Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 6/2011

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníRenovace vozidel pod taktovkou firmy Janoza CZ

Renovace vozidel pod taktovkou firmy Janoza CZ

Firma Janoza CZ v současné době provádí pro České dráhy za velmi příznivou cenu - přibližně 1,1 mil. Kč za vůz - komplexní renovaci interiérů vozů a stejně tak důkladné ošetření vozových skříní včetně opatření novými firemními barvami ČD. V následující reportáži chce firma Janoza CZ čtenářům tyto činnosti představit do detailu.

Foto: Dne 20. 6. 2011 se v areálu na Zličíně konala pro vedení ČD prezentace nových variant nátěrů vozů ve schématu Najbrt. Tuto přehlídku aktuální produkce firmy Janoza CZ pak vpravo doplňuje „hektor“ s vozem BDa v historickém nátěru.

Snímek:

Novinky z ŽOS Vrútky

Novinky z ŽOS Vrútky

Dne 16. 6. 2011 byly ve Vrútkách slavnostně představeny výsledky v loňském roce zahájených projektů, z nichž nejočekávanějším jistě byl prototyp třívozové motorové jednotky řady 861 pro ZSSK; ten byl pokřtěn jménem Mária.

Foto: V hale konečné montáže se koncem června nacházely už vozy pro soupravy do čísla 005. Na prototypu nyní budou následovat dokončovací práce, jako doladění řídicího systému (Intelo), činnosti rychloměru a VZ, zkouška řízení, brzdy, klimatizace, topení - ventilace, dveří apod., načež by v průběhu července měly být zahájeny oživovací a zkušební jízdy v areálu závodu.

Snímek: Tomáš Kuchta

Rychlá železniční osobní doprava, díl 29.: provoz a údržba moderních elektrických lokomotiv podruhé

Rychlá železniční osobní doprava, díl 29.: provoz a údržba moderních elektrických lokomotiv podruhé

Snad dětské hry s dřevěnými vláčky, snad podmanivý pohled na rozjíždějící se vlak vyvolávají velmi vžitou představu, že lokomotiva je hlavním bodem, podle něhož funguje železnice, kterému se vše musí přizpůsobit. Avšak není tomu tak. Středem zájmu železnice je přirozeně její zákazník, tedy cestující, respektive přepravce. Lokomotiva je jedním z nástrojů, jenž železnice využívá k tomu, aby svým zákazníkům kvalitně a levně posloužila.

Foto: Před 60 lety bylo předpokládáno, že veškerou osobní i nákladní dopravu na elektrifikovaných tratích tehdejších ČSD zvládnou jednotné univerzální elektrické lokomotivy řady E 499.0. Na snímku ze srpna 1973, pořízeném poblíž Lúk pod Makytou, mimořádně vykonává dvojitý postrk Pn vlaku ze Slovenska na Moravu lokomotiva E 469.1 spolu s náhradní lokomotivou E 499.0.

Snímek: Ing. Jiří Pohl

Transport logistic 2011

Transport logistic 2011

Mnichovský transport logistic se řadí mezi světově největší veletrhy v oboru logistiky a souvisejících technologií, což představuje velmi širokou oblast, v níž hrají významnou roli i jiné druhy dopravy, ale dvouletá perioda prokládající termíny InnoTransu je dobrou příležitostí také pro prezentaci výrobců kolejových vozidel a pozvolna začíná být tato akce více vnímána i výrobci lokomotiv.

Foto: Ačkoliv je veletrh zaměřen na nákladní přepravu a logistiku, což se rovněž odráží v druhové skladbě vystavovaných vozidel, také výrobci lokomotiv jej využívají k odhalování svých novinek. Letos hrál hlavní roli v tomto smyslu Bombardier se svým zcela novým a dosud úspěšně utajovaným projektem elektrické lokomotivy s přídavným dieselovým motorem. Jeho zaměření naznačuje název „TRAXX AC Last Mile“.

Snímek: Ing. Petr Kadeřávek

Wiesenbach - stanice na Arlbergu

Wiesenbach - stanice na Arlbergu

Postavit reálné kolejiště ve velikosti H0 s námětem provozu v období IV. epochy na sklonově a směrově náročné alpské dráze přes arlberský horský masiv - takový úkol si vytyčila skupina britských modelářů z hrabství Derbyshire a Nottinghamshire. Bez legendárních lokomotivních řad ÖBB, jako jsou 1020, 2050 nebo 2043, se takový provoz neobejde; a navíc, protože toto klubové kolejiště je určeno k vystavování na různých modelářských akcích, má příležitost se s ním postupně seznámit i široká britská veřejnost.

Foto: Historický vlak s parní lokomotivou 52 3816 právě zastavil ve Wiesenbachu.

Snímek: CM


Železniční magazín 6/2011
A mnohem více!