebnice KIBRI

Patrně každý modelář zatouží mít na svém kolejišti tunel, každý druhý pak hrad či alespoň jeho romantickou zříceninu. Oba tyto prvky dodávají totiž celému dílu jakousi dávku tajemna i nezbytné romantiky. Zatímco tunel si (často v jediném kopci na kolejišti) prorazí každý sám, se stavbou feudálního sídla může nastat potíž. Zkušenosti nejsou, feudály jsme již dávno úspěšně zapudili, nezbývá než využít možností plastu ze současné tovární produkce.

Foto: Pohled na hrad, zabudovaný do kolejiště. Na věž byly dosazeny postavičky turistů, nádvoří zdobí listnatý strom urozeného původu, okolí hradu je zalesněno.

Snímek: Ivan Benetka

Lokomotiva V 60 od Fleischmanna

Lokomotiva V 60 od Fleischmanna

V modelové velikosti N přichází na trh pod značkou Fleischmann novinka od Modelleisenbahn Holdingu: klasická dieselhydraulická lokomotiva někdejších Deutsche Reichsbahn řady V60, později řada 106. Termín uvedení modelu do prodeje se přesně shoduje s výročím pádu berlínské zdi, symbolu totalitní moci a nesvobody. Dodnes je mnoho strojů této řady v běžném provozu, především u soukromých dopravních společností.

Foto: Atraktivitě modelu přidává i výstražné šrafováni na čele. Velmi pěkně je znázorněno čelní osvětlení, čistě je provedeno i zasklení stanoviště strojvůdce.

Snímek: MR, MIBA


Železniční magazín 5/2010
A mnohem více!