Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 8/2010

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníStále větší výskyt zahraničních lokomotiv na českém území II

Stále větší výskyt zahraničních lokomotiv na českém území II

Jako volné pokračování článku s podobným názvem z minulého čísla nyní přinášíme nové informace o příchodu lokomotiv Eurosprinter a TRAXX na koleje SŽDC.

Foto: Moderní dálnice, moderní trať, moderní lokomotivy - obrázek jako vystřižený z prospektu na moderní transport třetího tisíciletí. Tuto idylku možná někomu zkalí detail, že lokomotivy nenesou logo národního českého dopravce; ovšem dálková přeprava automobilů z Polska do Itálie po redukci počtu dopravců na krátkém úseku přes ČR přímo volá. A je ke škodě ČD Cargo, že po stránce lokomotiv není rovnocenným konkurentem jiným dopravcům. Na snímku ze 6. 9. 2010 jsou těsně před vjezdem do žst. Ostrava-Svinov zachyceny stroje 189 153 + 154 v nájmu u PKP Cargo v čele vyrovnávkového vlaku nsl Nex 46747, jedoucího směrem Tychy.

Snímek: Ing. Jaromír Pernička

Vectron - nová rodina lokomotiv firmy Siemens

Vectron - nová rodina lokomotiv firmy Siemens

Dne 29. 6. 2010 představil Siemens zástupcům médií poprvé v reálné podobě lokomotivu nové typové řady Vectron. Na firemním zkušebním okruhu Wegberg-Wildenrath již byly přítomny prototypy hned dvou verzí a o den později se představily i širokému publiku z řad potenciálních zákazníků a dalších odborníků.

Foto: Prototyp čtyřsystémového Vectronu, 193 901, na okruhu ve Wegberg-Wildenrathu dne 29. 6. 2010.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Aerodynamické zkoušky vlaků u firmy Alstom

Aerodynamické zkoušky vlaků u firmy Alstom

Aerodynamika vlaků je oblastí výzkumu, která se v nedávných desetiletích stala předmětem zájmu výrobců vozidel i dopravců. Podnětem k tomu se stalo v první řadě širší zavádění vysokorychlostních vlaků, u nichž je dokonalé vyřešení aerodynamiky nezbytnou nutností. Ovšem i osobní vlaky pro dopravu na střední a krátké vzdálenosti jsou v dnešní době lehké konstrukce, takže i u nich má aerodynamický odpor velkou důležitost.

Foto: Pohled do aerodynamického tunelu Julese Verna výzkumného ústavu CSTB v Nantes během akce firmy Alstom dne 30. 3. 2010. Zde jsou testovány nejen modely vlaků, ale také letadel (pro firmu Airbus), mostů, budov, ale též silničních vozidel, vojenské techniky, pouličního osvětlení aj. V sekci aerodynamiky tu pracuje 55 zaměstnanců CSTB. Do vývoje zkušebního zařízení bylo v letech 2007 - 2009 investováno 15 mil. EUR (cca 400 mil. Kč).

Snímek: Ing. Jaromír Pernička

Kontejnerové překladiště AWT Ostrava-Paskov

Kontejnerové překladiště AWT Ostrava-Paskov

Potenciál ostravského průmyslového regionu v přepravě především námořních kontejnerů v poslední době výrazně vzrostl, a tak jej společnost Advanced World Transport (tehdy ještě pod starým jménem OKD, Doprava) nemohla ponechat bez povšimnutí - jak pro možnosti, které přináší, tak proto, že kombinovaná doprava má v aktivitách této firmy již po léta nezastupitelné místo.

Foto: Přehledný snímek překladiště v Paskově.

Snímek: AWT

T 478.1010 jako malosériový model  ve velikosti H0

T 478.1010 jako malosériový model ve velikosti H0

Další atraktivní model ve velikosti H0 připravila pro milovníky nostalgie pražská společnost U krále železnic. I tentokráte představuje modelářům opravdovou lahůdku - model nedávno zrekonstruované motorové lokomotivy T 478.1010, se kterou se můžeme příležitostně setkávat v čele historických vlaků a nostalgických jízd.

Foto: Celkový velmi dobrý dojem z modelu umocňují i další detaily, například velmi dobře natištěná hvězda na čele lokomotivy, kovová madla či figurka strojvůdce na stanovišti.

Snímek: SIMAK Studio

Brig - Visp - Zermatt Holandské kolejiště  se švýcarským námětem v H0m

Brig - Visp - Zermatt Holandské kolejiště se švýcarským námětem v H0m

Švýcarsko je známé svými horskými úzkorozchodnými železnicemi, každoročně přepravujícími početné davy turistů. Zcela jistě nejproslulejší je Rhétská dráha; Brig - Visp - Zermatt Bahn (BVZ) v kantonu Wallis patfií druhé místo v popularitě, zejména od doby její fúze s dráhou Furka - Oberalp (FO) k 1. 1. 2003, čímž vznikla Matterhorn Gotthard Bahn (MGB). Kolejiště, které vám dnes představujeme, je výsekem z této trati, jenž se snaží co nejvěrněji naznačit charakter dráhy o metrovém rozchodu, stoupající horským údolím říčky Matter ke stanici Randa.

Foto: Regionální osobní vlak na trati Visp - Zermatt s odjezdem ve 12.37 h stojí ve stanici Randa.

Snímek: CM


Železniční magazín 8/2010
A mnohem více!