Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 5/2011

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníRegioShuttle RS1 pro ČD

RegioShuttle RS1 pro ČD

Dne 4. 5. 2010 byla podepsána smlouva mezi Českými drahami a firmou Stadler na 33 motorových vozů typu RegioShuttle. První z nich se začnou na našich kolejích objevovat již ve 2. pololetí t. r., nejprve za účelem zkoušek a od konce roku pak mají být nasazeny do pravidelného provozu. Úplně poprvé se však s vozem RS1 pro ČD budou moci čeští železničáři i cestující seznámit již v červnu, neboť vůz 840.001 je přihlášen jako exponát veletrhu Czech Raildays.

Foto: Pro příležitost podpisu smlouvy na nová vozidla se podařilo od dopravce Erfurter Bahn zapůjčit vůz VT 009, který byl opatřen fóliemi v barevném schématu ČD. Zde tento vůz jako Os 8368 Horní Cerekev - Jihlava (- Havlíčkův Brod) projíždí dne 4. 5. 2010 podél Zámeckého rybníku a místního zámku v Horní Cerekvi.

Snímek: Tomáš Kuchta

Vratné patrové soupravy pro ZSSK

Vratné patrové soupravy pro ZSSK

Dne 30. 6. 2009 získala ŠKODA Vagonka od ZSSK kontrakt na 10 třívozových dvoupodlažních vratných souprav o rozchodu 1 435 mm, pro které dopravce začal používat anglický název Push-Pull. Určeny jsou pro vnitrostátní meziměstskou přepravu cestujících, primárně na tratích Bratislava - Nové Zámky, Bratislava - Kúty a Bratislava - Nové Mesto nad Váhom. Součástí smlouvy je také úprava deseti lokomotiv řady 263 pro provoz s těmito soupravami. Současně byl podepsán kontrakt na dodávku dvojice nových lokomotiv řady 381.

Foto: Vratná souprava ve složení 263.011 + 051.002 + 051.001 + 951.001 pod Zvolenským hradem dne 5. 4. 2011. Také sem tento vlak zavítal při jedné ze zkušebních jízd po síti ŽSR, toho dne přesněji při cestě do Banské Bystrice.

Snímek: PhDr. Marián Dujnič

„Kocouři“ na cestě do Afriky

„Kocouři“ na cestě do Afriky

To, že se lokomotivy nepotřebné u ČD nebo vlečkových provozů prodávají do zahraničí, je již dávno běžná záležitost. Některé z nich se dostávají i mimo Evropu a nyní se mezi exotické destinace, jako je třeba Severní Korea, zařadily i stroje 742.036 a 050 z majetku Českých drah, jejichž novým domovem se stala Demokratická republika Kongo.

Foto: Na snímku jsou obě lokomotivy s novým označením v den odjezdu z Nymburka: vlevo je SCTP-CFI 202 (ex. 742. 036, rok výroby 1977, v. č. 9999), vpravo SCTP-CFI 201 (ex 742.050, r. v. 1978, výr. č. 10013).

Snímek: Dalibor Palko

Rychlá železniční osobní doprava, díl 28.: provoz a údržba moderních elektrických lokomotiv poprvé

Rychlá železniční osobní doprava, díl 28.: provoz a údržba moderních elektrických lokomotiv poprvé

Většina článků v časopisech referuje o nových typech kolejových vozidel tak, že přináší jejich technický popis, parametry, nákresy a fotografie. To jsou bezesporu zajímavé údaje, ale pro provozovatele vozidel jsou důležitější informace o tom, jakou zátěž vozidlo zvládne, jakou rychlostí pojede, jak má být udržováno a jak je spolehlivé. V neposlední řadě též jak je drahé, jakým způsobem lze jeho nákup financovat, jak vysoké jsou jeho provozní náklady a jaké přináší výnosy.

Foto: Na snímku je stroj 380.007 v čele vlaku EC 137 „Moravia“ Bohumín - Budapest před žst. Rohatec dne 11. 5. 2011.

Snímek: Tomáš Kuchta

Španělská „pupeční šňůra“ k normálněrozchodné síti

Španělská „pupeční šňůra“ k normálněrozchodné síti

V prosinci 2010 se Španělsko dočkalo ještě další významné události na poli vysokorychlostní železniční dopravy. Ačkoliv svojí délkou pod 50 km nijak ohromující, svým významem naprosto zásadní je nový úsek VRT mezi městy Perpignan (na jihu Francie) a Figueres (provincie Katalánsko), který s rozchodem kolejí 1 435 mm zasahuje hlouběji do španělského „panství“ o rozchodu 1 668 mm a který je určen pro smíšenou osobní (max. 350 km/h) a nákladní dopravu (120 km/h).

Foto: Trať 3C ve stanici Girona má nyní koleje o dvojím rozchodu. Na snímku je zachycena jedna z elektrických jednotek řady 449, které zajišťují přepravu cestujících v úseku Barcelona-Sants - Figueres-Vilafant.

Snímek: TrenMania/Santi Compte

Modely lůžkových vozů řady WLAB od firem Tillig a Roco aneb Když dva dělají totéž...

Modely lůžkových vozů řady WLAB od firem Tillig a Roco aneb Když dva dělají totéž...

V ŽM 2/11 jsme vám podrobně přiblížili model lůžkového vozu řady WLAB od firmy Tillig. Ta uvedení modelu avizovala krátce poté, co s obdobným záměrem přišla společnost Modelleisenbahn (Roco). Přímo se tedy nabízí srovnání, jak si oba výrobci se zpracováním stejného modelu poradili a kdo bude v tomto pomyslném klání vítězem. A výsledek? Nic moc. Tillig nepřekvapil, Roco zklamalo.

Foto: Lépe si s detaily na střeše poradila firma Tillig. Jsou jemnější a více odpovídají originálu. Rovněž odstín modré barvy zvolený firmou Tillig je pro 70. léta minulého století věrohodnější.

Snímek: SIMAK studio


Železniční magazín 5/2011
A mnohem více!