Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 11/2011

Vybrané příspěvky k tomuto vydání„Žlutý podzim“, druhý měsíc

„Žlutý podzim“, druhý měsíc

Dne 26. 11. 2011 oslavily dálkové vlaky RegioJet již druhý měsíc pravidelného provozu. Podívejme se tedy v kostce, jaký byl.

Foto: Snímek byl pořízen v Havířově při obratu vlaků v okamžiku, kdy 162.113 objíždí soupravu již spoje IC 1010 poté, co se do jeho závěsu zapojila 162.114, která zde byla výjimečně vedena pro případ problémů s nově zařazenou lokomotivou.

Snímek: Ing. Jaromír Pernička

Rychlá železniční osobní doprava, díl 33.: provoz a údržba moderních elektrických lokomotiv pošesté

Rychlá železniční osobní doprava, díl 33.: provoz a údržba moderních elektrických lokomotiv pošesté

K tomu, aby železnice fungovala, nestačí vysoká technická úroveň některého z jejích strukturálních subsystémů - tratí, vozidel, napájení a zabezpečení. K prosperitě železniční dopravy je nutností vyvážená technická úroveň a funkčnost všech jejích subsystémů.

Foto: Druhá generace interoperabilních lokomotiv zachovává, respektive rozvíjí parametry a vlastnosti první generace interoperabilních lokomotiv. K tomu navíc přináší vysokou flexibilitu provozního nasazení včetně možnosti operativního přizpůsobování funkčního vybavení lokomotivy postupně se měnícím provozním podmínkám. A to jak v okamžiku dodání, tak i kdykoliv v průběhu používání. Na snímku z 27. 1. 2011 jsou na ŽZO představeny zprava doleva stroje 193 901, 191 951 a 193 922.

Snímek: Quintus Vosman

Nová vozidla z produkce KVSZ pro Ukrajinu

Nová vozidla z produkce KVSZ pro Ukrajinu

V roce 2011 oslavil ukrajinský železniční průmysl desáté výročí výroby vlastních osobních železničních vozů. První vyjely v srpnu 2001 z podniku Krjukovskij vagonostrojitělnyj zavod (KVSZ), který sídlí v Kremenčugu, cca 350 km jihovýchodně od Kyjeva. V současné době 34 těchto vozů slouží na vlacích „Stoličnyj express“, jezdících rychlostí až 140 km/h na tratích Kyjev - Charkov a Kyjev - Dněpropetrovsk.

Foto: Model 62-706 je první elektrickou jednotkou z produkce KVSZ. První jednotka je v současnosti kompletní a do provozu UZ má být předána v květnu 2012, spolu se soupravou 002.

Snímek: Leonid Andronov

Elektrické lokomotivy IORE, třetí část

Elektrické lokomotivy IORE, třetí část

V návaznosti na předešlá dvě pojednání, která zahrnovala popis tratě Ofotbana, dopravce a vzniku lokomotiv IORE (viz ŽM 9/11, str. 22 - 27), jakož i technický popis těchto strojů (viz ŽM 10/11, str. 28 - 31), nyní uzavíráme tento podrobný materiál informacemi o výrobě IORE, poznatcích z provozu a věnujeme se i samotnému dolu v Kiruně.

Foto: Na horním snímku je zachycena přeprava první sekce 2. série (IORE 119) do Kiruny dne 21. 10. 2009 poblíž obce Freden/Leine na trati Göttingen - Hannover v čele se strojem 155 033 DB.

Snímek: Jürgen Hörstel

Miniatur Wunderland:  letiště Knuffingen

Miniatur Wunderland: letiště Knuffingen

Airport Knuffingen - to je název nedávno dokončeného největšího modelu letiště na světě (měřítko 1 : 87), jenž je inspirován letištěm Hamburg a je součástí proslulého modelového kolejiště Miniatur Wunderland, které je vybudováno na celkové ploše (prozatím) 1 150 čtverečních metrů. Výstavní provoz v nových prostorách zahájili 4. května letošního roku někdejší závodník Formule 1 a majitel aerolinií Lauda-Air Niki Lauda a starosta Hamburgu Olaf Scholz. Výstavba osmé části projektu si vyžádala investici částky 3,5 mil. EUR a 130 000 pracovních hodin.

Foto: Ve dne i v noci startují a přistávají velká (i menší) dopravní letadla na ohromném mezinárodním letišti Knuffingen. Ve věži v popředí svítí 24 hodin denně monitory dispečerů řízení letového provozu.

Snímek: Der Modelleisenbahner


Železniční magazín 11/2011
A mnohem více!