Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 2/2011

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNové elektrické jednotky pro ČD

České dráhy uzavřely všechny nedávno vyhlášené soutěže na nové elektrické jednotky (viz ŽM 9/10, str. 7). Dne 23. 12. 2010 byl podepsán kontrakt na dodávku osmi třívozových patrových jednotek pro ČD, určených k provozu ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Dne 14. 2. 2011 uzavřely ČD se společností Škoda Vagonka kontrakt na dodávku jednopodlažních elektrických jednotek výrobního označení 7 Ev, konkrétně na 15 třívozových a 4 dvouvozové.

Foto: Autorem vnějšího i vnitřního designu jednotek typu 7 Ev je studio Design Descent akademického sochaře Jiřího Španihela (od něhož mj. pochází barevné řešení exteriéru jednotek LEO EXPRESS, ale i některé dřívější projekty firmy Škoda Vagonka, resp. ČKD Vagonka).

Snímek: Design Descent

Ruské železnice v roce 2010 a letech následujících

RŽD, jejichž zejména nákladní branže byla po vypuknutí světové hospodářské recese na podzim 2008 silně postižena propadem přepravních výkonů, se s přicházejícím oživením ekonomiky snaží vrátit k ziskovému podnikání a připravit se na požadavky nadcházejícího období také prostřednictvím investic do vozidel a infrastruktury. Celkové investice RŽD v roce 2010 činily okolo 315 mld. RUB (cca 198 mld. Kč).

Foto: Dne 27. 12. 2010 vyjel z bran novočerkasské lokomotivky NEVZ prototyp rychlíkové lokomotivy řady EP20 pro napěťové systémy 3/25 kV s uspořádáním dvojkolí Bo’Bo’Bo’.

Snímek: TMH

Novinky z rodiny FLIRT

Dne 13. 1. 2011 firma Stadler uspořádala v klimatické komoře RTA Rail Tec Arsenal seminář při příležitosti testování elektrické jednotky FLIRT pro NSB. Formou přednášek byly též představeny některé novinky z činnosti firmy - vývoj zakázky na elektrické a motorové jednotky FLIRT pro estonského dopravce Elektriraudtee a dále nový design jednotek FLIRT druhé generace. Dozvíte se i nejnovější informace o jednotkách pro Bělorusko.

Foto: Dne 12. 2. 2011 dorazil do města Baranoviči, cca 100 km jihozápadně od Minska, první FLIRT pro BČ (viz ŽM 12/10, str. 8); vzhledem k rozdílnému rozchodu se tak stalo na silničních návěsech. Na snímku je jeden z čelních vozů krátce po nakolejení a ještě téhož dne byla jednotka s označením EPG-001 sestavena.

Snímek: Stadler

Od flirtu k polibku aneb Patrové jednotky KISS

SBB počátkem června 2010 představily první z 50 dvoupodlažních elektrických jednotek nové generace. Šestivozové soupravy s označením RABe 511 vyrábí Stadler a SBB jich postupně nasadí 37 do systému S-Bahn Zürich a ty zbývající na vlaky kategorie RegioExpress v jiných oblastech Švýcarska. Na tyto výkony je objednáno také dalších 24 jednotek KISS, tentokrát ale čtyřvozových.

Foto: Jednotka RABe 511 001 při slavnostním představení ve stanici Zürich Hbf. dne 3. 6. 2010. Tehdy ještě nesla název DOSTO RV (Doppelstockzug Regional Verkehr, dvoupodlažní vlak pro regionální dopravu), nicméně veletrh InnoTrans byl využit k zavedení nového jména KISS. Jeho mezinárodně srozumitelný význam „polibek“ tak s nadsázkou zdůrazňuje návaznost na předchozí typ FLIRT, přičemž se jedná o zkratku slov Komfortabler Innovativer Spurtstarker S-Bahn Zug, tedy zhruba komfortní inovativní dynamický příměstský vlak. Na snímku vidíme zástupce všech tří generací švýcarských patrových vozidel pro příměstskou dopravu: vpravo nejstarší řadu Re 450, uprostřed RABe 514 a vlevo nejnovější RABe 511.

Snímek: Armin Schmutz


Železniční magazín 2/2011
A mnohem více!