Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 7/2010

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníStále větší výskyt zahraničních lokomotiv na českém a slovenském území

Stále větší výskyt zahraničních lokomotiv na českém a slovenském území

Ani méně zanícení pozorovatelé nemohli v několika posledních měsících přehlédnout, že se na síti SŽDC, a potažmo i ŽSR, častěji než doposud začaly objevovat moderní lokomotivy - elektrické i motorové - zahraničních dopravců. Přitom nejde už jen o okrajové zajíždění do pohraničních oblastí, na něž jsme byli zatím zvyklí, ale zejména o různé aktivity státních i soukromých dopravců v nákladní dopravě, jejichž význam již nelze opomíjet, jak naznačuje následující souhrn.

Foto: Snímek pořízený v žst. Bohumín dne 8. 7. 2010, zachycuje setkání strojů 1216 233 ÖBB v čele měřicího vlaku a 5 370 007 PKP Intercity, odstupujícího od EC 110 „Praha“ Warszawa - Praha.

Snímek: Petr Michnáč

Czech Raildays 2010

Czech Raildays 2010

Ve dnech 15. - 17. 6. 2010 se v Ostravě konal již 11. ročník mezinárodního veletrhu Czech Raildays. I přes roční periodicitu představil také letos bezpočet moderních výrobků pro železniční a městskou drážní dopravu, včetně bohatého doprovodného programu. Ohlédněme se tedy společně za akcí, jež úspěšně vstoupila do své druhé desítky s nezměněnými cíli podpory kolejové dopravy a široké prezentace (zdaleka nejen) českého železničního průmyslu, což dokládá jak počet prezentovaných firem (letos 156), tak i tradičně vysoká návštěvnost (tentokrát přes 6 300 lidí).

Foto: Společnost Siemens byla tentokrát zastoupena mj. třemi hnacími vozidly. Na počátku výstavní plochy budil značnou pozornost stroj 5 370 008 PKP Intercity, tedy jeden z nejnovějších z desetikusové objednávky Husarzů.

Snímek: Tomáš Kuchta

Rychlá železniční osobní doprava, díl 26.: rychle a efektivně i na regionálních tratích podruhé

Rychlá železniční osobní doprava, díl 26.: rychle a efektivně i na regionálních tratích podruhé

Snaha zastavit vylidňování venkova a zamezit jeho přeměně v opuštěný skanzen minulých let má dvě podoby - vytvořit na venkově pracovní příležitosti a spojit venkov kvalitní dopravou s městy, kde pracovní příležitosti jsou.

Foto: Rumunské státní dráhy zavedly v nedávných letech do provozu 120 dvoudílných motorových jednotek Desiro Classic. Snímek zachytil jednu z nich dne 17. 8. 2008 na spoji IC 571 Bucuresti - Galati. Je zajímavé, že v (nejen) této zemi jsou zmíněná vozidla používána nejen v regionální, ale i v meziměstské (interregionální) dopravě.

Snímek: Stefan Badita

Elektrické jednotky řady RABe 511 pro SBB

Elektrické jednotky řady RABe 511 pro SBB

Dne 4. 6. 2010 firma Stadler Rail Group formálně představila spolu s novými prostory na výrobu skříní pro patrové elektrické jednotky v závodě Altenrhein také nový specializovaný provoz na výrobu podvozků ve Winterthuru. Stejný den se stal příležitostí seznámit řadu domácích i zahraničních hostů ze železničního průmyslu a dopravců s novou dvoupodlažní jednotkou nazývanou výrobcem jako DOSTO, určenou pro příměstskou síť S-Bahn Zürich.

Foto: První jednotka DOSTO RV pro SBB, RABe 511 001, byla po slavnostním roll-outu zachycena při posunu na příjezdových kolejích před areálem závodu v Altenrheinu; na pozadí místní regionální letiště.

Snímek: Tomáš Kuchta

RegioShuttle RS1 od firmy Roco

RegioShuttle RS1 od firmy Roco

K zajímavým letošním novinkám mezi modely značky Roco nepochybně patří motorový vůz RegioShuttle RS1 ve velikosti H0. Produkt přichází na trh krátce poté, co výrobce skutečného vozidla - firma Stadler - zvítězil v soutěži na dodávku 33 motorových vozů pro Liberecko a Vysočinu. Model je prozatím k dostání v nátěru společností DB, Hohenzollerische Landesbahnen a Oberpfalzbahn.

Foto: Při pohledu z boku zaujme průhled celým vozem, zpracování interiéru s atrapami sedadel, šikmé okenní sloupky i jemně naznačené větrací mřížky.

Snímek: EK

Místní dráha Erlau - Wegscheid

Místní dráha Erlau - Wegscheid

V modelovém měřítku H0 a na ploše ve tvaru písmene L postavil německý modelář Günther Jirouschek kolejiště s námětem provozu na místní dráze, inspirované plánem od známého německého modeláře Rolfa Knippera. Prvotním námětem se stala místní dráha Erlau - Wegscheid za časů někdejší společnosti Königlich Bayerische Staatsbahn, to je asi v letech 1909 - 1912.

Foto: Příjezd osobního vlaku s parní lokomotivou řady 64 do stanice Wegscheid. Pozornost si zaslouží vzorně patinované štěrkové lože a použití štíhlých výměn o maximálním úhlu odbočení 100.

Snímek: MIBA


Železniční magazín 7/2010
A mnohem více!